Colin Firth a Stanley Tucci si užili filmovou gay love story. Heterosexuálové mohou hrát gaye a gayové heterosexuály, to je rovnost, říká Tucci

Filmový průmysl kvůli koronavirové pandemii jako by se zastavil – a mnohé filmy tak do kin zamířily se značným zpožděním. Jedním z nich je gay love story Supernova, která však více než díky „gay“ dějové lince zaujme jednoduše zachycením síly lásky. A ačkoliv i v tomto případě by mohl snímek budit „kontroverzi“ obsazením – přeci jen, gay pár opět hrají dva heterosexuálové – zdá se, že herecké výkony Colina Firtha a Stanleyho Tucciho tentokrát i všem kritikům vzaly dech. Možná i proto, že oba herci si spolupráci nemohli vynachválit…

Milostný gay příběh může na filmovém plátně nabývat mnoha různých podob, zejména v poslední době se ale tvůrci zaměřovali spíše na mladší páry. To snímek Supernova je diametrálně jiný – soustředí se totiž na starší partnery, Sama a Tuskera, kteří čelí nezvratné diagnóze nastupující Tuskerovy demence. Z hlediska žánrového se vlastně jedná o road movie, kdy partneři vyráží na cestu romantickou britskou jezerní oblastí, rekapitulují svůj společný život, vrací se ke svým vzpomínkám a navštěvují – možná společně naposledy – svou rodinu a přátele.

„Zákroků plastické chirurgie se není třeba bát. Omladí vás o deset let a obrovsky zvednou sebevědomí,“ říká MUDr. Dřevínková z kliniky LaserPlastic3. 6. 2021

Pod režisérskou taktovkou Harryho Macqueena tak vznikl dojemný příběh, který navzdory poměrně těžkému námětu vykouzlí i úsměv na rtech. „To, co zůstalo nevyřčeno, nebo bylo jen naznačeno, je vlastně stejně krásné jako to, co bylo řečeno naprosto explicitně. Nic takového samozřejmě žádný scénář nemůže úplně zahrnout,“ shrnul Tucci. Dle jeho slov pak Macqueen naprosto pochopil, že i v příběhu tak intenzivně smutném, jako je Supernova zabývající se bolestí, již Tuskerova zhoršující mysl způsobuje nejen jemu, ale i jeho partnerovi, je zcela zásadní také humor.  

V čem tkví skutečná rovnost?

V dnešní době jsou filmy i seriály, v nichž vystupují LGBTQ postavy, nezřídka vystaveny kritice kvůli obsazení – jako by vznikal čím dál větší tlak na obsazování těchto rolí LGBTQ herci. Ne vždy se něco takového podaří, popř. ne vždy je vůbec možné těmto požadavkům vyhovět (přeci jen – Hollywood se zrovna LGBT herci/herečkami nehemží).

Právě Supernova ale do jisté míry ukazuje, že tím, co je stěžejní, není ani tak sexuální orientace herců, ale jejich herecké zkušenosti a kvality. Právě Colin Firth a Stanley Tucci jsou totiž za své výkony vyzdvihováni a jako by jejich obsazení do rolí gayů vlastně nikomu nevadilo. Možná je to i díky vysokému profesnímu kreditu, kdy oba herci v showbyznysu působí již celá desetiletí – a vlastně sami zažili dobu, kdy přijmout roli gaye v Hollywoodu znamenalo určitou diskreditaci.

Ani pro jednoho z herců přitom role gaye nebyla novinkou. Firth za roli gaye ve snímku Single Man (2009), který byl adaptací románu Christophera Isherwooda, získal nominaci na Oscara, Tucci se pak stal miláčkem (nejen) gay diváků za svou roli uměleckého ředitele Nigela ve snímku Ďábel nosí Pradu (2006).

Jak navíc oba herci shodně potvrdili, oceňují, že se zvyšuje povědomí o tom, jakým překážkám čelí dnešní LGBT herci. V minulosti totiž byli vystaveni společenskému stigmatu, ale i souvisejícím pracovním důsledkům, jež jim stály v cestě v budování kariéry. „Dříve nemohli být herci otevření gayové, protože by nezískali žádnou roli. A rozhodně by nezískali roli heterosexuálních mužů. Skutečnost, že jsou dnes lidé schopni otevřeně hovořit o své sexualitě a působit zároveň v Hollywoodu, je naprosto zásadní,“ shrnul Tucci s tím, že dle jeho názoru pozvolna dochází i k tomu, že otevření gayové a lesby mohou hrát heterosexuální postavy a naopak. „Přesně takto by to mělo být, protože jinak by se nejednalo o rovné podmínky, a to by nebylo fér. Když je člověk herec – heterosexuál, gay či lesba – měl by být schopen zahrát jakoukoliv roli,“ vysvětlil.  

Uvěřitelnost na prvním místě

Vzájemná „partnerská chemie“ (dá-li se o něčem takovém v případě heterosexuálů stejného pohlaví hovořit) je přitom v Supernově zjevná a možná se na ní podílel i velmi blízký přátelský (ale vlastně i profesní) vztah mezi oběma herci. Ti totiž již před lety spolupracovali na snímcích Conspiracy (2001) či Gambit (2012) a byl to právě Tucci, který Firtha přesvědčil, aby v Supernově hrál jeho romantického partnera. Dle vlastních slov mu vlastně scénář šikovně podstrčil a doufal, že jej zaujme – možná i z ryze osobních důvodů, protože také ve Firthově rodině se onemocnění demencí objevilo. „Dotklo se mě to na všech úrovních,“ uvedl pak herec.  

IKEA i letos podpoří Mezinárodní den proti homofobii IDAHOT a přispěje na provoz poradny S barvou ven14. 5. 2021

Jak navíc oba herci prozradili v jednom z mnoha rozhovorů, i po dlouhých a náročných natáčecích dnech spolu trávili i volný čas. Tucci zval Firtha pravidelně do svého bungalovu u řeky na koktejly a večeře – a to prý i proto, že vlastně nikde v okolí nebyly žádné restaurace. „Ani chvíli jsem se nenudil,“ prohlásil mj. Tucci o dlouhých konverzačních večerech s Firthem i jejich dlouhých cestách vlakem zpět do Londýna. A chválou na hereckého kolegu nešetřil ani Firth. „Strašně mi chybí, když nejsme spolu. Zjistil jsem, že když spolu jsme, jako bych se dobíjel a pohyboval se v určité oáze rozumu a slušnosti,“ prohlásil s tím, že Tucci je nesmírně inteligentní, ohleduplný, ale také má v sobě neuvěřitelnou vášeň – vášeň pro jídlo, umění, život a vlastně celé herecké řemeslo.

A možná, že právě dlouhé přátelství v ryze soukromé rovině je tím, díky čemuž je snímek natolik věrohodný. „Když hrajete po boku přítele, cítíte se s ním v bezpečí, nemusíte najednou skočit do postele s člověkem, kterého znáte jen z kostýmních zkoušek,“ uzavřel Tucci.

Ačkoliv snímek má svou slavnostní evropskou premiéru již prakticky rok za sebou, kvůli koronavirovým opatřením do českých kin dorazí až letos na podzim.