Nový LGBT počin studia Disney? Hlavní hrdina nového rodinného filmu Expedice Džungle v jedné ze scén naznačuje, že je gay

Jedna z hlavních postav nového dobrodružného filmu ze studia Disney, který česká kina uvádějí pod názvem Expedice: Džungle, Jack Whitehall, v jedné ze scén naznačuje, že je gay. Je snímek novým Disneyho LGBT počinem?

Jungle Cruise, v Česku uvedený jako Expedice: Džungle, je novým dobrodružným rodinným snímkem ze studia Disney, založeným na nostalgii z jedné z atrakcí sítě zábavních parků Disneyland, která simuluje jízdu na lodi amazonskou džunglí. Nyní však dostává nečekaně moderní nádech.

"Pokud má mít Rusko demokracii, musí teď prohrát válku," říkají čeští historikové23. 3. 2022

Jedna z hlavních postav filmu, Jack Whitehall, v jedné ze scén totiž naznačuje svoji homosexuální orientaci. Při diskusi s Dwaynem Johnsonem v roli kapitána člunu vysvětluje, že prerušil tři vztahy se ženami, protože jeho „zájmy šťastně ležely jinde“. Ačkoliv celá krátká scéna je v duchu náznaků a nezazní ani konkrétní slovo „gay“, jde u tradičně konzervativního Disney studia o průlom, jak  píše web Global Times. Každý z malých krůčků k většímu zastoupení LGBT komunity v Disney filmech byl v posledních letech široce kritizován doma i v zahraničí. Americká evangelická skupina One Million Moms uspořádala v roce 2019 bojkot animovaného snímku Toy Story 4 kvůli scéně zobrazující lesbickou rodinu.

Letmý polibek dvou žen ve snímku Star Wars: The Rise of Skywalker byl vystřižen z verzí filmu hraných v Singapuru a Spojených arabských emirátech, kde jsou homosexuální projevy ilegální. Studio však nyní v souvislosti s nejnovějším dobrodružným snímkem vzbudilo kritiku i z druhé strany. Podle některých Disney udělá opravdu cokoli, aby se vyhnul používání slova „gay“ ve svém obsahu. Zastoupení LGBT v mainstreamovém popkulturním obsahu je přitom v současnosti stále problémem. Americká nevládní organizace Glaad, která monituruje diverzitní zastoupení v médiích, v roce 2020 napočítala ve filmech produkovaných velkými studii pouze dvacet LGBT postav, z nichž třetina se na obrazovce vyskytovala méně než jednu minutu. 

Zdroj: Global Times