V pohádkovém Disney světě gayové a lesby „neexistují“. Změnit by to mohl muzikálový seriál Kráska a zvíře, ale i snímek Cruella

Kráska a zvíře, to je dnes do jisté míry pohádková klasika. Určitý „rozruch“ pak vyvolalo hrané zpracování původního animovaného filmu z roku 2017, v němž se v hlavních rolích představili Emma Watson a Dan Stevens. Důvod byl prostý – filmové studio Disney totiž zahrnulo do pohádky gay postavu, a to v podání Joshe Gada. Ten ztvárnil LeFoua, „pobočníka“ hlavního záporáka Gastona (Luke Evans). A nyní se právě tato dvojice znovu vrátí, Disney totiž pracuje na osmidílném muzikálovém prequelu slavného příběhu. Posune se nějak i příběh LeFoua? A proč se Disney stále snaží od LGBT témat odvracet?

Seriálové zpracování Krásky a zvířete se zaměří na to, jak se zmiňovaná dvojice – Gaston a LeFou – seznámila a spřátelila. „Připravovaná série nabídne odpovědi pro každého, koho někdy zajímalo, jak se z někoho tak brutálního, jako je Gaston, a bláznivého, jako je LeFou, mohli stát přátelé, nebo jak vlastně kouzelnice zaklela prince ve zvíře. Kromě toho ale vyvolá celou řadu otázek nových,“ osvětlil Gary Marsh, prezident a hlavní kreativní ředitel společnosti Disney Branded Television.

„Při seznamování hrají velkou roli zkušenosti,“ říká muž z Plzně. Ke štěstí mu dopomohla lež8. 8. 2022

Podle serveru Deadline a publikované synopse se pak příběh bude odehrávat v království Krásky a zvířete a bude sledovat Gastona a LeFoua na překvapivé dobrodužné cestě s jeho nevlastní sestrou Tilly (Briana Middleton). „Zatímco jsou odhalována tajemství z minulosti a roste nebezpečí v současnosti, staří přátelé a noví nepřátelé zjišťují, že v království je toho ještě mnoho skryto,“ uzavírá pak oficiální popis.  

Gay postavy pod taktovou spol. Disney

Konkrétně postavu LeFoua režisér celovečerního filmu Bill Condon popsal jako někoho, kdo jeden den touží být Gastonem a druhý den by Gastona chtěl políbit. „Je zmatený z toho, co chce. Je to někdo, kdo si právě uvědomuje, že má tyto city. A Josh z těchto okamžiků dělá něco skutečně dojemného,“ dodal také s tím, že právě toto sebeobjevování divákům nabídlo jeden pěkný a výlučně gay moment, což je vlastně poprvé za celou dlouhou dobu filmové tvorby studia Disney.

Ve snímku byl dokonce na pár sekund zachycen LeFou, jak tančí s mužem. „Rozhodli jsme se, že šťastným koncem pro LeFoua bude právě tanec s jiným mužem, i to se stalo velkou kontroverzí, ačkoliv se jednalo jen o třívteřinový záběr,“ zavzpomínal sám představitel postavy Josh Gad (který mimochodem stál právě i za samotným nápadem na onen „gay moment“).  A je pravdou, že v některých koutech světa právě kvůli tomuto záběru film odmítli promítat…

Ačkoliv explicitně to, že je LeFou gay, řečeno nebylo, i tento náznak je specificky v případě tvorby z dílny Disney opravdu pokrok. Společnost je totiž spojována s mnohaletým opomíjením všech LGBT postav ve své tvorbě. Podle zprávy neziskové organizace GLAAD, která se zaměřuje na mediální reprezentaci LGBTQ lidí, v roce 2019 spol. Disney uvedla 19 filmů, v nichž ani jedenkrát nebyla představena žádná LGBT postava, která by se pojila k hlavní dějové lince. A v loňském roce společnost přesunula seriál Love, Victor (což je spin-off série navazující na snímek Love, Simon) o dospívajícím gayovi ze streamovací platformy Disney+ na Hulu (kterou také vlastní) s odůvodněním, že tematicky by se seriál nehodil k „rodinným pořadům“, které jsou na Disney+. Přesto šéf společnosti Bob Chapek slíbil, že v připravovaných projektech bude rozmanitosti poskytnut větší prostor. „Chceme zastupovat naše publikum – a vyprávět příběhy, které naše publikum chce slyšet a které odrážejí jejich životy,“ uvedl přímo.

Pohádková LGBT teorie vs. praxe

Jenže jednou věcí jsou slova a druhou činy. Společnost Disney je tak dnes již terčem nespočtu vtipů o tom, jak opakovaně avizuje ve svých snímcích „první gay postavu“, která je ovšem obvykle vedlejší a natolik zapomenutelná, že o chvíli později je naprosto totéž možné tvrdit o dalším díle a další „zaručeně první gay postavě“. LeFou toho vlastně může být důkazem. A jak se zdá, velmi podobné to bude i s připravovaným snímkem Cruella. Pravou rukou Cruelly (Emma Stone) má být totiž její přítel Artie (John McCrea), který na sebe znovu bere úlohu „prvního gaye“. Ovšem otázkou je, nakolik gayem skutečně bude. „Myslím, že výklad bude záležet na tom, koho se zeptáte. Pro mě osobně je to jasné, že Artie je gay. Ale ve filmu není ukázáno, že by se zamiloval, a nejsou zachyceny ani žádné další sociální aspekty postavy. Takže to celé není nijak do očí bijící,“ popsal situaci Artieho představitel.  

„Teplí museli z domu, tak jsem chtěla být většinová,“ popisuje cestu ke coming outu nevidomá Romana z Talentu. Dnes plánuje rodinu s partnerkou7. 9. 2022

Disney se totiž explicitního zachycení odlišné sexuální orientace bojí jako čert kříže. A možná má k tomu do jisté míry i důvod – jelikož byť jen drobné pokusy o LGBT reprezentaci mezi konzervativními diváky vyvolaly bouři, která dokonce vedla k bojkotu či cenzuře. A kontroverze, které ohrožují zisk, si samozřejmě společnost nemůže dovolit. Na druhou stranu ale není možné před LGBT tématy do nekonečna zavírat oči, což Disney systematicky dělá. Ostatně – i velmi letmé náznaky toho, že by postava mohla být gay/lesba – se prozatím v Disney produkci pojily k vedlejším postavám a konkrétní projevy náklonnosti k osobám stejného pohlaví bylo možné snadno upravit/vystřihnout pro konzervativní trhy…Ovšem je otázkou, zda je tato praxe do budoucna udržitelná, a to i vzhledem k faktu, že konkurence v branži je značná a mnohé produkční společnosti zaměřující se na dětského diváka již téma LGBT neopomíjí..