Devadesátky v novém hávu aneb Hvězda Zlaté mládeže Renato Salerno vydává singl Červený koberce

Nejvýraznější osobnost obou řad dokumentární reality show Zlatá mládež České televize vydává singl v češtině. Renato Salerno vložil svou specifickou vyřídilku, pro níž ho nejeden televizní divák miloval, do textu singlu Červený koberce. Pilotní singl k albu Hotmaker, které vychází letos na podzim, je doslova vzkříšením devadesátek.

Renato je jeden z mála otevřených českých gay umělců, který bere jako samozřejmost to, jak vypadá, jak se prezentuje a jak působí na okolí. „Přetvářky si užijeme dost v jiných odvětvích, tak proč si na něco hrát,“ rozumuje Renato, se kterým jsme v rámci LUI nedávno dělali rozhovor (více zde).

Dokáže single Červený koberce rozproudit krev v těle stejně jako taneční hity devadesátých let? „Eurohouse či europop, tak nějak bych popsal konkrétní styl, chce-li to někdo někam zařadit. To je to, co se tenkrát hrálo v Esu, ne?“ říká Renato. Videoklip sice provázely porodní bolesti, ale už je na světě. „Je to finančně mega náročné, nahrát z ryze vlastních zdrojů album, natočit videoklip a poplatit všechny věci kolem. Další zajetý BMW by se taky hodilo, ale holt jsem jeden z tisíce, co si troufne zafinancovat svůj sen. Nejsem syn nikoho, kdo byl za komoušů někdo, ani někdo s poděděnou slávou. Všechno si buduju sám, všechno je jen o mém vlastním štěstí,“ uvádí Renato věci na pravou míru.

„Muzika, kterou dělám, je pro všechny. To, že jsem gay, absolutně neznamená, že zpívám pro gay komunitu. Byl by nesmysl zavírat se do nějaké škatule. Už když se podívám na Instagram a mé sledující, jsou to ze šedesáti procent holky a většina z těch kluků, kteří mě sledují, dle interakce gayové nebudou.“ Videoklip odráží polovinu devadesátých let, jen se svěžím závanem dnešní doby. Záměrně je koncipován ve stylu evropské taneční scény, jíž nás přes satelit krmila německá hudební stanice VIVA.

Kdo je zodpovědný za hudební podklad Červených koberců? Údajně DJ Yestergay, produttore z italské Verony. Je to pravda, nebo ne? Možná při bližším zaposlouchání nalezne důvtipný posluchač nějaké signifikantní similarity s něčím, co zde létalo v hitparádách. Třeba je to i někdo z Prahy, ale trocha tajemna, která pobídne k teoriím, nikdy neuškodí.

„Bojuješ za lidská práva? Jsi zahraniční agent!“ Rusko jde i proti vlastním lidem cenzurou, zesměšňováním a diskriminací4. 3. 2022

„Nemám žádné přílišné hvězdné ambice, jen se potřebuji realizovat v tom, co mě baví a dělat hudbu, která tady nebyla. Pro všechny, co se rádi pobaví a rádi si zatančí. Já sám toho poslouchám hodně, sbírám vinylové desky, takže mám alba, maxi-singly všech možných umělců z osmdesátek i devadesátek. Současná scéna mi v playlistu taky nechybí, momentálně jsou to hlavně italské singly,“ dodává Renato. A jaké bude album Hotmaker? „V Evropské unii by měli určitě radost, že multilinguální,“ čímž Renato naznačuje, že se můžeme těšit na další songy v jiných jazycích. 

Premiéra singlu

Premiéra singlu proběhla dnes (10. srpna 2021) v 18:00 na YouTube pod odkazem níže:

 

Zdroj: Jan Witek, Renato Salerno