Ředitel festivalu Tom Bílý: Prague Pride bude opět bez průvodu, ale nabídne sto jiných akcí, při kterých můžeme být spolu a budovat komunitu
LGBT+
Zdroj: Foto se svolením Prague Pride

Ředitel festivalu Tom Bílý: Prague Pride bude opět bez průvodu, ale nabídne sto jiných akcí, při kterých můžeme být spolu a budovat komunitu

Mnoho pridů po celém světě se vloni kvůli pandemii odmlčelo. Prague Pride si ale trval na tom, že se konat musí, a dokonce proběhl v nezkrácené týdenní délce. Letos před sebou máme další rok ovlivněný covidem. I když se masové akce jako průvod a hudební odpoledne na Letné konat nemohou, program nabídne stovku akcí pod širým nebem i ve virtuálním prostředí.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
17. 6. 2021

Jak to vlastně letos vypadá ve světě s pride festivaly?

Některé se konají. Jiné byly zrušeny, ať už úplně, nebo přešly do onlinu, tak jak jsme to z části vloni udělali i my. Pride sezónu zahájil Mardi Gras v Sydney. Koná se i vídeňský pride v červnu, dokonce i World Pride v Kodani druhý srpnový týden. Ve Vídni má být i průvod. Plánují opravdu dodržovat všechna vládní nařízení, dvoumetrové rozestupy, respirátory.

Co bude letos možné v Praze a co ne?

Pro nás je letos velká výhoda, že vloni Prague Pride proběhl. Máme tedy zkušenost s tím, jak udělat festival bezpečný a při dodržení vládních nařízení. Byli jsme si vědomi, že tady s námi covid může pořád být, a při plánování jsme se tomu přizpůsobovali. Samozřejmě jsme si ze začátku mysleli, že letos budeme schopni udělat průvod a hudební program na Letné. Měli jsme předem stanovený deadline, do kdy muselo být jasno. Bohužel jsme museli udělat rozhodnutí, že jedeme bez průvodu a bez Letné. 

Obecným pojítkem všech letošních festivalových událostí je, že neděláme masové akce. Jednotlivá festivalová místa se snažíme mít venku. Pride Village bývá na Střeleckém ostrově tradičně. Pride House jsme přesunuli do Kasáren Karlín, která nabízejí obrovské nádvoří. Ve festivalovém prostoru Pride Life, který je vnitřní a zaměřuje se na mezigenerační propojování, se budou konat jen kapacitně omezené akce. A zároveň od začátku počítáme také s online programem. Bude menší než vloni a je určen nejen těm, kdo se nemohou festivalu zúčastnit kvůli covidu, ale i lidem, kteří nepřijdou, protože nejsou vyoutovaní, nemůžou z osobních důvodů nebo jsou z druhé části republiky.

Průvod tedy opět nebude. Nabízí se námitka, že mohl být aspoň pro ty, kdo jsou naočkovaní…

Chápeme, že zklamání lidí kvůli průvodu bude obrovské. Je to už druhý rok. Ale nejsme organizačně schopni zkontrolovat, jací lidé v průvodu budou. Chtěli bychom zachovat tradici průvodu, který je přístupný všem bez omezení, a neurčovat, kdo smí přijít a kdo ne.

<Path> Festival Prague Pride bude zelenější – bojuje tak nejen za práva LGBT komunity, ale také za lepší příroduZdroj: JW; PP

I kdybychom vydali pravidla – smějí tady být jen očkovaní lidé nebo s negativním testem a musejí dodržovat rozestupy dva metry – přeneseme tím zodpovědnost na účastníky. Není však zaručeno, že to lidé budou dodržovat. To by od nás bylo nezodpovědné, a proto jsme se rozhodli i přes zklamání, které nastane u návštěvníků a panuje i u nás v týmu, radši udělat bezpečný festival a ty dvě větší akce ještě o rok odložit.

Má smysl pořádat Pride bez průvodu?

Má, protože Prague Pride není jen průvod. Přinášíme stovku akcí od pondělí do neděle celý první týden v srpnu. Festival má kulturní události, osvětu, zábavu. Nesmíme zapomínat na to, že týden Prague Pride je pro mnoho LGBT+ lidí v podstatě jediný týden v roce, kdy můžou být opravdu sami sebou. Vnímáme jako naprosto zásadní dělat festival právě pro ty lidi, kteří v běžném životě svoji pravou identitu různě skrývají.

Na jaké hlavní pilíře programu se můžeme těšit?

Máme čtyři festivalová místa a čtyři hlavní typy aktivit. Pride Village na Střeleckém ostrově většina lidí dobře zná jako venkovní prostor zaměřený na letní pohodu, chill out za zvuků hudby nebo s trochou sportu. Outdoorový program v letošním ročníku ještě nabývá na významu, připravujeme pikniky i procházky Prahou.

