Slovenská zpěvačka Karin Ann vyjádřila podporu LGBTQ+ komunitě a minoritám v živém vysílání polské státní televize a vzbudila tím nemalé pozdvižení

Slovenská umělkyně Karin Ann vzbudila v Polsku velké pozdvižení. Tato 19letá zpěvačka slovenského původu, která je právě na turné v Polsku jako host zpěvačky Sanah, vyjádřila během návštěvy polské státní televize TVP2 v přímém přenosu podporu LGBTQ+ komunitě a menšinám.

V rámci interview zazněla mimo jiné akustická verze skladby „babyboy“, při které Karin Ann vytáhla vlaječku s duhovými barvami a uvedla komu je skladba věnována. „Ráda bych dnes věnovala tuto píseň LGBTQ+ a minoritám v Polsku. Vím, že to nemáte lehké. Přála bych si, abyste se cítili v bezpečí. Jsem tu pro vás, mám vás ráda a děkuji,“ prohlásila Karin Ann přímo v živém vysílání, takže se tomu nedalo nijak zabránit.

Již o měsíc dříve Karin Ann věnovala tuto píseň o nerovném zacházení s menšinami stávkujícím ženám v Polsku a podpořila tím jejich aktivity. Karin Ann fanoušci považují za reprezentantku názoru generace Z a na sociálních sítích se tak ihned objevilo mnoho komentářů typu: „Ona je hlasem naší generace, milujeme ji“ apod.

Polsko není zemí, kde by se LGBTQ+ lidem dobře žilo. Ať už jde o výroky tamních politických představitelů, kteří v souvislosti se snahami o prosazování rovných práv užívají označení „LGBT ideologie“ a snaží se vyvolat dojem, že LGBT lidé jsou pro Poláky hrozbou, ale např. i vyhlášení zón, které jasně deklarují, že LGBT lidé nejsou vítáni. I proto se Karin Ann rozhodla, že minority v živém vysílání podpoří alespoň malým gestem.

Zpěvačka a aktivistka zároveň

Takový postup mladé slovenské zpěvačky není ničím zvláštní. Karin Ann se rozhodla svou kariéru věnovat zviditelňování problémů a nespravedlností moderního světa. Jako Alenka v říši divů, kombinuje svou křehkou povahu a hudební harmonii s temnými vizuály, protože možnost vystupovat na pódiu považuje za příležitost zasadit se za rovnoprávnost pohlaví, za problematiku mentálního zdraví a proti diskriminaci. Realita, která ji obklopuje, je její inspirací, která prostupuje jejími silnými texty a jak sama doufá, její písně a sociální media dokážou komunikovat podporu lidem, kteří ji potřebují.

Svůj postoj k minoritam vyjádřila nedávno také v rozhovoru pro LUI (více zde): „Pro mě je nejdůležitější rovnoprávnost, pod kterou spadá spousta různých témat. Ať už jsou to práva žen, lidí s menšinovou sexuální orientací či kohokoliv dalšího. Přijde mi dost blbé, že se ve světě stále celkově žije tak konzervativním životem. Společnost už má být vyvinutá daleko víc. Nikdo není lepší než někdo jiný a přijde mi, že na to, jak daleko bychom měli být, se stále někteří lidé drží zastaralých praktik a postojů, které tady byly 100 až 200 let dozadu. Pro mě je proto nejdůležitější rovnoprávnost. Je jedno, jaké jsi rasy, sexuální orientace, pohlaví či náboženství, protože všichni máme stejná práva.“

Video z přímého přenosu můžete zhlédnout níže:

Karin Ann vydala 25. května debutové EP „lonely together“. Kolekci sedmi písniček, které oscilují mezi popem, elektronikou a trapovými rytmy, produkovali Brit Matt Schwartz (Yungblud, Massive Attack, Halsey) a slovenský producent Tomi Popovic. Tohle EP si můžete poslechnout například prostřednictvím platformy Spotify ZDE.

Zdroj: Jan Witek, Karin Ann