Olympiáda v Tokiu jako zlomový bod pro LGBT sportovce? Hostí jich celkem 172
News
Zdroj: Se souhlasem Claire A. T.

Olympiáda v Tokiu jako zlomový bod pro LGBT sportovce? Hostí jich celkem 172

Pro rekordní účast otevřeně LGBT sportovců jsou letošní olympijské hry v japonském Tokiu občas nazývány duhovými hrami. O cenné kovy se jich v nich letos uchází celkem 176, což je třikrát více než před pěti lety v Riu.
Vojtěch Petrů Vojtěch Petrů Autor
4. 8. 2021

Podle serveru Outsports.com, který oslavuje úspěchy LGBT sportovců, se na letošních olympijských hrách v japonském Tokiu uchází o medaile nejméně 172 LGBT sportovců, což je více než na všech předchozích olympiádách dohromady. Před pěti lety na olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiru server Outsports.com napočítal 56 LGBT olympioniků a v roce 2012 v britském Londýně 23. Uvedl to The Guardian.

<Path> Nevíte, kam na dovolenou? Zde je 5 zemí, kde vás jako člena LGBT+ komunity přivítají s otevřenou náručíZdroj: redakce, globalcitizensolutions.com, fra.europa.eu

Zakladatel Outsports.com Cyd Zeigler prohlásil, že letošní ročník olympijských her je jiný v tom, že se jejich platformě sami hlásí LGBT sportovci s žádostí o zápis na seznam, což je oproti zcela opačnému stavu před pěti lety dramatický posun. Podle něj to odráží jejich hrdost na to, že jsou součástí LGBT. „Už to nechtějí skrývat, chtějí být uznáváni jakou součást komunity,“ uvedl Zeigler, podle nějž je letošní olympiáda skutečně „duhovými hrami.“ Jedním z otevřeně LGBT sportovců je například britský plavec Tom Daley, který zároveň proslul fotografií, na níž si krátil čas na tribuně pletením, kterému se ve volném čase věnuje. „Jsem neuvěřitelně hrdý na to, že mohu říci, že jsem gay a také olympijský vítěz. Když jsem byl mladší, nemyslel jsem si, že bych někdy něčeho takového dosáhl, protože jsem, tím kým jsem. Doufám, že každý LGBT člověk uvidí, že můžete dosáhnout čehokoliv,“ uvedl Daley poté, co letos dosáhl na olympijské zlato.

Na seznamu Outsports otevřeně LGBT sportovů však výrazně převažují ženy. Nejvíc LGBT sportovkyň je v disciplíně ženského fotbalu, celkem 40. Na zahajovacím ceremoniálu například zazářila jako vlajkonosička americké výpravy basketbalistka Sue Bird, zasnoubená se slavnou fotbalistkou Susan Rapinoe. V americké výpravě se letos objevila také nebinární skateboardistka Alana Smith. Pozornost vzbudila i novozélandská transgender zpěračka Laurel Hubbard, která se však po olympijském neúspěchu v kategorii žen nad 87 kilogramů se soutěžením rozloučila. 

Zdroj: The Guardian

Populární
články

E-Shop