Maďarsko chce uzákonit zákaz homosexuální propagandy – tamní vláda se inspirovala homofobním zákonem z Ruska
News
Zdroj: iStock

Maďarsko chce uzákonit zákaz homosexuální propagandy – tamní vláda se inspirovala homofobním zákonem z Ruska

Maďarsko se pod vedením Viktora Orbána a konzervativní strany Fidesz v posledních letech proměnilo v zemi, která nejenže LGBT práva opomíjí, ale dokonce je potlačuje. V zemi se tak již podařilo do ústavy prosadit vymezení manželství jako výhradního svazku ženy a muže, stejně tak tamní vláda formálně znemožnila změnu pohlaví, a to prostřednictvím zákona, který jednoduše neumožňuje změnu pohlaví v dokladech. A jak se zdá, homofobní tažení v zemi pokračuje a sílí, strana Fidesz totiž oznámila, že k projednání předloží zákon proti LGBTI propagandě. Jeho základní podstata pak vychází z legislativy, která je platná v Rusku.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
11. 6. 2021

Výchova dětí v souladu s tradicí a křesťanskými hodnotami?

Maďarsko již na sklonku loňského roku zaujalo svět kauzou týkající se knihy pro děti, v níž byly známé pohádkové příběhy přepracovány v inkluzivnější verze (objevovaly se v nich tedy postavy s odlišnou sexuální orientací, ale také s jinou barvou pleti, postavy společensky vyloučené, ale i čelící domácímu násilí či extrémní chudobě ad.). Právě proti této knize se tedy v konzervativní části politického spektra vzedmula vlna odporu, která vyústila v rozhodnutí Orbánovy vlády, že by vydavatelé LGBT publikací měli do nich tisknout upozornění, že „obsahují chování v rozporu s tradičnímu genderovými rolemi“. Maďarská legislativa zároveň již od loňského podzimu také obsahuje formulaci, že „Maďarsko bude chránit právo dětí na jejich identitu podle jejich pohlaví při narození a zajistí výchovu v souladu s hodnotami založenými na ústavní identitě vlasti a křesťanské kultuře.“

Ovšem jak se zdá, i to je Orbánově vládě málo, a tak se pro inspiraci obrací směrem na východ, do Ruska, které je svými homofobními zákony obecně známo. Tamní zákaz „homosexuální propagandy mezi nezletilými“ se pak stal údajně inspirací právě i pro maďarskou stranu Fidesz.

<Path> Maďarsko chce uzákonit zákaz homosexuální propagandy – tamní vláda se inspirovala homofobním zákonem z RuskaZdroj:

Maďarsko-ruská homofobie, verze 2021

Podle informací politologa a LGBT aktivisty Rémy Bonnyho, který je také výkonným ředitelem lidsko-právní organizace Forbidden Colors, aktuálně Fidezs plánuje předložit návrh zákona, který by bránil podpoře LGBT rovnosti tam, kde by mohli být přítomni nezletilí. Výslovně pak návrh obsahuje zákaz „propagovat“ (rozumějte informovat) změny pohlaví a homosexualitu skrze školní vzdělávací programy a „sexuální výchovu“. Tyto programy by pak mělo být možné realizovat výhradně se zvláštním souhlasem vlády (tj. po adekvátní cenzuře). Stejně tak je v návrhu zákona ukotven zákaz reklam vztahujících se ke změně pohlaví a odlišné sexuální orientaci, jimž by mohly být vystaveny osoby mladší 18 let. Podobný „mediální produkt“ by pak např. v televizi mohl být vysílán jen pro osoby zletilé.

Návrh maďarské legislativy je přitom v podstatě kopií ruského zákona proti LGBT propapagandě, který v zemi platí od roku 2013. Podle Rémy Bonnyho pak vlastně následování Ruska ze strany Maďarska není nijak překvapující. „Odchylování se od demokracie v Maďarsku v posledních deseti letech doslova kopíruje to, co se dělo a děje v Rusku,“ shrnul s tím, že jeho výzkum v roce 2019 mj. prokázal, že maďarská ministryně a místopředsedkyně strany Fidesz, Katalin Novak, udržuje blízké vazby s ruskými oligarchy a také zpravodajskými důstojníky Ruského institutu pro strategická studia. „Maďarsko je ruský autokratický trojský kůň uvnitř Evropské unie. Obětuje LGBTI osoby, aby zcela rozebralo základní demokratické principy,“ shrnuje Bonny.

Vzhledem k tomu, že návrh homofobní legislativy strana Fidesz koncipovala jako součást zákona proti pedofilii, podle Bonnyho to významně ztíží možnosti pro LGBT aktivisty, aby se proti němu vymezili. Přitom právě spojování LGBT lidí s pedofily má v Maďarsku již poměrně dlouhou historii, v roce 2019 tak mluvčí tamního parlamentu László Kövér uvedl, že „mezi pedofily a adopcí dětí homosexuálními páry neexistují žádné morální rozdíly.“

Evropská politika vs. maďarská tradiční rodina

Maďarská vláda přitom dlouhodobě (obdobně jako vláda v Polsku) čelí kvůli porušování lidských/LGBT práv kritice také ze strany Evropské unie. Bohužel tato kritika zůstává stále jen v rovině deklarací a varování, namísto toho, aby příslušné orgány adekvátně zakročily. Evropská komise přitom na podzim loňského roku představila novou LGBTQ strategii, k jejímuž naplňování byly vymezeny také finanční prostředky – jejich čerpání však má být spojeno s podmínkou dodržování antidiskriminačních zákonů Unie.

<Path> LGBT+ rodina je na úrovni nacistů? Vyděračské Maďarsko přiostřuje, už dávno nepatří do EvropyZdroj: LUI, Parlament.hu, Forbidden Colours, Twitter, iRozhlas.cz

Ačkoliv čím dál více homofobní politika populistických konzervativních vlád nejen v Maďarsku, ale i v Polsku je v přímém rozporu s politikou EU a souvisejícími zásadami tolerance a nediskriminace, k žádnému ráznému kroku ze strany Unie stále nedošlo. Maďarská ministryně spravedlnosti pak evropskou strategii rovnou označila za „členským státům vnucovanou ideologii“ s tím, že „Maďarsko nevyděsí žádné finanční sankce před tím, aby chránilo tradiční roli rodiny a manželství.“ Jak potom celou situaci shrnuje Bonny, „mlčení a neochota evropských institucí zakročit proti zločinům páchaným maďarskou vládou na LGBT lidech umožňují Maďarsku pokračovat v jeho boji proti lidským právům a demokracii.“  

Populární
články

Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser

E-Shop