Ghanští politici čelí domácí a zahraniční kritice kvůli chystanému zákonu, který by zakázal identifikovat se jako LGBT

Proti kontroverznímu nařízení v africké Ghaně, které by zdejší LGBT komunitu zcela postavilo mimo zákon, se strhla vlna domácí i mezinárodní kritiky. Ústavní a právní výbor ghanského parlamentu plánuje v následujících týdnech konzultovat možné změny v návrhu s veřejností. Aktivisté mluví o soudním napadení zákona v případě jeho schválení.

Zapadoafrická Ghana mužský pohlavní styk krimininalizuje až třemi lety vězení už nyní. Nový navrhovaný zákon jde ale v trestání jiných sexuálních identit mnohem dále. Pokud bude schválen, bude v zemi zakázané identifikovat se jako homosexuál, transgender, queer, pansexuál nebo nebinární osoba, jak jsme na LUI psali dříve. Stejnopohlavní styk by byl trestán až pěti lety vězení, nezákonná by byla rovněž jakákoliv obhajoba práv LGBT. Návrh počítá také s využitím tzv. konverzní terapie, kontroverzní metody, která se snaží o změnu sexuální orientaci nebo genderové identity jedince.

S tělesnými nedostatky se všichni vypořádáme, bohužel až po šedesátce. S věkem roste i pocit štěstí, toho se však již nedožije každý27. 8. 2021

Návrh zákona „o ghanských rodinných hodnotách“, který byl předložen v místním parlamentu v červnu, se těší široké přízni jak napříč politickým spektrem, tak mezi obyvatelstvem. Jeden z poslaneckých předkladatelů návrhu, opozičník Sam George DW řekl, že jej sepsali v reakci na „rostoucí obhajobu“ a „propagandu“ ghanské LGBT komunity. Prohlásil také, že „akt homosexuality představuje hrozbu pro veřejné zdraví a morálku“. Zákon, o němž se všeobecně předpokládá, že projde, však nyní vyvolal vlnu kritiku doma i ve světě. Vedoucí ghanského Centra pro demokratický rozvoj (organizace, která se staví mimo jiné i za práva homosexuálů) Kwasi Prempeh pro VOA News uvedl, že v případě, kdy kontroverzní zákon projde parlamentem a získá podpis prezidenta, bude s nejvyšší pravděpodobností napaden soudně.

Vedoucí organizace LGBTQ+ Rights Ghana Alex Kofi Donkor označil návrh za zaostalý a vyzval mezinárodní společenství, aby tlačilo na ghanskou vládu za účelem stažení zákona. „To je prostě absurdní a v 21. století nepřijatelné. Myslím, že je na čase, aby organizace a země, které věří v lidská práva, začaly hovořit o tomto nenávistném návrhu zákona, který se zavádí v Ghaně,“ řekl Donkor. Opoziční zákonodárce Sam George, který stojí v čele snahy o schválení zákona, však uvedl, že návrh není zaměřen na zakazování sexuálních preferencí jednotlivců, pokud je nevnucují ostatním. „Nezajímá mě, co děláš v uzavřeném pokoji nebo v soukromí svého domova. Ale když to chceš udělat způsobem života, když potom chceš požadovat, abychom my ostatní přijali tvou zvrácenost a když chceš, abychom my ostatní přijali tvůj způsob života a zacílili ho na naše děti, to ti nemůžeme dovolit,“ bránil se kritice poslanec.

Ústavní a právní výbor ghanského parlamentu plánuje v následujících týdnech konzultovat možné změny v návrhu s veřejností. Homosexuálové čelí v hluboce konzervativní a katolické Ghaně pronásledování a homofobním útokům už nyní. Nový návrh je však v protikladu s trendem v Africe, kde se tristní situace zdejší LGBT komunity začíná zlepšovat. Země jako Rwanda, Angola či Botswana homosexualitu dekrimininalizovaly, v Jihoafrické republice mohou dokonce stejnopohlavní páry uzavírat manželství. 

Zdroj: DW, VOA NEWS