„Nechutní a zvrácení“. Ruská státní televize ve svém vysílání urážela olympijské LGBT sportovce

„Nechutní a zvrácení“. I takové urážky padaly v pořadech ruských státních médií v souvislosti s účastí LGBT sportovců na letošních olympijských hrách v japonském Tokiu. Záležitost řeší Mezinárodní olympijský výbor.

Podle serveru Outsports.com, který oslavuje úspěchy LGBT sportovců, se na letošních olympijských hrách v japonském Tokiu uchází o medaile nejméně 172 LGBT sportovců, což je více než na všech předchozích olympiádách dohromady, jak jsme na LUI psali nedávno. Právě sportovci hlásící se k sexuálním menšinám se stali terčem ruské státní televize, která ve svém vysílání dala prostor k jejich urážkám, jak informoval web BBC.

„Naše děti mají tři mámy a nula otců. Stále mají víc než spousta dětí heterosexuálů,“ myslí si maminky dvou chlapců1. 7. 2022

Vysílání známého diskusního pořadu 60 minut z 26. července na hlavním ruském vládním kanále Rosija 1 bylo zaměřeno mimo jiné na LGBT sportovce – především na britského plavce a zlatého medialistu Toma Daleye, který je otevřeně gay, a novozélandskou trans vzpěračku Laurel Hubbard. Diskuse se točila hlavně kolem rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru umožnit transgender sportovcům po splnění určitých kritérií soutěžit jako pohlaví, s nímž se identifikují. Hosté se přitom uchylovali k silným urážkám na adresu LGBT olympioniků. Přítomný poslanec státní dumy za konzervativní stranu Rodina Alexej Zhuravlyov prohlásil, že homosexuály a trans lidmi je „znechucen“. „Stojíme proti všem těmto obscénnostem a zvrácenostem, jsme důrazně proti,“ prohlásil třeba a ukazoval přitom na fotografii trans vzpěračky Hubbard. 

„Nemyslím si, že by transgender lidé měli v Rusku nějaké vyhlídky, protože milují muže, zatímco ruští muži milují ženy,“ prohlásil v diskusi další přítomný politik Spiridon Kilinkarov. Urážky ze strany hostů nebyly ani v jednom případě zpochybněny moderátorkou pořadu. Na nejsledovanější ruské televizi Pervyj kanal v denní politické talk show Vremja Pokazhet z 26. července si jeden z vystupujících oblékl paruku, čímž se snažil zesměšnit trans vzpěračku Hubbard. Transgender lidi rovněž označil za „psychopaty“. O týden dříve televize dala prostor poslanci kremelské strany Jednotné Rusko Petru Tolstoji, který ve vysílání tvrdil, že nové olympijské motto Rychleji, výš silněji - společně je součástí západního úsilí „implementovat do olympijského hnutí jejich agendu rovných práv, rozšiřování práv pro LGBT, transgender lidi a další zvrhlíky.“ Televize, na níž k urážkám LGBT sportovců došlo, je v Rusku navíc hlavním vysílatelem sportovních přenosů z letošní olympiády. 

„Byli jsme v kontaktu s naším smluvním vysílacím partnerem v Rusku, abychom si vyjasnili situaci a zdůraznili základní principy olympijské charty,“ uvedl Mezinárodní olympijský výbor pro BBC v reakci na urážky odvysílané na ruských státních televizním kanálech. Zdůraznil také, že diskriminace nemá na olympijských hrách místo. Pro kontext je třeba dodat, že ruští sportovci se letos nemohou olympijských her účastnit pod svou vlajkou a hymnou kvůli dopingovému skandálu, což je v zemi všeobecně bráno jako rána pro národní hrdost. Útoky na LGBT ve státních médiích pak zapadají do Kremlem šířeného narativu o ohrožení ruských tradičních rodinných hodnot, které údajně přichází ze Západu. Rusko patří mezi země s nejnižším hodnocením v každoročním průzkumu práv LGBT+ v Evropě, který provádí skupina ILGA-Europe.

Zdroj: BBC