Internetem se šíří dezinformace o údajném přejmenování stanice pražského metra na Bugayovická

Facebooková stránka „Nevěříme Pirátům“ vypustila na sítě hoax o tom, že primátor Zdeněk Hřib (Piráti) u příležitosti letošního ročníku Prague Pride přejmenoval jednu ze stanic pražského metra na Bugayovická na podporu LGBT komunity. Jde ale o lež, k žádnému přejmenování stanic nedošlo.

Dezinformaci šíří facebooková stránka Nevěříme Pirátům, která se soustředí na dehonestaci Pirátské strany a v biu varuje před tím, že „Piráti jsou nepřátelé otevřené společnosti a levicoví rovnostáři a kolektivističtí sociální inženýři.“ 

„Sexualita je jako maturita. Čím víc se učíš, tím víc je ti jasné, že nic nevíš,“ říkají autorky podcastu o sexu, intimitě a duchovnu Chci to!14. 10. 2021

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechal u příležitosti konání 11. ročníku Prague Pride (2.–8. srpna) z úřední moci přejmenovat stanici metra C na Bugayovická. Nový název má reflektovat souznění pražské vládnoucí koalice s myšlenkami LGBT a vyjádřit jim podporu. „Budějovice mám osobně rád, ale stanice metra pojmenovaná po městu už dnes není cool," uvedl k přejmenování stanice primátor Hřib a dodal, že nový název má do Prahy přilákat gaye a lesby z celého Česka. „Jejich hlasy se nám budou v komunálních volbách příští rok hodit," vysvětlil Zdeněk Hřib. Podle zdrojů z pražského magistrátu jde o první ze série akcí primátora Zdeňka Hřiba na přilákání LGBT voličů do Prahy,“ píše dezinformační stránka na svém Facebooku. Řada jejích příznivců se pod příspěvkem zjevné dezinformace chytila. 

K žádnému přejmenování stanic metra pochopitelně nedošlo, také citace pražského primátora Zdeňka Hřiba jsou smyšlěné. Hřib se na podporu Prague Pride dlouhodobě staví, jím vedený magistrát na jeho podporu tradičně vyvěšuje duhovou vlajku. Pražské zastupitelstvo festivalu za podpory většiny vládnoucí koalice (tvořené Piráty, TOP 09 se STAN a Prahou sobě) na jaře odsouhlasilo finanční grant osvětové akci ve výši 650 tisíc korun. „Každý se může přesvědčit, že Prague Pride není jen o duhovém pochodu, který se letos ani neuskuteční kvůli protiepidemickým opatřením, ale že má důležitý osvětový význam. Náš finanční grant pro festival zároveň prošel odborným hodnocením stejně jako všechny ostatní žádosti. Neudělit ho jen kvůli tomu, že jde o akci pořádanou osobami s jinou sexuální orientací, by proto bylo dost diskriminační. Mimochodem předloni na Pride bylo 45 tisíc účastníků, takže z pohledu poměru cena výkon jde o nejúspěšnější grant na cestovní ruch. To je pro Prahu a Pražany v době zotavování po koronaviru obzvlášť prospěšné,“ uvedl ve skutečnosti pražský primátor Hřib v souvislosti s turistickým ruchem a Prague Pride. 

Zdroj: Vojtěch Petrů