Na osobních dokumentech přestávají stačit dvě kategorie pohlaví. Je řešením přidání třetí možnosti X, nebo by tento údaj měl naopak z dokladů zmizet?

Argentina se stala první zemí Jižní Ameriky, která na osobních dokumentech umožnila víc než dvě možnosti v kolonce pohlaví. Kromě muže a ženy si obyvatelé budou moci volit také možnost X. Není se co divit, lidí orientujících se jako nebinární na světě rychle přibývá. Nepřinese ale argentinským turistům s X v cestovním dokladu problémy v zemích, které žádnou třetí možnost neuznávají?

Nespecifikovaná třetí možnost

Argentinský prezident Alberto Fernández vydal před pár dny dekret, jímž občanům své země umožnil, aby si na občanských průkazech a cestovních pasech mohli vybrat z písmenek M, F a X.  Je to krok vstříc všem, kdo se identifikují jinak než muž nebo žena. Nejedná se tedy vysloveně o kategorii pro nebinární lidi, ale pro všechny, kdo se nevlezou do dosavadního binárního rozdělení. X znamená „nespecifikovaný“ a lidé si ho mohou zvolit svobodně, bez jakéhokoli prokazování, že na něj mají nárok.

„Každý má právo na uznání své genderové identity, na svobodný rozvoj své osobnosti, na to, aby se s ním zacházelo v souladu s jeho genderovou identitou, a především aby jeho osobní dokumenty respektovaly pohlaví, jméno a vzhled, s nimiž se identifikuje,“ uvádí prezidentský dekret.   

Argentina je nejpokrokovější z Jižní Ameriky

Pro argentinského prezidenta bude ideální, až přestaneme gender zcela řešit a budeme jednoduše tím, kým se cítíme být. „Existuje tisíc způsobů, jak milovat, být milován a být šťastný,“ řekl podle serveru Pinknews Alberto Fernández.

Argentina je v otázkách genderu velmi pokroková. Už v roce 2012 zákonem umožnila, aby transgender lidé měli na úředních dokumentech uveden svůj zvolený gender, aniž by předtím absolvovali operace či hormonální terapii (v Česku je ke změně na dokladech vyžadována sterilizace). V roce 2018 se pak dvěma nebinárním osobám podařilo získat občanský průkaz bez vyplněné kolonky pohlaví, což byl určitý mezistupeň mezi binární možností muž–žena a zavedením další kategorie. O rok později pak soud aktivistce Laře Maríi Bertolini umožnil uvést si na občance pohlaví jako travesti femininity. Pojem travesti má v Jižní Americe odlišný význam než u nás. Označují se tak lidé, jimž bylo po narození připsáno mužské pohlaví, ale oni se identifikují blíž ženské části spektra, ovšem ne jako ženy.

I pitím kávy můžete bojovat za práva LGBT+ komunity18. 8. 2021

Při cestování mohou nastat problémy

Dekret argentinského prezidenta zároveň uznává, že je budoucí cestovatele s X v pase vhodné varovat před určitým rizikem: mohou narazit na problémy při vstupu do zemí, které třetí variantu pohlaví v úředních dokumentech nerozeznávají. Při příjezdu do zemí s autoritářskými režimy, které zakazují „propagaci homosexuality“, neuznávají právo trans osob na změnu identity apod. (například Rusko a teď už i Maďarsko) mohou nastat potíže a člověk s X v pase se do země nemusí vůbec dostat, případně ho bude čekat velmi nepříjemný pohovor s imigračními úředníky, jejichž moci bude vystaven. Ještě větší komplikace nejspíš znamená snažit se o vstup s nebinárním pasem do země s právem šaría.

Jak bude dovolená nebinárního Argentince nebo Argentinky probíhat v Česku? Jeho či její cestovní pas je u nás platný, i když jeho pohlaví v Česku neuznáváme. Pohlaví totiž není základní charakteristika potřebná k určení totožnosti osoby a vlastně by na osobních dokladech ani nemuselo být. K situacím, kdy by postavení osoby s pohlavím X nebylo právně ukotveno, v Česku vlastně spíš nedojde. Místem, kde se turista prokazuje pasem a kde by mohl nastat problém, je snad jen hostel s mužskou a ženskou dormitory. Jinak bude turista nejspíš vystaven jen udiveným pohledům tam, kde předkládá cestovní doklad a pozorný personál si všimne kolonky pohlaví.

Pohlaví nikoho neidentifikuje

Tím se dostáváme k otázce, zda je informace o pohlaví na osobních dokumentech vůbec nutná. U většiny cis lidí je jejich pohlaví zřejmé od prvního pohledu a trans lidi, kteří mají v občance nebo pasu jiné pohlaví, než s jakým se identifikují, to jen dostává do problémových situací. Naprostá většina národních osobních dokladů na sobě kolonku pohlaví má, protože se to tak prostě dělá. Jsou ovšem země, které se tradice nebojí měnit – německá občanka na sobě pohlaví vůbec nemá a Nizozemsko se rozhodlo, že do pěti let zavede všechny typy osobních dokumentů bez pohlaví. V ČR navrhují vypuštění této kolonky z občanky Piráti, ale zatím jejich nápad vzbudil spíš údiv či přímo zděšení.

Mono dieta slibuje rychlé a snadné hubnutí s minimem omezení. Jak účinné je shazování kil s nezřízenou konzumací masa či čokolády?26. 8. 2021

Přibude třetí možnost, nebo zmizí pohlaví?

Lidé se zavedených věcí vzdávají těžko, a tak je asi pravděpodobnější, že se na občankách a pasech objeví další varianta pohlaví, než že by tato kolonka z dokladů úplně zmizela. Řada zemí svoje „X“ už dávno má: Nepál ho zavedl v roce 2007, Pákistán v 2009. Indie od téhož roku umožňuje na úředních dokumentech možnost „jiné“. Nový Zéland přidal X od roku 2012, Bangladéš má od roku 2013 kategorii hidžra, která označuje trans a intersex osoby. Kanada přidala písmeno X v roce 2019.

Je tedy zřejmé, že progresivně se na svoje úřední dokumenty dívají různé země bez ohledu na úroveň ekonomiky či politické kultury. Německo například třetí možnost povolilo pouze intersex lidem. Ve Velké Británii se snahy o třetí možnost daří zadusit hned v počátcích – poslanecký návrh přišel do britského parlamentu vloni, ale projednávání bylo zastaveno. Přes 100 tisíc Britů a Britek podepsalo petici za úřední rozeznání nebinárního genderu, ale vláda požadavek zařízla. Vypadá to, že nejbližší změna tak proběhne v USA, kde se připravuje velká reforma cestovních dokladů včetně dodání třetí možnosti v kolonce pohlaví. Americký The Trevor Project před pár dny vydal výsledky čerstvého výzkumu, podle nichž se jako nebinární identifikuje každý čtvrtý mladý LGBT Američan nebo Američanka.

Zdroj: Bohdana Rambousková