J.Lo, Cher či Barack Obama – řada heterosexuálních osobností bojuje za práva LGBT lidí. Důvody podpory jsou často velmi osobní

Zatímco v běžném životě se kontroverznost příliš nenosí, ve světě showbyznysu právě určité překračování hranic může známým osobnostem posloužit k získání více fanoušků. Ačkoliv samozřejmě ona „kontroverznost“ může nabývat mnoha podob (a je otázkou, kolik nových fanoušků přinesly např. Gwyneth Paltrow svíčky s vůní vagíny), za jednu z nich i dnes (tedy v době, kdy by přijetí všech bez ohledu na jakékoliv aspekty mělo být samozřejmostí) stále platí podpora LGBT lidí. Poměrně pochopitelné jsou související kroky v případě celebrit, které se samy příslušností k LGBT komunitě netají, jsou tu ale i heterosexuální známé osobnosti, které otevřeně LGBT komunitě vyslovují podporu. Které to jsou? A jaké jsou jejich důvody?

Anne Hathaway

Pokud člověk nesmýšlí o variabilitě lidské sexuality otevřeně, nejlepším způsobem, jak jej přimět ke změně názoru, je seznámení s někým, kdo je sám LGBT+. Osobní zkušenost s LGBT+ lidmi ale obecně funguje jako skvělý základ pro podporu LGBT+ práv – a přesně to se týká i herečky Anne Hathaway. Její bratr je totiž gay. Právě tato skutečnost pak nepochybně stojí i za tím, s jak velkým zápalem herečka LGBT+ komunitu podporuje. V minulosti spolupracovala např. s organizacemi Trevor Project (neziskovka, která se zaměřuje na prevenci sebevražd dospívajících LGBT lidí) či It Gets Better Project (cílí na prevenci šikany a sebevražd LGBT mládeže). Údajně také věnovala veškeré zisky z prodeje svatebních fotek platformám, které se zaměřují na prosazení manželství osob stejného pohlaví. V roce 2018 pak herečka získala dokonce ocenění za svou práci pro LGBT komunity, a to od Human Rights Commision.

V rodných obcích jim nebylo příjemné ani držet se na ulici za ruce. Na začátky svého vztahu zavzpomínali partneři Michal a Jirka25. 4. 2022

Brad Pitt

Producent, ale především herec Brad Pitt otevřeně mluvil o podpoře LGBT lidí ještě dávno před tím, než se z podobné praxe stal určitý „trend“. V době, kdy začal chodit s Angelinou Jolie, dokonce prohlásil, že se nevezmou dříve, dokud se nebudou moci legálně brát i gayové a lesby (to ale nedodržel, pár se vzal v roce 2014, zatímco manželství osob stejného pohlaví bylo v celých Spojených státech uzákoněno až o rok později). V každém případě ale Pitt zastává názor, že právě rovnost je tím, co nás jako lidi definuje – a aby nezůstalo jen u slov, herec také finančně přispěl organizaci Human Right´s Campaign právě za účelem prosazování rovných práv.

Oprah Winfrey

Pokud je o některé z amerických moderátorek možné říci, že se stala živoucí legendou, byla by to nepochybně Ellen DeGeneres (ta je ovšem bojovnicí za práva LGBT lidí z podstaty věci) a pak Oprah Winfrey. Ostatně – právě Winfrey byla účastna coming outu Ellen DeGeneres v sitcomu Ellen a záhy poté ji (v roce 1997) i s tehdejší partnerkou také přivítala ve své slavné talk show. Při té příležitosti také prohlásila, že „Bohu, kterému sloužím, je jedno, jestli je člověk vysoký, malý, narodil se jako černý, Asiat či gay.“ Od té doby patří Winfrey mezi celebrity, které celou queer komunitu podporuje řadou způsobů, např. i popularizací knih LGBT autorů v jejím knižním klubu Oprah´s Book Club.

Jennifer Lopez

I zpěvačka J.Lo je jednou z těch, která se rovnost LGBT lidí snaží aktivně podporovat. Sama např. již v roce 2004 vystoupila v prvním gay sitcomu Will & Grace, což byl dle médií jeden z mnoha průkopnických popkulturních momentů. O deset let později pak Lopez získala za produkci seriálu The Fosters (jedná se o rodinný TV seriál, v jehož centru je duhová rodina tvořená dvojicí leseb a jejich dětmi) dokonce cenu GLAAD, která je udílena právě v souvislosti s pozitivní reprezentací LGBT lidí. Nutno říci, že Lopez také otevřeně mluví o své tetě, která je lesba, a netají se ani tím, že potomek její sestry užívá genderově neutrální zájmena.

Cher

To, že vlastní zkušenost s jinakostí blízkých může být velmi formativní, pak dokazuje i zpěvačka Cher. Ta po celou dobu velmi otevřeně (a to dávno předtím, než se problematika odlišné sexuální orientace, ale i změny pohlaví stala docela běžným mainstreamem) podporovala svou dceru Chastity v hledání sebe sama, které v roce 2000 vyústilo v tranzici. Možná i díky tomu se Cher stala nezpochybnitelnou gay ikonou a také jednou z nejčastěji ztvárňovaných zpěvaček v rámci drag/travesti vystoupení.

Barack Obama

Známé osobnosti podporující LGBT komunitu však nemusí být jen z kategorie herců, zpěváků či moderátorů. Ačkoliv američtí prezidenti z historického hlediska nebyli nikdy příliš LGBT-friendly, Barack Obama to během dvou období, kdy zastával prezidentský post, radikálně změnil. Již v roce 2012 mj. řekl, že „páry stejného pohlaví by měly mít možnst se brát,“ přičemž jeho administrativa tlačila na Nejvyšší soud, aby právě tato možnost byla legalizována (k čemuž také následně došlo). Vedle toho se Obama podílel také na zrušení nechvalně proslulé (vojenské) politiky „Neptej se a mlč“, která byla zavedena v roce 2011, a umožnil tak všem LGBT+ lidem otevřeně sloužit v amerických ozbrojených silách. Právě Obama pak mj. za celoživotní práci pro LGBT komunitu vyznamenal i zmiňovanou Ellen DeGeneres (a byl – i s manželkou – hostem její talk show).  

„Bojuješ za lidská práva? Jsi zahraniční agent!“ Rusko jde i proti vlastním lidem cenzurou, zesměšňováním a diskriminací4. 3. 2022

Ačkoliv podpora LGBT lidí samozřejmě může být považována také za určitou formu „populismu“, minimálně zatím platí, že všem jmenovaným nelze upírat jistá míra odvahy „jít proti zažitým pořádkům“ – přeci jen rovná práva bez ohledu na sexuální orientaci jsou pro mnohé stále třaskavou otázkou. Vliv celebrit je přitom nezpochybnitelný – vlastně by se dalo říci, že jim naslouchá (téměř) celý svět. A tak je rozhodně skvělé, že LGBT lidé mají své „zastánce“, kteří využívají svého postavení právě i k podpoře rovnosti.