Když se láska ocitne v troskách aneb Poznejte zajímavý příběh islandské spisovatelky na vlastní kůži
Recenze
Zdroj: Foto: nakladatelství Bourdon

Když se láska ocitne v troskách aneb Poznejte zajímavý příběh islandské spisovatelky na vlastní kůži

Také se rádi začtete do knihy, která popisuje zajímavý příběh, s nímž se můžete třeba i jen zčásti ztotožnit? Co když prostě zkusíte začít znova a někde jinde? Co když cesta je cíl? Čerstvě rozvedená spisovatelka hledá nové základy partnerského soužití i rodinného života a usiluje o obnovení pout mezi člověkem a přírodou.
Redakce Redakce Autor
3. 8. 2021

Islandská autorka Oddný Eir v knize Láska v troskách, která je psána formou deníku, popisuje příběh spisovatelky, která se vydá na cestu po stopách svých vikinských a keltských kořenů a spolu s bratrem archeologem objevuje zříceniny obydlí svých předků, kteří se snažili žít v harmonii s přírodou a ve vzájemném souladu. Ačkoliv Oddný Eir nepíše přímo o svém osobním příběhu, částečně se děj této knihy jejího života dotýká.

Spisovatelka si v knize klade naléhavé otázky, na které postupně nachází důležité odpovědi: Jak vytvořit domov pro lásku a zároveň si zachovat svůj osobní prostor? Jak se v době průmyslových korporací sblížit s přírodou? Novela psaná ve formě deníku sahá od drobných všedních postřehů k závažným otázkám a celkem 240 stránek díky tomu nabídne poutavou směsici témat, která jsou možná na první pohled nesourodá, ale přesto se navzájem propojují – je to například filozofie, historie, archeologie, ekologie, erotika a poezie. Díky tomu, že jsou všechna tato témata projednávána doslova bez zábran, vytváří příběh velmi intimní vztah mezi spisovatelem a čtenářem.

Z pokojů v Reykjavíku se dostanete do venkovských osad na Islandu, do ulic, domů a hotelů v Paříži, Štrasburku, Basileji a Londýně a do vesnic a lesů v Cumbrii v severozápadní Anglii. Oddný se během cestování svěřuje s tím, jak její mysl bloudí, když se její fyzická cesta proplétá s tou vnitřní. Dozvídáme se o jejích nadějích, pochybnostech, obavách a snech. Poznáváme, jak obtížné je pro ni sladit hlubokou touhu po intimitě s naléhavou potřebou osobního prostoru, spojit její instinkt s islandskými kořeny a zároveň obsáhnout širší svět průzkumným způsobem.

<Path> Emotivní příběh "obyčejného" gaye Daniela J., který vyrůstal v dětském domově: "Když mi bylo asi deset, tak jsem zjistil, že je pro mě chlapecké tělo přitažlivější než to dívčí!"Zdroj:

Kniha Láska v troskách je součástí projektu financovaného Evropskou unií s názvem Kreativní Evropa, jenž je zaměřený na podporu menšinových evropských jazyků, mezi které patří i islandština. Hlavním cílem tohoto projektu je podpora kulturní a jazykové rozmanitosti, posílení nadnárodního oběhu literatury a lepší přístup čtenářů ke kvalitní literatuře z jiných jazyků, než jsou jejich vlastní. Projekt Kreativní Evropa se kromě podpory menšinových evropských jazyků zaměřuje i na podporu méně zastoupených literárních žánrů a osvědčil se jako cenný nástroj pro propagaci vítězů Ceny EU za literaturu (EUPL).

S podporou Evropské unie vydává nakladatelství Bourdon sedm různorodých knih, které spadají pod projekt Kreativní Evropa. Tato díla jsou přeložena z menších jazyků, jako je například islandština, katalánština, norština, maďarština, řečtina a další.

Jakmile se jednou začtete, nebudete chtít přestat
Foto: nakladatelství Bourdon

Autorka Lásky v troskách – Oddný Eir

Autorka knihy Oddný Eir Ævarsdóttir (narozena 1972) patří k výrazným osobnostem islandské literární scény. Píše romány, eseje a básnické sbírky. Je také ekologickou aktivistkou a držitelkou diplomu z politické filozofie z pařížské Sorbonny.

Za román Láska v troskách (Jarðnæði) získala Cenu evropské unie za literaturu a Islandskou cenu za ženskou literaturu. Kromě literární tvorby zahrnující romány, eseje a básnické sbírky také přednáší o umění, působí jako galeristka a věnuje se výzkumné činnosti v islandských archivech a muzeích. Podílela se rovněž na tvorbě písňových textů pro alba Biophilia and Vulnicura proslulé islandské hudebnice Björk. Vystudovala politickou filozofii na Islandské univerzitě a na Sorbonně a v současnosti žije na islandském venkově poblíž ledovce Eyjafjallajökull.

Knihu do češtiny přeložila Lucie Korecká.

Zdroj: Bourdon

Populární
články

E-Shop