Další části programu budou zaměřeny na vzdělávání a na kulturu. Tento typ akcí se bude ponejvíc odehrávat v Pride House v Kasárnách Karlín a v Pride Life v prostorách organizace Život 90, s níž spolupracujeme na programu zaměřeném na témata sociální práce, propojování generací, důstojného LGBT+ stárnutí. Účastníci a účastnice so mohou těšit na přednášky, divadlo, artové exhibice, literární besedy a další.

A nesmíme zapomínat na čtvrtý prostor, který je virtuální. Otevřeme v něm debaty, na které by člověk třeba osobně nepřišel, protože mají příliš citlivé téma. Stream poběží také v sobotu, kdy plánujeme zhruba dvouhodinové vysílání. Bude mít formu talkshow se zajímavými hosty. Takže i lidé, kteří nemohou přijet nebo přijít, si v sobotu odpoledne můžou pustit stream a být aspoň trochu s námi.

Jak bude festivalová sobota celkově vypadat?

V Pride Village bude piknik, což je velmi oblíbená festivalová aktivita. Lidi mohou přijít, natáhnout si na trávě deku, dát si něco k pití a jídlu a prostě být spolu, což je strašně důležitý pilíř celého festivalu: být spolu, propojovat se, patřit do komunity.

Do Pride Housu na sobotu směřujeme dvě větší akce. Odpoledne proběhnou Pride Voices – talkshow v anglickém jazyce s velmi inspirativními lidmi. Na večer pak plánujeme promítání dokumentárního filmu o manželství pro všechny Zákon lásky. Pokud všechno klapne, bude premiérovaný v kinech právě v týdnu Prague Pride.

Zároveň s týmem vymýšlíme další program, kterému neformálně říkáme „Prajdi se Prahou“. Cílem je rozšířit LGBT+ lidi i do dalších částí města. Praha nabízí spoustu míst, která jsou „teplá“ – různé vinárny, kavárny, bary, ale mohou to být i lokality typu Petřínské sady u sochy Karla Hynka Máchy. Chceme lidem nabídnout co nejzajímavější možnost strávení příjemného času ve městě.  

<Path> Víme, proč kardinál Duka ve skutečnosti zatrhl akce pražské pride! Podpořte ji tedy Vy! Jednoduchý způsob, jak originálně, hned a zdarma podpořit gay komunitu a myšlenky tolerance. Více uvnitřZdroj:

Přijedou letos hosté ze zahraničí?

Počítáme s tím, že tu letos budou. Kromě zahraničních řečníků na Pride Voices čekáme i LGBT+ aktivisty z východní a jihovýchodní Evropy.

Věříme, že i mezi návštěvníky festivalu budou lidé ze zahraniční. Čekám, že jich několik tisíc nakonec přijede, a to především z nejbližších zemí – Polsko, Slovensko, Německo. Pro účastníky z Východu je ten týden v Praze týdnem svobody. Posláním Prague Pride je nejen snažit se o zvyšování kvality života LGBT+ lidí u nás, ale zároveň podporovat LGBT+ lidi v zahraničí, především v těch zemích, ve kterých mají těžší život, než máme my tady u nás.

Tématem festivalu je coming out. Takové téma už Prague Pride měl v roce 2013, kdy si zvolil slogan Jdeme s barvou ven. Proč znova coming out?

Coming out je téma, které je pro LGBT+ lidi zásadní a má obrovskou šíři významů. Každý LGBT+ člověk někdy během svého života – a často je to opakovaně až téměř neustále – prochází coming outem. Většinová společnost si neuvědomuje, jak velké téma to pro LGBT+ lidi může být. Počet LGBT+ lidí, kteří jsou ochotni naprosto otevřeně mluvit o své sexualitě, je velmi nízký – někde kolem 18 %. Očividně tedy coming out není téma, které by bylo vyčerpané. Chceme se na něj podívat i z různých úhlů pohledu a věnovat se mu opravdu do hloubky.

Jak se promítla pandemie do vaší spolupráce s finančními partnery?

Náš rozpočet je zhruba o čtvrtinu nižší než vloni. A to už 2020 byl covidový rok a festival byl ve své šíři velmi omezený. Pandemie a její ekonomické důsledky se samozřejmě promítají i do ochoty firem s námi spolupracovat. Na druhou stranu musím ocenit, že alespoň klíčoví partneři s námi zůstávají. Máme generálního partnera Vodafone, který je s námi již několikátým rokem. Naši velcí partneři nás nenechali ve štychu a díky nim jsme schopni festival uspořádat.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková

E-Shop