Kajmanské ostrovy zažily svůj první Pride

Karibské souostroví Kajmanské ostrovy zažilo svůj první Pride, kterého se zúčastnily stovky lidí. Zámořské území Spojeného království zažívá v LGBT právech rozvoj až v posledních letech, od loňského září tu mohou homosexuálové uzavírat civilní svazky.

V sobotu proběhl na karibských Kajmanských ostrovech historicky první zdejší Pride. Městem West bay prošel průvod stovek lidí s duhovými vlajkami, často oblečených do duhových oděvů. V čele průvodu šel také premiér Kajmanských ostrovů Wayne Panton, zástupkyně opozice Barbara Conolly a guvernér Martyn Roper. Noel Cayasso-Smith, zakladatel nadace Cayman LGBTQ Foundation, která akci organizovala, politikům poděkoval za podporu.

Obrazy tvoří pomocí plamene svíčky a obtisků vlastního těla. Umělec Pavel Bultas zve na svou vernisáž, bude lechtivá i k zamyšlení4. 10. 2021

Cayasso-Smith historicky první přehlídku Pride označil za „skutečně výjimečný den“ a prohlásil, že každý na ostrovech by měl mít možnost žít takovým životem, jakým chce. „Jsem tak rád, že máme vládu na naší straně, stejně jako guvernéra a opozici. To vysílá silnou zprávu, že jsme tady a musíme být přijati. Nikoho by nemělo zajímat, jaká je vaše sexualita. Měli byste být identifikováni jako lidská bytost, a ne pro vaši sexualitu,“ uvedl zakladatel Cayman LGBTQ Foundation podle Cayman Compass. Pochod se nesetkal s žádnými protesty, ačkoliv při přípravě se organizátoři museli vypořádat s odporem obyvatel některých čtvrtí, přes které měla přehlídka procházet. Celá událost byla zároveň poznamenána opatřeními proti šíření covidu. Všichni účastníci museli být povinně naočkováni.

Podle předpisů pak účastníci pochodu pod hrozbou přísných trestů nesměli porušovat bezpečnou vzdálenost od neregistrovaných přihlížejících. Terčem kritiky se staly epidemické zákazy projevů náklonnosti, jako je držení za ruce či líbání. Podle organizátorů byl však po epidemiologické stránce bezproblémový průběh události nutný pro pořádání pochodů i v dalších letech. 

Ve svém projevu na konci přehlídky guvernér Roper řekl, že věří, že průvod byl pro Kajmanské ostrovy historickým dnem. „Tolerance pro každého, rovnost a spravedlnost, to je pro mě opravdu důležité,“ uvedl guvernér, který v září loňského roku schválil zákon o civilním partnerství, jenž na Kajmanských ostrovech legalizoval partnerství osob stejného pohlaví. Kajmanské ostrovy, zámořské území Velké Británie ležící v Karibském moři nedaleko Kuby a Jamajky, byly dlouho považovány za značně konzervativní. Zákon o civilním partnerství začal platit po letitém boji a odporu katolických aktivistů teprve v září loňského roku, řada nerovností dosud přetrvává. Například věkový limit u pohlavního styku je nižší u různopohlavních párů (16 let), než u stejnopohlavních (18 let). Homosexuální muži rovněž nemohou darovat krev. Jak však naznačují projevy politiků na historicky prvním zdejším Pridu, napříště lze doufat ve změnu přístupu zdejší politické reprezentace k LGBT problémům. 

Zdroj: Cayman Compass, Vojtěch Petrů