Politici za LGBT práva. Zdeněk Hřib i Markéta Pekarová Adamová podpořili Prague Pride

Letošní ročník festivalu Prague Pride se stejně jako předchozí roky těší podpoře ze strany některých politiků. Letos ho opět zaštítil pražský primátor Zdeněk Hřib, podpořila ho také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Letošní ročník LGBT festivalu Prague Pride, který proběhne bez tradičního průvodu a za zpřísněných pandemických opatření, podpořil vyvěšením duhové vlajky pražský magistrát. Zúčastnili se ho pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě) spolu s ředitelem festivalu Tomem Bílým. 

Ugandský prezident zablokoval návrh zákona, který by kriminalizoval homosexuály19. 8. 2021

Pražský primátor akci podporuje dlouhodobě, stejně jako jeho předchůdkyně Adriana Krnáčová, která se dříve objevila v čele průvodu. Pražské zastupitelstvo v dubnu přikleplo festivalu finanční podporu ve výši 650 tisíc korun. Částku podpořili koaliční Piráti, Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Praha sobě, dotaci se podařilo prosadit i přes odpor opozičních ANO a ODS a koaličního zastupitele Jana Wolfa (KDU-ČSL). „Jedná se o jednu z nejefektivnějších podpor cestovního ruchu. Do Prahy dorazí desetitisíce turistů, potřebujeme každého. Prague Pride navíc není jen karnevalový průvod, jedná se o týdenní festival tolerance a mnoho vzdělávacích akcí, přednášek a workshopů,” hájil Hřib příspěvek. Prague Pride nyní podpořili i další politici, například šéfka TOP 09 a lídryně kandidátky koalice SPOLU v Praze Markéta Pekarová Adamová.

„Sexuální orientace nebo genderová identita nesmí být terčem útoků a nenávisti. Všichni si totiž zasloužíme, abychom byli milováni a akceptováni takoví, jací jsme. Zítra začíná Prague Pride, který má mou podporu, protože chci žít v tolerantní zemi,” napsala politička na Twitter. Kromě stranické šéfky festival podpořil také europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. „Každý má právo svobodně vyjádřit kým je! A to by měla být hlavní myšlenka Prague Pride. Nic víc, nic míň... Že to není zbytečné, dokazují výroky našeho prezidenta směrem k transgender lidem či situace v Maďarsku. Respekt k druhým lidem a k odlišnosti - to nám občas chybí...” Festival se každoročně těší také podpoře společností a veřejných institucí. Prague Pride zabarvením loga do duhové podoby podpořila také státní Česká pošta, do pražských ulic pak vyjely včera tramvaje ozdobené duhovými vlaječkami, čímž subvenci akci vyjádřil Dopravní podnik hlavního města Prahy. Oficiálním partnerem festivalu je kromě Úřadu vlády také Ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Zdroj: Vojtěch Petrů