Když se láska ocitne v troskách aneb Poznejte zajímavý příběh islandské spisovatelky na vlastní kůži
Recenze
Zdroj: Foto: nakladatelství Bourdon

Když se láska ocitne v troskách aneb Poznejte zajímavý příběh islandské spisovatelky na vlastní kůži

Také se rádi začtete do knihy, která popisuje zajímavý příběh, s nímž se můžete třeba i jen zčásti ztotožnit? Co když prostě zkusíte začít znova a někde jinde? Co když cesta je cíl? Čerstvě rozvedená spisovatelka hledá nové základy partnerského soužití i rodinného života a usiluje o obnovení pout mezi člověkem a přírodou.
Redakce Redakce Autor
3. 8. 2021

Islandská autorka Oddný Eir v knize Láska v troskách, která je psána formou deníku, popisuje příběh spisovatelky, která se vydá na cestu po stopách svých vikinských a keltských kořenů a spolu s bratrem archeologem objevuje zříceniny obydlí svých předků, kteří se snažili žít v harmonii s přírodou a ve vzájemném souladu. Ačkoliv Oddný Eir nepíše přímo o svém osobním příběhu, částečně se děj této knihy jejího života dotýká.

Spisovatelka si v knize klade naléhavé otázky, na které postupně nachází důležité odpovědi: Jak vytvořit domov pro lásku a zároveň si zachovat svůj osobní prostor? Jak se v době průmyslových korporací sblížit s přírodou? Novela psaná ve formě deníku sahá od drobných všedních postřehů k závažným otázkám a celkem 240 stránek díky tomu nabídne poutavou směsici témat, která jsou možná na první pohled nesourodá, ale přesto se navzájem propojují – je to například filozofie, historie, archeologie, ekologie, erotika a poezie. Díky tomu, že jsou všechna tato témata projednávána doslova bez zábran, vytváří příběh velmi intimní vztah mezi spisovatelem a čtenářem.

Z pokojů v Reykjavíku se dostanete do venkovských osad na Islandu, do ulic, domů a hotelů v Paříži, Štrasburku, Basileji a Londýně a do vesnic a lesů v Cumbrii v severozápadní Anglii. Oddný se během cestování svěřuje s tím, jak její mysl bloudí, když se její fyzická cesta proplétá s tou vnitřní. Dozvídáme se o jejích nadějích, pochybnostech, obavách a snech. Poznáváme, jak obtížné je pro ni sladit hlubokou touhu po intimitě s naléhavou potřebou osobního prostoru, spojit její instinkt s islandskými kořeny a zároveň obsáhnout širší svět průzkumným způsobem.

<Path> FOTO: „Grindr kniha“ – snímky o sexu a bezpečíZdroj:

Kniha Láska v troskách je součástí projektu financovaného Evropskou unií s názvem Kreativní Evropa, jenž je zaměřený na podporu menšinových evropských jazyků, mezi které patří i islandština. Hlavním cílem tohoto projektu je podpora kulturní a jazykové rozmanitosti, posílení nadnárodního oběhu literatury a lepší přístup čtenářů ke kvalitní literatuře z jiných jazyků, než jsou jejich vlastní. Projekt Kreativní Evropa se kromě podpory menšinových evropských jazyků zaměřuje i na podporu méně zastoupených literárních žánrů a osvědčil se jako cenný nástroj pro propagaci vítězů Ceny EU za literaturu (EUPL).

S podporou Evropské unie vydává nakladatelství Bourdon sedm různorodých knih, které spadají pod projekt Kreativní Evropa. Tato díla jsou přeložena z menších jazyků, jako je například islandština, katalánština, norština, maďarština, řečtina a další.

Jakmile se jednou začtete, nebudete chtít přestat
Foto: nakladatelství Bourdon

Autorka Lásky v troskách – Oddný Eir

Autorka knihy Oddný Eir Ævarsdóttir (narozena 1972) patří k výrazným osobnostem islandské literární scény. Píše romány, eseje a básnické sbírky. Je také ekologickou aktivistkou a držitelkou diplomu z politické filozofie z pařížské Sorbonny.

Za román Láska v troskách (Jarðnæði) získala Cenu evropské unie za literaturu a Islandskou cenu za ženskou literaturu. Kromě literární tvorby zahrnující romány, eseje a básnické sbírky také přednáší o umění, působí jako galeristka a věnuje se výzkumné činnosti v islandských archivech a muzeích. Podílela se rovněž na tvorbě písňových textů pro alba Biophilia and Vulnicura proslulé islandské hudebnice Björk. Vystudovala politickou filozofii na Islandské univerzitě a na Sorbonně a v současnosti žije na islandském venkově poblíž ledovce Eyjafjallajökull.

Knihu do češtiny přeložila Lucie Korecká.

Zdroj: Bourdon

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop