Oficiální průvod festivalu Prague Pride se letos nekoná, skupina mladých aktivistů však v Praze zorganizuje pochod za rovnost

Skupina mladých aktivistů v čele s Kryštofem Stupkou se rozhodla uspořádat akci s názvem Reclaim Pride – Pochod za rovnost, a to nejen z toho důvodu, že se letošní oficiální průvod festivalu Prague Pride kvůli pandemii koronaviru zrušil, ale i kvůli událostem posledních měsíců, které právům LGBTQI+ komunity moc nenahrávaly.

„Jsme skupina mladých aktivistů. Vytváříme inkluzivní, feministickou, ekologickou a především queer platformu. Přidejte se k nám v sobotu 7.8. na Reclaim Pride – Pochod za Rovnost,“ zní hned v úvodu na stránce události na Facebooku.

Proč mladí aktivisté nazvali svou akci zrovna Reclaim Pride? Není to náhoda, Reclaim Pride původně vznikl v New Yorku jako sdružení několika LGBTQI+ skupin a aktivistů. V nesouhlasu s předchozím zaměřením Pridu hlavně na gaye a lesby vytvořili pochod, který podporuje queer osoby. Zformovali tak bezpečné a nekomerční místo pro všechny. Iniciativou připomněli také 50. výročí Stonewallských nepokojů, které daly za vznik úplně prvnímu Pridu.

„Události posledních měsíců ukazují, že uskutečnění protestního průvodu za rovnost je potřeba. Hate speech nejen na ulicích, ale i od nejvyšší hlavy státu, napadení Jakuba Starého z LUI, útok v Tbilisi nebo vražda Samuela Luise ve Španělsku nás nesmí nechat klidnými. Braňme se proti nenávistným projevům a diskriminační legislativě. Nemlčme, pracujme na společenské i právní změně. LGBTQI+ komunita si to zaslouží,“ zmiňují organizátoři některé z dalších důvodů, proč se rozhodli Reclaim Pride uspořádat.

„Neochota rozšířit zkratku ‚LGBT‘ alespoň na zkratku ‚LGBTQ+‘, upuštění od původní protestní podstaty Pridu, nesouhlas s jeho komerční povahou – i proto zakládáme českou verzi iniciativy Reclaim Pride,“ zní další řádky na facebookové stránce události. Znamená to, že se akce vymezuje proti již zažité akci Prague Pride, která začíná již příští týden? Dle Kryštofa Stupky tomu tak není: „Pro nás je Reclaim Pride hlavně o tom, že chceme pro mladé queer lidi uspořádat průvod, ve kterém budou moci být sami sebou. Uvědomujeme si, proč festival Prague Pride průvod zrušil, proto jsme náš pochod pojali víc jako protest. Chceme poukázat na zhoršení situace LGBTQI+ osob v ČR, ať se to týká hate speech či předsudečného násilí, jak na ulici, tak od politiků. Chceme, aby i tento rok měla queer komunita bezpečnou platformu, kde se může shromáždit a oslavit spolu naši identitu. I pro nás byl Prague Pride první příležitostí být sami sebou a o to by nikdo neměl přijít. Prague Pride respektujeme a dokonce jsme pozvali některé z členů jeho týmu – Luciu Zachariášovou a Czeslawa Walka, protože si myslíme, že toho pro práva LGBTQI+ osob v Česku udělali hodně. Tohle léto, s tím co se děje v Polsku a Maďarsku, je ale průvod potřeba. A proto vznikl Reclaim Pride.“

Hit letošních Vánoc? Instantní fotky s funkcí rozšířené reality! Inspirujte se našimi kreativními tipy pro tištěné vzpomínky16. 11. 2022

Akce se uskuteční v sobotu 7.8. a začne přesně ve 13:00 na Hradčanském náměstí. Po hodinovém protestu a projevech vystupujících zúčastnění vyrazí na pochod k náměstí Jana Palacha, kde event kolem 15:00 skončí. Akce se zúčastní i některé osobnosti známé z veřejného prostoru, jako například František Kopřiva, Džamila Stehlíková, Remy Bonny z Forbidden Colors, Johana Bázlerová ze Jsem v obraze, Lucia Zachariášová ze JsmeFér a další.

Více informací najdete v události na Facebooku (více zde) nebo na instagramovém profilu @reclaimpride.cz. S Kryštofem Stupkou, který je jedním z organizátorů akce Reclaim Pride, jsme navíc udělali rozsáhlý rozhovor o aktivismu, který bude zveřejněn v příštím „pridovém týdnu“ na našem webu.

Zdroj: Jan Witek, Kryštof Stupka