„Nejdůležitější je upřímnost k dětem i k sobě samým,“ říká gay pěstoun dvou chlapců

Jan S. (jméno bylo změněno) a jeho partner žijí v registrovaném partnerství už několik let a postupně si uvědomili, že jim ve vztahu chybí rodičovství. A při zvažování možností došli k tomu, že v rámci právních možností je pro ně nejlepší cestou dlouhodobá pěstounská péče....

Nedbat na předsudky

Už během přípravy se partneři rozhodli, že přijmou dítě jakéhokoliv etnika. Jejich požadavkem bylo hlavně to, aby dítě bylo co nejmladší. A přání se vyplnilo. Dvojice mužů nejdříve dala domov desetiměsíčnímu chlapci a o dva roky později si vzala do péče ještě devítiměsíčního.

Obě děti mají romské kořeny a podle partnerů s tím není nejmenší problém. „V tomhle ohledu jsou nejhorší předsudky. To, že dítě pochází ze sociálně slabší rodiny nebo nějaké etnické menšiny, přece vůbec neznamená, že by nemělo mít dobrou budoucnost,“ myslí si pěstoun.

Může být pes opravdu homosexuál? Kauza odvrženého psího „gaye“ zaplavila internet, názory kynologů se různí6. 4. 2022

Inspirací pro ostatní

Partneři jsou k oběma klukům už od začátku upřímní. Úměrně věku jim vše vysvětlují a když se starší z nich začal ptát na svou biologickou maminku, rozhodli se domluvit s ní schůzku. Přestože je závislá na pervitinu a o chlapce nemá zájem, třikrát se s nimi setkala. Ačkoliv od poslední schůzky přestala jakkoliv komunikovat, partneři kontakt s ní nevzdávají.

Rodiče mladšího chlapce se o něj nedokázali postarat z ekonomických důvodů, v kontaktu ale zůstali rádi. Partneři o svých zkušenostech promluvili na LGBTQ festivalu Prague Pride – spousta gayů a leseb prý totiž ani neví o tom, že mohou legálně vychovávat děti a stát se dlouhodobými pěstouny. Přitom hodně z nich má kapacitu i schopnosti poskytnout opuštěnému dítěti lásku, domov i dobré zázemí.

Podobně na tom byli i mnozí známí dvojice. O touze mít dítě mluvili už dříve, ale nebyli si jistí svými možnostmi. K pěstounství se tak odhodlali až díky tomu, že tento krok učinil Jan se svým partnerem.

Důvod, proč žijeme

„Děti jsou radost a z mého úhlu pohledu jsou také důvod, proč vlastně žijeme. Každý z nás dříve nebo později dospěje do stadia, kdy je připravený přenechat své zkušenosti, dovednosti a vzory někomu dalšímu,“ míní Jan. Z toho důvodu by pěstounství doporučil každému, kdo po dítěti touží, ale z nějakého důvodu ho mít nemůže. Jediné úskalí je podle něj to, že v případě gayů může být pěstounem jen jeden z partnerů.

Na začátku je tak zásadní vše pořádně zvážit a probrat s protějškem. Oba (ať už gayové či lesby) by při tom měli být upřímní v tom, o koho se zvládnou postarat a komu dokážou poskytnout to nejlepší. Důležité je také nebát se svou žádost během přípravy či čekání upravit nebo úplně stáhnout. „Nemá cenu zbytečně trápit sebe i dítě jen kvůli tomu, že chcete zachraňovat svět nebo mít co nejdříve potomka,“ uzavírá Jan.

Ekonomické myšlení i bez ekonomického vzdělání? Vyzkoušejte si, jak jste na tom s běžnou finanční gramotností v našem kvízu19. 4. 2022

Co je to pěstounství?

Pěstounská péče je formou náhradní rodinné péče o děti, o které se nemůže starat žádný z biologických rodičů ani poručník. Mezi pěstounem a dítětem přitom nevzniká takový právní poměr jako například u adopce.

V Česku je asi 11 000 pěstounů, přes 6 000 dětí ale stále vyrůstá v dětských domovech a výchovných ústavech.

Pražští zájemci o pěstounství se mohou dozvědět více informací na webu novipestouni.cz/ nebo napsat na facebook.com/novipestouni/.

Zdroj: Spolupráce