Když se láska ocitne v troskách aneb Poznejte zajímavý příběh islandské spisovatelky na vlastní kůži
Recenze
Zdroj: Foto: nakladatelství Bourdon

Když se láska ocitne v troskách aneb Poznejte zajímavý příběh islandské spisovatelky na vlastní kůži

Také se rádi začtete do knihy, která popisuje zajímavý příběh, s nímž se můžete třeba i jen zčásti ztotožnit? Co když prostě zkusíte začít znova a někde jinde? Co když cesta je cíl? Čerstvě rozvedená spisovatelka hledá nové základy partnerského soužití i rodinného života a usiluje o obnovení pout mezi člověkem a přírodou.
Redakce Redakce Autor
3. 8. 2021

Islandská autorka Oddný Eir v knize Láska v troskách, která je psána formou deníku, popisuje příběh spisovatelky, která se vydá na cestu po stopách svých vikinských a keltských kořenů a spolu s bratrem archeologem objevuje zříceniny obydlí svých předků, kteří se snažili žít v harmonii s přírodou a ve vzájemném souladu. Ačkoliv Oddný Eir nepíše přímo o svém osobním příběhu, částečně se děj této knihy jejího života dotýká.

Spisovatelka si v knize klade naléhavé otázky, na které postupně nachází důležité odpovědi: Jak vytvořit domov pro lásku a zároveň si zachovat svůj osobní prostor? Jak se v době průmyslových korporací sblížit s přírodou? Novela psaná ve formě deníku sahá od drobných všedních postřehů k závažným otázkám a celkem 240 stránek díky tomu nabídne poutavou směsici témat, která jsou možná na první pohled nesourodá, ale přesto se navzájem propojují – je to například filozofie, historie, archeologie, ekologie, erotika a poezie. Díky tomu, že jsou všechna tato témata projednávána doslova bez zábran, vytváří příběh velmi intimní vztah mezi spisovatelem a čtenářem.

Z pokojů v Reykjavíku se dostanete do venkovských osad na Islandu, do ulic, domů a hotelů v Paříži, Štrasburku, Basileji a Londýně a do vesnic a lesů v Cumbrii v severozápadní Anglii. Oddný se během cestování svěřuje s tím, jak její mysl bloudí, když se její fyzická cesta proplétá s tou vnitřní. Dozvídáme se o jejích nadějích, pochybnostech, obavách a snech. Poznáváme, jak obtížné je pro ni sladit hlubokou touhu po intimitě s naléhavou potřebou osobního prostoru, spojit její instinkt s islandskými kořeny a zároveň obsáhnout širší svět průzkumným způsobem.

<Path> Kontroverzní slovenský fotograf Peter ERZVO ZvonárZdroj:

Kniha Láska v troskách je součástí projektu financovaného Evropskou unií s názvem Kreativní Evropa, jenž je zaměřený na podporu menšinových evropských jazyků, mezi které patří i islandština. Hlavním cílem tohoto projektu je podpora kulturní a jazykové rozmanitosti, posílení nadnárodního oběhu literatury a lepší přístup čtenářů ke kvalitní literatuře z jiných jazyků, než jsou jejich vlastní. Projekt Kreativní Evropa se kromě podpory menšinových evropských jazyků zaměřuje i na podporu méně zastoupených literárních žánrů a osvědčil se jako cenný nástroj pro propagaci vítězů Ceny EU za literaturu (EUPL).

S podporou Evropské unie vydává nakladatelství Bourdon sedm různorodých knih, které spadají pod projekt Kreativní Evropa. Tato díla jsou přeložena z menších jazyků, jako je například islandština, katalánština, norština, maďarština, řečtina a další.

Jakmile se jednou začtete, nebudete chtít přestat
Foto: nakladatelství Bourdon

Autorka Lásky v troskách – Oddný Eir

Autorka knihy Oddný Eir Ævarsdóttir (narozena 1972) patří k výrazným osobnostem islandské literární scény. Píše romány, eseje a básnické sbírky. Je také ekologickou aktivistkou a držitelkou diplomu z politické filozofie z pařížské Sorbonny.

Za román Láska v troskách (Jarðnæði) získala Cenu evropské unie za literaturu a Islandskou cenu za ženskou literaturu. Kromě literární tvorby zahrnující romány, eseje a básnické sbírky také přednáší o umění, působí jako galeristka a věnuje se výzkumné činnosti v islandských archivech a muzeích. Podílela se rovněž na tvorbě písňových textů pro alba Biophilia and Vulnicura proslulé islandské hudebnice Björk. Vystudovala politickou filozofii na Islandské univerzitě a na Sorbonně a v současnosti žije na islandském venkově poblíž ledovce Eyjafjallajökull.

Knihu do češtiny přeložila Lucie Korecká.

Zdroj: Bourdon

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop