Maďarsko zemí zapovězenou pro LGBT+ komunitu. České organizace vyzývají k zastavení útoků na svobodu slova a LGBT+ lidi

Včera prošel Maďarským parlamentem návrh zákona předložený vládnoucí stranou Fidesz, která zakazuje „zobrazování a propagaci genderové identity odlišné od pohlaví určeného při narození, změny pohlaví a homosexuality“. Omezí svobodu slova, bude mít devastující účinky na mladé LGBT+ lidi, jejich duševní zdraví a přístup k informacím a právo veřejnosti na vyvážené vzdělávání.

Maďarsko jako členská země Evropské unie přistoupila k dalším opresivním krokům a nadále posiluje stereotypy o LGBT+ lidech a negativně ovlivňuje náladu ve společnosti (psali jsme zde). Přitom podle organizace Budapest Pride až 42 % LGBT+ lidí v Maďarsku zvažovalo sebevraždu a 30 % se o ni pokusilo. Organizace jako Prague Pride, Amnesty International a další se proto rozhodly napsat otevřený dopis s výzvou o ukončení takových kroků a vyzvat tak české politiky a političky, zejména pak vládu ČR, aby v rámci svých kompetencí pomohli zastavit útoky na svobodu slova a LGBT+ lidi v Maďarsku.

Celé znění otevřeného dopisu:

Vyzýváme české politiky a političky, zejména vládu ČR, aby v rámci svých kompetencí pomohli zastavit útoky na svobodu slova a LGBT+ lidi v Maďarsku.

„Jsme vyčerpaní, máme opravdu strach a nevíme, jak dlouho ještě dokážeme tomu tlaku odolávat.“ Tak zní zoufalé volání o pomoc, které rozeslala v posledních dnech organizace Budapest Pride.

Nejnovějším v řadě útoků na LGBT+ lidi v Maďarsku je návrh zákona předložený stranou Fidesz, který zakazuje „zobrazování a propagaci genderové identity odlišné od pohlaví určeného při narození, změny pohlaví a homosexuality“. A to ve školách a ve veřejných oznámeních pro osoby mladší 18 let. Fidesz se zjevně inspiruje obdobnými zákony přijatými v Rusku v roce 2013. Co tento návrh způsobí? Zaprvé omezí svobodu slova pro kohokoliv. Nikdo nebude smět v dané situaci o LGBT+ lidech mluvit. Zadruhé má návrh devastující účinky na mladé LGBT+ lidi, kteří nebudou moci získat podporu a informace, které jsou životně důležité pro jejich sebepřijetí a normální duševní vývoj. Zatřetí omezí právo veřejnosti na informace a vyvážené vzdělávání, čímž bude obecně snížena informovanost, budou posíleny stereotypy a dojde ke zvýšení averzi vůči LGBT+ lidem. A to může (a pravděpodobně také bude) mít fatální důsledky.

Podle organizace Budapest Pride 42 % LGBT+ lidí v Maďarsku zvažovalo sebevraždu a 30 % se o ni pokusilo.  Více než polovina maďarských LGBT+ mladistvých se ve škole cítila v ohrožení kvůli své sexuální orientaci a 37 % kvůli své genderové identitě. Tento návrh ještě zhorší už tak alarmující situaci v Maďarsku.

Česká republika se zasazuje o ochranu demokracie a lidských práv v mnoha zemích. Porušování svobody slova, práva na informace ve vzdělávání a lidských práv LGBT+ lidí v Maďarsku by nemělo být výjimkou. Naopak, obezřetnost je namístě o to více, neboť se jedná o stát, se kterým sdílíme prostor Evropské unie. Proto vyzýváme:

  • členy a členky vlády ČR a zejména premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka, aby v jednáních s představiteli Maďarska vyjádřili znepokojení nad nově předloženým návrhem zákona a situací LGBT+ lidí v Maďarsku obecně;
  • zástupce a zástupkyně České republiky v orgánech EU, aby podpořili rozhodnutí, která žádají zastavení útoků na LGBT+ lidi v Maďarsku;
  • velvyslanectví České republiky v Maďarsku, aby poskytlo maďarským LGBT+ organizacím pomoc při jejich činnosti;
  • ostatní politiky a političky, aby vyjádřili podporu svobodě slova, svobodnému vzdělávání a dodržování lidských práv LGBT+ lidí v Maďarsku.

Prosíme, pomozte zachovat EU jako prostor svobody a demokracie pro všechny jeho občany a občanky bez rozdílu. Udělejte vše, co je ve vašich silách, aby se Ruskem inspirované zákony omezující svobodu slova a vytvářející nenávist mezi lidmi nezakořenily prostřednictvím Maďarska i u nás v EU.

Heterosexuální muži stále častěji hledají svůj bod G. Zájem o pomůcky k masáži prostaty raketově roste mezi muži nad 45 let25. 5. 2021

Zatím podepsané organizace, politici a osoby veřejného života:

Amnesty International Česká republika, z.s.

Logos Česká republika, z. s.

Mezipatra z.s.

Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s.

Prague Pride z.s.

Queer Geography, z.s.

Kryštof Stupka, LGBTQ+ aktivista

Zapojte se také

Chcete-li se připojit k tomuto prohlášení, napište na lucia.zachariasova@praguepride.com. V pátek 18. června v 15:00 se navíc uskuteční happening „Duhové vlajky pro Maďarsko“ před Maďarskou ambasádou v Praze. „Vyvěšením duhových vlajek ukážeme, že naše identita není ideologií a že nesmí být omezovány rovné podmínky pro život. Přineste si s sebou duhovou vlajku jako symbol svobody a rovnosti LGBTQ+ lidí a práv, která se v Maďarsku, ale i jinde snaží politické režimy potlačovat,“ zní od organizátorů ve Facebookové události (více zde).

Zdroj: Prague Pride, Jan Witek