Disney představilo vůbec první nebinární animovanou postavu

Postava Raine Whispers, představená v jedné z epizod Disney pořadu The Owl House je historicky prvním vysloveně nebinárním charakterem z produkce amerického zábavního konglomerátu.

Historicky první nebinární Disney charakter se objevil v sedmé epizodě druhé řady pořadu The Owl House s podtitulem Eda’s Requiem, kterou americká stanice Disney channel odvysílala 24. června. Postavičku jménem Raine Whispers namluvil latinskoamerický transgender herec a dabér Avi Roque. Informoval o tom magazín Bustle

Svět zasáhla psychedelická renesance. Psychedelika pronikají do medicíny, slibují mystické prožitky a mohou vyřešit i klimatickou krizi15. 9. 2021

„Splněný sen,“ uvedl na svém Twitteru Roque oznámení, že bude dabovat první Disney otevřeně nebinární charakter. The Owl House je dětskou fantasy komedií, která sleduje osudy Luz, teenagerky z Connecticutu, který narazí na portál do kouzelné říše plné čarodějnic a démonů. Není to poprvé, co byla série The Owl House oceněna za reprezentaci a zahrnutí znaků LGBT komunity. Hlavní hrdinka Luz Noceda a další z postav Amity Blight jsou první otevřeně LGBT hlavní charaktery z produkce Disney. Obě pojí romantický příběh. Zatímco Luz je bisexuálka, Amity je lesba, jak potvrdila tvůrkyně show Dana Terrace, známá také pro další Disney pořady jako Městečko záhad (Gravity Falls) nebo nejnovější verzi Kačeřích příběhů (Duck Tales).

Jejich romantický vztah se poprvé vyjasnil v první epizodě, kdy Amity pozvala Luz na ples. Seriál se pro zastoupení LGBT komunity stal tak známým, že na toto téma vznikl dokonce článek na anglické Wikipedii. The Owl House za diverzitní zastoupení získal několik cen, například od americké nevládní organizace Glaad, která monitoruje zobrazování homosexuálů, bisexuálů a transgender postav v médiích. Nejde však o první LGBT Disney počin. Homosexuální postavy se objevily dřívě už ve zmíněném Městečku záhad rovněž z dílny Dany Terrace. The Owl House, v českém znění Soví dům, je v USA vysílán od ledna 2020, v Česku ho můžete sledovat na stanici Disney channel. 

Zdroj: Bustle, Vojtěch Petrů