Desítky lidí protestovaly v kazašském městě proti plánované LGBT akci. Nedáme se zastrašit, vzkazují organizátoři

Ve městě Aktobe na severozápadě Kazachstánu se více než stovka lidí zúčastnila protestu proti plánované akci organizované LGBT aktivisty. Ti vzkazují, že se nenechají zastrašit.

Více než stovka lidí demonstrovala v kazašském městě Aktobe v neděli proti plánované akci pořádané LGBT aktivisty. Shromáždění protestující avizovali, že hodlají místním úřadům předat petici, v níž je žádají, aby do města „nedovolili vstoupit zástupcům hnutí, které propaguje hodnoty odporující našim tradicím a náboženství“.

Režisér Luboš Kučera: „Jsem přesvědčený, že na pohlaví, barvě pleti či sexuální orientaci nezáleží“14. 9. 2021

Policie proti nepovolenému shromáždění nijak nezásahla. Terčem protestujících se stala ženská iniciativa Feminita, jež plánuje ve městě v pátek uspořádat seminář o právech LGBT komunity ve středoasijské zemi. O věci informovalo Rádio Svobodná Evropa. Spoluzakladatelka organizace Gulzada Serzhan stanici řekla, že akci uspořádají navzdory hrozbám, které v posledních dnech obdržela. Podobné semináře uspořádané skupinou Feminita narušil pobouřený dav již v předchozích měsících ve městech Karaghandy a Šymkent. Kazachstán v 90. letech zlegalizoval stejnopohlavní sexuální styk a umožňuje také legální změnu pohlaví. Sexuální menšiny jsou zde však stále tabuizovány, ostrakizovány a čelí násilí. Podobná situace panuje v celém bývalém Sovětském svazu.

Organizace Feminita, která si klade za cíl zastupovat marginalizované skupiny žen v zemi a sdružuje lesby, bisexuálky nebo queer ženy, v minulosti čelila problémům s oficiální registrací ze strany kazašských úřadů. Ty odmítají registraci organizacím, které jsou kritické k vládní garnituře nebo zvedají kontroverzní témata. Už dříve bylo Feminitě odepřeno pořádání pochodu k Mezinárodnímu dni žen, spoluzakladatelka Zhanar Sekerbaeva byla zase v minulosti zadržena a pokutována za chuligánství kvůli organizaci fotografické série za účelem destigmatizace menstruace. 

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty