Ghana zakazuje identifikovat se jako LGBT+ a zavádí do zákona konverzní terapii. Nový Zéland naopak léčbu homosexuality zakázal

LGBT lidem v africké Ghaně zřejmě nastanou skutečně krušné časy. Tamní politická reprezentace totiž chystá nařízení, které by LGBT komunitu zcela postavilo mimo zákon. Návrh rovněž počítá s využitím tzv. konverzní terapie. Tu se naopak jiné země, jako v týdnu Nový Zéland, chystají zakázat.

Zapadoafrická Ghana mužský pohlavní styk krimininalizuje až třemi lety vězení už nyní. Nový navrhovaný zákon jde ale v trestání jiných sexuálních identit mnohem dále. Pokud bude schválen, bude v zemi zakázané identifikovat se jako homosexuál, transgender, queer, pansexuál nebo nebinární osoba, jak uvedl web televize DW. Stejnopohlavní styk by byl trestán až pěti lety vězení, nezákonná by byla rovněž jakákoliv obhajoba práv LGBT. Návrh počítá také s využitím tzv. konverzní terapie, kontroverzní metody, která se snaží o změnu sexuální orientaci nebo genderové identity jedince.

„Jako malý jsem si hrával s panenkami, měl jsem dokonce i přítelkyně, přesto jsem se nesnášel,“ říká Brayan, kterému pomohlo až přesídlení27. 5. 2022

Návrh zákona „o ghanských rodinných hodnotách“, který byl předložen v místním parlamentu v červnu, se těší široké přízni jak napříč politickým spektrem, tak mezi obyvatelstvem. Jeden z poslaneckých předkladatelů návrhu DW řekl, že jej sepsali v reakci na „rostoucí obhajobu“ a „propagandu“ ghanské LGBT komunity. Prohlásil také, že „akt homosexuality představuje hrozbu pro veřejné zdraví a morálku“. Obecně se očekává, že zákon projde. Homosexuálové čelí v hluboce konzervativní a katolické Ghaně pronásledování a homofobním útokům už nyní. Politický krok přichází na pozadí několika zásahů proti LGBT aktivistům z poslední doby, došlo například k uzavření kanceláře lidskoprávní organizace LGBT+ Rights Ghana.

Nový návrh je naopak v protikladu s trendem v Africe, kde se tristní situace zdejší LGBT komunity začíná zlepšovat. Země jako Rwanda, Angola či Botswana homosexualitu dekrimininalizovaly, v Jihoafrické republice mohou dokonce stejnopohlavní páry uzavírat manželství. Naopak v dalších afrických zemích, jako je například Mauritánie, hrozí stále za homosexuální pohlavní styk trest smrti.

Nový Zéland: konverzní terapie je škodlivá a v zemi nemá místo

Zatímco Ghana zanesla konverzní terapii do zákona, jiné země tuto kontroverzní praktitu zakazují. Naposledy Nový Zéland, který zavedl legislativu, jež konverzní terapii omezuje, s tím, že „je škodlivá a na moderním Novém Zélandu nemá místo“, jak uvedl The Guardian. „Ti, kteří zažili konverzní praktiky, hovoří o přetrvávajících duševních poruchách, depresi, studu a stigmatu a dokonce o sebevražedných myšlenkách“, řekl novozélandský ministr spravedlnosti Kris Faafoi při představování nového zákona. Konverzní terapie je kontroverzní praktikou, která se snaží o „vyléčení“ odlišné sexuální orientace či genderové identity. Staví tak na narativu, že jedinou „správnou“ sexuální orientací je ta heterosexuální, zatímco ostatní orientace či identity jsou „poruchou“. Podle lékařů ale tato praxe může vést k depresím, ztrátě sebeúcty, sexuální dysfunkci i k sebevražedným myšlenkám. 

Zdroj: DW, The Guardian