Ve sněmovně o tři hlasy neprošel návrh, který by umožnil registrovaným partnerům stát se pěstouny

Poslanecká sněmovna v pátek jednala o návrhu poslankyně Karly Šlechtové (za ANO), který by umožnil získat dítě do pěstounské péče také registrovaným partnerům nebo nesezdaným párům. Neprošel o tři hlasy.

Poslanecká sněmovna na páteční schůzi jednala o návrhu poslankyně Karly Šlechtové (za ANO), který by v případě schválení umožnil získat dítě do pěstounské péče také registrovaným partnerům nebo jakýmkoliv nesezdaným párům. Návrh však poslanci a poslankyně těsně neschválili o tři hlasy. 

Od přítelkyně přes alkoholismus až k uvědomění si své orientace. „Všem doporučuji psychologa,“ shrnuje Tomáš své pokroky3. 6. 2022

Pro návrh se vyslovili zákonodárci hnutí ANO, Pirátů, sociální demokracie, TOP 09 a STAN. Proti hlasovali poslanci a poslankyně z ODS, SPD, komunistů a KDU-ČSL. Celkem bylo pro 54 poslanců (ke schválení bylo třeba 57), proti 17. Řada poslanců napříč stranami se při hlasování zdržela: celkem 42. Sama Šlechtová na sociálních sítích uvedla, že se nakonec zdrželi i někteří z těch, kteří jí původně přislíbili podporu. Poslankyně hnutí ANO a bývalá ministryně pro místní rozvoj je jedinou členkou dolní komory parlamentu, která se otevřeně hlásí k LGBT komunitě. Veřejným coming outem prošla v březnu 2017 ještě jako členka Sobotkovy vlády. V minulosti vystoupila na festivalu Prague Pride.

Neschválení návrhu kritizovala iniciativa Jsme fér, které bojuje za uzákonění stejnopohlavního manželství. Podle ní tím utrpí zejména děti. „Tyto děti tak budou nadále výrazně znevýhodněné oproti ostatním a budou žít v obrovské nejistotě a právním vakuu. Dnes měli poslanci a poslankyně možnost dokázat, že narovnání alespoň některých práv pro gay a lesbické rodiny a jejich děti v pěstounské péči, myslí vážně, a že jim v první řadě jde o kvalitu života dětí. Děti se dnes staly obětmi jejich pokrytectví,“ uvedlo uskupení, podle nějž je jediným skutečným řešením problému nerovného právního zastoupení schválení manželství pro všechny. Návrh na uzákonění stejnopohlavního manželství aktuálně prochází procesem druhého čtení v jednotlivých sněmovních výborech, kam postoupil na mimořádné schůzi koncem dubna. Do říjnových voleb se jeho schválení již zřejmě nestihne, koalice Pirátů a STAN nebo ČSSD však v programech slibují jeho povolební opětovné předložení, jak jsme na LUI nedávno psali.

Zdroj: Vojtěch Petrů