Nejstarší newyorské muzeum se rozšiřuje o sekci věnovanou historii a kultuře LGBT. Otevře v roce 2024

Nejstarší newyorské muzeum se brzy rozšíří o expozici věnovanou LGBT. Zástupci Newyorské historické společnosti to oznámili začátkem července s tím, že muzeum se pro tento účel rozšíří o 70 000 stop.

Nové LGBT muzeum by mělo otevřít své brány v roce 2024, jak uvádí NBC News. Bude vůbec prvním muzeum věnovaným globální, národní i místní historii LGBT komunity. Již nyní však začalo hostovat programy v digitální podobě. 

Oblékat se „dle svého věku“ je velký módní nesmysl, na který doplácí především ženy. Jak ale módu s přibývajícími lety vnímají muži?3. 9. 2021

Muzeum se prostřednictvím výstav i interaktivních akcí chce zaměřit na příběhy těch, kteří prožili desítky let bojů proti LGBT, aktivistů, kteří prosazují rovnoprávnost sexuálních menšin na právní úrovni, nebo na mladé transgender lidi. Ambicí je ukazovat příběhy těch, které americké kulturní instituce dnes běžně nereflektují. „Tyto příběhy je třeba vyprávět. Všichni musíme pochopit důsledky veřejné politiky a kultury na životy lidí, kteří zde žijí,“ uvedl Richard Burns, předseda představenstva The American LGBTQ Museum. LGBT expozice je právě jeho splněným snem. Myšlenka vznikla u něj, jako dlouholetého vedoucího manhattanského LGBT komunitního centra, a nějak dalších queer aktivistů v roce 2017. Impulzem tehdy byla série soudních sporů vedených náboženskými spolky, firmami a organizacemi, které požadovaly výjimku z rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž v USA v roce 2015 umožnil uzavírat manželství také stejnopohlavním párům.

„Tento politický kontext nás přiměl si říci: Musíme zaznamenat a představit historii našeho hnutí a životy LGBT lidí a ukázat jak diskriminaci a utrpení zranitelných lidí, tak i odolnost, odvahu a odhodlání dosáhnout rovnosti a svobody,“ uvedl Burns. New York je podle něj pro takové muzeum ideálním místem: město je domovem přibližně 756 000 dospělých LGBT lidí a podle cestovních kanceláří také destinace číslo jedna pro LGBT turisty. Na přípravě obsahu muzea se podílí externí společnosti i několik tisíc LGBT lidí, kteří vyplnili zadaný tematický průzkum. Expozice bude vymýšlena z průřezové perspektivy a bude se snažit o zobrazování, jak gender, sexuální orientace nebo rasa ovlivňují zkušenosti LGBT lidí napříč národy. „Příběh amerického hnutí LGBTQ+ je právě ten, který je třeba zaznamenat a uchovat pro budoucí generace,“ říká Louise Mirrer, generální ředitelka newyorské historické společnosti. 

Zdroj: NBC News