Nový dokument Netflixu nahlíží pod pokličku kontroverzního hnutí Ex-gay, které propaguje konverzní terapii

Nový snímek Pray Away nadějné americké dokumentaristky Kristine Stolakis sleduje vzestup a pád největší světové organizace praktikující konverzní terapii, snažící se o změnu sexuální orientace nebo genderové identity. Ke zhlédnutí je nyní na Netflixu.

Když americká dokumentaristka Kristine Stolakis přemýšlela nad tématem svého debutového snímku, ovlivnil ji osud jejího strýce, který se v dětství identifikoval jako transgender a následně přežil konverzní terapii – kontroverzní metodu, která se snaží o změnu genderové identity nebo sexuální orientace jedince. Náhle věděla, že by se ráda pokusila ve svém snímku kontroverzní hnutí Ex-gay osvětlit a nahlédnout pod jeho pokličku, jak píše NBC News.

Chorvatsko na konci sezony? Těšte se na větší klid, příjemnější teploty a vyhřáté moře (2. část)30. 9. 2021

„Pokoušela jsem se pochopit, co se stalo členovi rodiny, a zároveň jsem jako filmařka byla velmi odhodlaná natočit svůj debutový snímek. Zjistila jsem, že drtivá většina organizací praktikujících konverzní terapie ve skutečnosti provozují sami jednotlivci z komunity LGBTQ, kteří tvrdí, že se oni sami změnili a že vědí, jak to provést u ostatních,“ řekla Stolakis pro NBC News. Filmařka sestavila svůj produkční tým převážně z LGBTQ osob, z nichž mnozí v minulosti přežili konverzní terapii či vycházejí z konzervativního prostředí evangelické církve. Cíl snímku je jasný – natočit film v nepopiratelné pravdě, že toto hnutí, bez ohledu na dobré úmysly nebo jiné důvody, zúčastněným lidem obrovsky škodí.

Výsledkem je stominutový snímek, který Netflix uvádí pod názvem Pray Away, jenž získal pozitivní hodnocení od kritiků. Film, natočený v době před propuknutím pandemie covidu-19, zaznamenává vzestup a následný pád Exodus International, organizace praktikující konverzní terapii. Tu založila v 70. letech minulého století skupina skupina praktikujících evangelíků, kteří si chtěji navzájet pomoci opustit „homosexuální životní styl“. V době největší slávy měl spolek 400 poboček v 17 zemích a dostalo se mu podpory zejména od americké náboženské pravice. „Dokud bude existovat silná kultura homofobie a transfobie, ať už v našich církvích, v jakékoli náboženské komunitě, v naší politické sféře nebo v naší kultuře, bude nějaká verze konverzní terapie a hnutí ex-LGBTQ pokračovat,“ říká filmařka Stolakis. Snímek Pray Away můžete zhlédnout na streamovací platformě Netflix.

Jen v USA bylo téměř 700 000 gayů, leseb, bisexuálů a trans lidí během svého života podrobeno nějaké formě konverzní terapie, jak uvádí zpráva Williams Institute na UCLA School of Law z roku 2019. Kontroverzní praktiku však odsoudila řada lékařských organizací, včetně Americké lékařské asociace a Americké psychiatrické asociace. Některé světové státy v poslední době přistupují na zákaz konverzní terapie, naposledy například Nový Zéland, jak  jsme na LUI nedávno informovali

Zdroj: NBC News