Hvězda Formule 1 Sebastian Vettel si na Velké ceně Maďarska oblékl duhový dres

Hvězda Formula 1 Sebastian Vettel si na nedělním závodu Velké ceny Maďarska oblékl duhové tričko. Vyjádřil tak podporu maďarské LGBT komunitě poté, co země nedávna zavedla zákon, který zakazuje zmínky o homosexualitě či změně pohlaví na školách a v médiích.

Řidič Aston Martin Sebastian Vettel si na start nedělní Velké ceny Maďarska oblékl duhové tričko s nápisem „jedna láska“ a duhovou roušku. Závodník byl kvůli neodržení oficiálního sportovního úboru pokárán komisaři a dostal napomenutí, jak uvedla agentura Reuters

Každý muž by měl být „silný“. Co to v dnešní době znamená a proč svaly vlastně nejsou důležité?10. 9. 2021

To bylo uděleno i dalším dvěma účastníkům závodu za to, že na zahájení měli trička platformy We Race As One, kterou loni zahájila Formule 1 a která považuje za své základní principy rozmanitost, začlenění a udržitelnost. Vettel a další závodníci se hájili tím, že si tričko před nástupem při hraní hymny zapomněl sundat kvůli dešti. Ani to je však od napomenutí nezachránilo — řidiči sice mohou svobodně nosit oděv se sdělením, které podporuje zásady iniciativy, byli však instruováni, aby si taková trička před hraním národní hymny sundali a oblékli si předepsané sportovní kombinézy. Německý závodník se svou dlouhodobou podporou LGBT komunity nijak netají, stejně jako odporem k novému maďarskému zákonu. 

Legislativa, kterou maďarský parlament ovládaný konzervativci ze strany Fidesz schválil v červnu, zakazuje jakékoliv zobrazování homosexuality nebo změny pohlaví v televizních pořadech, časopisech, knihách či reklamách, které cílí na mladé. Krom toho také prakticky znemožňuje neziskovým organizacím provádět na školách sexuální výchovu. Zákon zkritizovali lídři evropských zemí, nizozemský premiér Mark Rutte například maďarského premiéra Viktora Orbána vyzval k odchodu země z Evropské unie. K dopisu unijních lídrů, kteří se v reakci na spornou maďarskou legislativu postavili za práva sexuálních menšin, se však nepřipojil český premiér Andrej Babiš. Evropská komise pak uprostřed července zahájila proti Maďarsku řízení kvůli porušování práv LGBT komunity. Komise souběžně brojí také proti Polsku, kde jsou podle ní problémem tzv. zóny bez LGBT ideologie, které vyhlásily desítky zdejších měst a regionů. 

Zdroj: Reuters