Peruánská LGBT komunita se obává, že nové vedení země bude aktivně vystupovat proti jejím právům

LGBT aktivisté z jihoamerického Peru vyjádřili znepokojení nad záměry nově zvoleného prezidenta Pedro Castilla. Ten během své kampaně vyjádřil svůj nesouhlas s manželskými právy pro páry stejného pohlaví, ale zdůraznil, že otázky LGBT „nejsou prioritou“.

Prezident Pedro Castillo, učitel z oblasti Cajamarca na severu Peru, který je členem levicové a socialistické strany Svobodné Peru, v červnu v druhém kolem prezidentských voleb těsně porazil Keiko Fujimori, jeho pravicovou protivnici, která je dcerou bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho. Do úřadu byl uveden koncem července v peruánské metropoli Limě, jak uvedl web South Florida Gay News.

Pětihvězdičkový hotel na kolech? Značka Renault představuje elektrický Hippie Caviar Hotel26. 8. 2021

Castillo během své kampaně vyjádřil svůj nesouhlas s manželskými právy pro páry stejného pohlaví, ale zdůraznil, že otázky LGBT „nejsou prioritou“. Nový prezident navíc jmenoval premiérem kongresmana Guida Bellida. Ten proslul několika nenávistnými výroky proti trans lidem nebo ženám, podpořil také povstaleckou skupinu Shining Path, která je označována za porušovatele lidských práv. Nezávislý kongresman Alberto de Belaúnde, který je otevřeně gay, uvedl, že Bellidovo jmenování premiérem „není dobrý scénář pro agendu lidských práv obecně a konkrétně pro agendu LGBT“ v zemi. Kritikou nešetřily ani lidskoprávní organizace a spolky zastupující práva žen. Bellido se v reakci na kritiku od některých předchozích výroků distancoval, další členové vlády pak potvrdili, že nová vláda práva LGBT podporovat bude.

Ministr financí Pedro Francke například uvedl, že bude bojovat za rovnost příležitostí bez diskriminace na základě pohlaví, etnické identity nebo sexuální orientace. Ministr zahraničí Héctor Béjar potvrdil, že LGBT práva budou součástí agendy jeho vlády. Peruánská veřejnost je dnes vůči LGBT právům spíše odmítavá, což je přisuzováno silnému vlivu římskokatolické církve. Země dosud nezavedla stejnopohlavní manželství ani jinou formu soužití pro homosexuální páry. Na diskriminaci si v zemi stěžují zejména transgender lidé, a to především v souvislosti s genderově založenými preventivními opatřeními proti šíření koronaviru.

Zdroj: South Florida Gay News, Vojtěch Petrů