Ruská LGBT rodina vystoupila v reklamě, po vlně nenávisti raději uprchla ze země

Ruský řetězec prodejen se zdravou výživou VkusVill vyvolal na sociálních sítích bouři kritiky a nenávisti po zveřejnění online reklamy, která zobrazovala lesbickou rodinu. Rodina, která v reklamě vystoupila, po vlně útoků raději uprchla ze země.

Lesbickou rodinu ruský řetězec zaměřující se na zdravou výživu v online reklamě zobrazil pod sloganem „recepty na rodinné štěstí“, jak uvedl server BBC. Inzerát doprovázel článek, ve kterém společnost u příležitosti měsíce hrdosti označila za pokrytecké přehlížet některé typy rodin a akceptovat pouze ty tradiční. Ačkoliv společnost uvedla, že propagační materiál byl určený lidem starším 18 let v souladu s ruským zákonem „proti LGBT propagandě“, který zakazuje šíření materiálů zobrazujících homosexualitu mezi dětmi a mladými lidmi, po vlně kritiky a nenávisti ze strany konzervativních a nacionalistických skupin reklamu raději stáhla.

Ztráta panenství a panictví mladé lidi stresuje. Pro první sexuální zkušenost tak odborníci navrhují nové označení14. 10. 2021

Lesbickou rodinu, tvořenou matkou Jumou, její přítelkyní Ksjušou a jejich dcerami Milou a Alinou, společnost VkusVill v online reklamě raději nahradila fotografií tradiční rodiny tvořené mužem, ženou a třemi dětmi. Ruský provozovatel obchodů se zdravou výživou se za předchozí zobrazení homosexuální rodiny na sociálních sítích omluvil. „Objevil se článek, který zranil pocity mnoha našich zákazníků, zaměstnanců, partnerů a dodavatelů. Litujeme, že se to stalo, a považujeme tuto publikaci za naši chybu a projev neprofesionality některých zaměstnanců,“ uvedla firma. Proti kroku se však řada lidí postavila. Ruský spisovatel a režisér Michael Idov na Twitteru označil za „děsivé a nepřijatelné“, že byla společnost dohnána k omluvě za pouhou fotografii zobrazující homosexuální rodinu.

Rodina zobrazená v původní verzi reklamy uvedla, že čelí výhružkám smrtí. Začátkem srpna Juma zveřejnila na Instagramu fotografii, na níž je celá její rodina obklopená palmami a mávající duhovou vlajkou. Jak uvedl nezávislý web The Moscow Times, rodina se nachází ve španělské Barceloně, kde hledá práci a zázemí po překotném úprku z Ruska. Juma ve svém příspěvku uvedla, že jsou nyní v bezpečí, ale v neklidném psychickém stavu po vlně výhružek smrtí a nenávisti. Homofobie je v silně konzervativním Rusku za hojné podpory zdejší pravoslavné církve rozšířená. Od roku 2013 Rusové ústavně zakázali homosexuálům uzavírat manželství a adoptovat děti, homosexuální projevy lze stíhat na základě zmíněného zákona proti gay propagandě nebo gumových zákonů, které kriminalizují „urážku na citech věřících.“

Lidé veřejně se stavící za práva LGBT často čelí výhružkám smrtí, úřady i policie jsou často vůči nenávistným projevům laxní. V autonomním Čečensku na jihu Ruska údajně pro homosexuály fungují zařízení, které lidskoprávní organizace označují za koncentrační tábory. Rusko patří mezi země s nejnižším hodnocením v každoročním průzkumu práv LGBT+ v Evropě, který provádí skupina ILGA-Europe.

Zdroj: The Moscow Times, BBC