Miley Cyrus nebo Elton John odsoudili rappera DaBabyho za jeho homofobní komentáře

Americký rapper a textař Jonathan Lyndale Kirk, známý pod pseudonymem DaBaby, pobouřil svými homofobními poznámkami, které pronesl na festivalu Rolling Loud v Miami. Vymezili se vůči němu jeho kolegové z branže jako Elton John, Miley Cyrus nebo Demi Lovato, podle nichž rapper stigmatizuje homosexuály nakažené HIV.

Americký rapper a textař Jonathan Lyndale Kirk, známý pod pseudonymem DaBaby, pobouřil svými homofobními poznámkami, které pronesl na festivalu Rolling Loud v Miami„Pokud ses dnes neukázal s HIV, AIDS, s jakoukoliv smrtelnou sexuálně přenosnou nemocí, kvůli které za dva, tři týdny zemřeš, rozsviť svůj mobil,“ prohlásil devětadvacetiletý rapper na pódiu. Uvedl to BuzzFeed

Izrael ruší zákaz darovat krev pro homosexuály a bisexuály20. 8. 2021

Na DaBybyho se snesla vlna kritiky. Podle mnohých mladý rapper podporuje stigma a diskriminaci lidí žijících s HIV a šíří dezinformace o tom, že trpět touto nemocí rovná se automaticky rozsudek smrti. Vyjádření pobouřilo i řadu DaBabyho kolegů z hudební branže. Skladatel a zpěvák Elton John, který se otevřeně hlásí k homosexualitě a žije s partnerem a dětmi, se proti slovům ohradil na Twitteru. „My hudebníci musíme šířit soucit a lásku k nejvíce marginalizovaným lidem v našich komunitách. Našim úkolem je spojovat lidi,“ napsal John, který se na boji proti AIDS aktivně podílí. V roce 1993 založil Elton John AIDS Foundation, která během prvních zhruba dvaceti let činnosti pomohla rozdělit přes 200 milionů dolarů.

Rapperovy poznámky odsoudil také Hvězda Queer Eye Jonathan Van Ness, který je ohledně svých zkušeností s HIV otevřený. Sám DaBaby v reakci na kritiku v sérii videí na svých sociálních sítích prohlásil, že jeho prohlášení byla mediálně překroucena. Jeho vysvětlení však kritiky příliš neuklidnilo. Moji homosexuální fanoušci nemají zkurvenou AIDS. Nejsou to žádní feťáci na ulici,“ uvedl mimo jiné. Po další vlně kritiky se za svá slova omluvil, tentokrát v sérii tweetů. Vyjádření odsoudila herečka a zpěvačka Miley Cyrus, která se netají svou bisexualitou. Ta se na Instagramu prohlásila hrdou členkou LGBTQIA komunity a uvedla, že by si s rapperem o jeho projevech ráda promluvila. Za komunitu se ohledně rapperových poznámek postavily i zpěvačky Dua Lipa nebo Demi Lovato.

Zatímco na HIV a AIDS stále neexistuje lék, díky antiretrovirovým terapiím je dnes onemocnění HIV považováno za zvládnutelný stav a lidé s tímto virem jsou schopni žít dlouhý a kvalitní život.

Zdroj: BuzzFeed, Vojtěch Petrů