Maďarská vláda zakázala prodej knih s LGBT tematikou v blízkosti škol a kostelů

Maďarská konzervativní vláda vydala vyhlášku, která zakazuje prodej knih s LGBT tematikou v blízkosti škol a kostelů. Učinila tak na základě v červnu schváleného kontroverzního zákona, který zakazuje propagaci homosexuality či změny pohlaví na školách a v médiích.

Maďarská vláda v pátek nařídila knihkupectvím nabízet jakékoliv knihy propagující změnu pohlaví nebo explicitně zobrazující homosexualitu odděleně od ostatního sortimentu a zabalené v uzavřeném obalu. Zakázala rovněž jakýkoliv prodej knih s LGBT tematikou do vzdálenosti 200 metrů od budov škol a kostelů. Uvedla to agentura Reuters

Aby první rande nebylo zároveň poslední – využijte skvělý nástroj k tomu, aby schůzka přesně odpovídala osobnosti a přání partnera/ky13. 10. 2021

Učinila tak na základě kontroverzního zákona proti pedofilii schváleného v červnu, jehož součástí je také zákaz jakéhokoliv zobrazování homosexuality nebo změny pohlaví v televizních pořadech, časopisech, knihách či reklamách, které cílí na mladé. Krom toho také prakticky znemožňuje neziskovým organizacím provádět na školách sexuální výchovu. Maďarská vláda se inspirovala v Rusku, které šíření „LGBT propagandy“ mezi mladými kriminalizuje od roku 2013. Sporný maďarský zákon zkritizovali lídři evropských zemí i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. K dopisu unijních lídrů, kteří se v reakci na spornou maďarskou legislativu postavili za práva sexuálních menšin, se však nepřipojil český premiér Andrej Babiš.

Evropská komise uprostřed července zahájila proti Maďarsku řízení kvůli porušování práv LGBT komunity. Komise souběžně brojí také proti Polsku, kde jsou podle ní problémem tzv. zóny bez LGBT ideologie, které vyhlásily desítky zdejších měst a regionů. Maďarský premiér a lídr vládnoucí konzervativní strany Fidesz Viktor Orbán v reakci na unijní kritiku avizoval uspořádání „referenda o ochraně dětí“, podobně jako před pěti lety uspořádal národní referendum ohledně migrace. Maďaři by v něm měli odpovídat na návodné a účelové otázky jako Souhlasíte s tím, aby se ve školách bez souhlasu rodičů učilo o sexuální orientaci?, Měl by být bez jakéhokoliv omezení dětem předkládán obsah, který by mohl ovlivnit jejich sexuální orientaci? nebo Měla by být dětem dostupná změna pohlaví? Orbán obyvatele vyzval, aby na všechny otázky odpověděli „ne“.

Jak uvedla agentura Reuters, maďarský premiér a jeho vládní pravicová strana Fidesz se v poslední době na tematiku LGBT výrazněji soustředí, což je všeobecně dáváno za příčinu blížím se klíčovým volbám, které Maďarsko čekají na jaře. Loni například parlament ovládaný Fideszem schválil doplnění ústavy o ustanovení, že „matka je žena a otec muž“, a fakticky zakázal úřední změnu pohlaví. 

Zdroj: Reuters, Vojtěch Petrů