Coming out mi ovlivnil politickou kariéru, ve Sněmovně jsou homofobové – LGBT politici a političky otevřeně promluvili o nenávisti ve stranách

Když Prague Pride v roce 2013 organizoval první diskuzi o coming outu v politice, musel si do ní přivézt hosty ze zahraničí. Jediným veřejně známým českým gay politikem tehdy byl někdejší ministr dopravy Gustav Slamečka, jehož vyoutoval bulvár s vydatnou pomocí Mirka Topolánka. V rámci letošního festivalu Prague Pride se o politice a coming outu mluvilo znovu. Tentokrát byli již všichni hosté z Česka. Alespoň nějaký pokrok na naší politické scéně za těch osm let nastal.

Šlechtová: Není lehké být otevřená lesba v politice

Počet lidí v politice, kteří neskrývají svou LGBT+ identitu, sice narostl, ale z kruhů nejvyšších na diskuzi v rezidenci pražského primátora přišla pouze jediná politička – Karla Šlechtová, poslankyně za ANO a bývalá ministryně pro místní rozvoj a ministryně obrany. V ten samý den Sněmovna o pouhé tři hlasy neschválila její návrh, aby stát začal LGBT+ lidem svěřovat děti do pěstounské péče jako párům, a ne pouze jako jednotlivcům.

Podle Karly Šlechtové současná Sněmovna podporuje manželství pro všechny tak z 30 %. „Ve Sněmovně nejsem jediná, kdo je součástí LGBT+ komunity. Je nás tam asi sedm. Já jsem pouze jediná, kdo je veřejně out,“ řekla poslankyně, která podle svých slov v politice po říjnových volbách končí.

I když se nevyoutovaní členové Sněmovny za práva své komunity neperou a u zákonů týkajících se LGBT+ se zdržují hlasování, aby se neprozradili, Šlechtová se za to na ně nezlobí. Coming out totiž považuje za osobní záležitost každého, navíc prostředí Sněmovny rozhodně nelze přirovnat k procházce růžovým sadem. Sama si prý v kuloárech vyslechla peprná pojmenování, někteří poslanci ji přestali zdravit nebo dokonce dali najevo, že jejím coming outem se mažou veškeré dosavadní výsledky její práce. „Procházíte kolem hloučku kolegů a oni se po vás dívají, jestli chodíte jako lesba. To jsou všechno věci, se kterými se po coming outu musí počítat. Ale jde s tím žít,“ prohlásila Šlechtová.

„Hledání důvodů je ztracený čas,“ hodnotí nešťastná matka své chyby, kterých se dopustila na synovi. Že je gay, si dávala za vinu20. 7. 2022

Hlavatý: Do voleb jsem šel otevřeně jako gay

Matěj Hlavatý ze STAN na první pohled zaujme svým nízkým věkem. Tím spíš, že je starostou obce Tetín již v druhém volebním období. „Ve druhých volbách občané dali najevo, že to není o tom, jaký jsem, ale co pro ně dělám,“ řekl mladý politik, který v nadcházejících volbách kandiduje do Sněmovny.

Hlavatý má bohaté zkušenosti související s menšinovou sexuální orientací. Na střední škole zažil šikanu, až museli být dva jeho spolužáci vyloučeni. Do komunálních voleb však šel otevřeně jako gay. Vesnice Tetín má 160 obyvatel, takže by se cokoli asi obtížně skrývalo. Je otázka, jaké zkušenosti v případě svého zvolení udělá na celorepublikové úrovni ve Sněmovně, kde si někteří poslanci neberou servítky, a ani roušku.

Soukupová: Je potřeba být out ve všech oblastech života

Koalici Piráti a Starostové v diskuzi zastupovala také Bára Soukupová, která je členkou Pirátské strany a předsedkyní spolku Trans*parent. V roce 2018 prošla tranzicí, dnes je jednatelkou republikového výboru (což je „pirátský parlament“) a v říjnových volbách bude kandidovat do Sněmovny. Trans identitu obvykle nelze skrývat tak úspěšně jako odlišnou sexuální orientaci. Podle Báry nejde jen o to být vyoutovaný v politické straně: „Politika je všechno. Je to i škola, práce… proto je potřeba, aby nejen politici, ale všichni byli out.“

Pirátští poslanci a poslankyně jednotně hlasují v LGBT+ otázkách ve prospěch otevřenosti. Jejich koalice se Starosty již není jediná, kdo má ve volebním programu přijetí manželství pro gay a lesbické páry. Rovné manželství se objevuje také v programech ČSSD a Zelených.

Fénix: Řada lidí ve straně je otevřeně homofobní

Tomáš I. Fénix je členem TOP 09 a předsedou spolku LGBT věřících Logos. Kandidoval do Evropského parlamentu v roce 2019 i v loňských krajských volbách, v obou případech nebyl zvolen. Během diskuze zmínil, že při vrcholící krajské kampani, pouhých 14 dní před volbami, uzavřel registrované partnerství se svým partnerem. „Vím, že jsem tím řadu lidí ve straně naštval. Ovšem skutečnost, že jsem nebyl zvolen, nepřipisuji tomu, že jsem gay,“ řekl Fénix. Připustil však, že v TOP09 jsou lidé, kteří se projevují otevřeně homofobně. „Ke coming outu bych nikoho nenutil. Ale je důležité být autentický,“ uzavřel své vystoupení.

„Při seznamování hrají velkou roli zkušenosti,“ říká muž z Plzně. Ke štěstí mu dopomohla lež8. 8. 2022

Není to o stranách, ale o konkrétních lidech

Nevyoutovaní poslanci a poslankyně, kteří se bojí projevit názor při hlasování o LGBT+ záležitostech, jsou k ničemu. Kdyby bývala byla končící Sněmovna jen o něco otevřenější, nemusel tam zákon o manželství pro všechny ležet tři roky ladem, nebo se alespoň mohlo podařit prohlasovat pěstounství pro páry stejného pohlaví. Ačkoli ANO běžně hlasuje jako jeden muž podle notiček pod dohledem Jaroslava Faltýnka, zrovna v otázce manželství dostali členové a členky poslaneckého klubu volnou ruku a ze 78 jich bylo pro jen 15. Je proto potřeba volit kandidáty a kandidátky, kteří zvládli přijmout svoji identitu nebo kteří nemají problém s přijetím rozmanitosti u druhých.

Postoje kandidátů a kandidátek do Sněmovny zjistíte z předvolebních debat, které pořádá iniciativa Jsme fér, a také z jejího férového indexu.

Zdroj: Bohdana Rambousková