Trans herec Elliot Page chce být vzorem pro všechny trans lidi. Ukazuje i to, jak se jeho tělo mění z ženy v muže

Každý/á z nás minimálně někdy v životě měl svůj vzor – někoho imponujícího, charismatického, někoho, kdo ztělesňuje určité žádoucí vlastnosti. Ovšem vzory mohou být různé – a zahrnout i takové osoby, které sdílí podobný osud. Právě díky tomu si mnozí nepřipadají tak osamoceni ve svých problémech – a přesně proto se herec Elliot Page (dříve Ellen Page) rozhodl, že bude inspirovat dospívající trans lidi tím, že bude sám o vlastní tranzici (změně pohlaví) otevřeně hovořit, ale také na sobě ukazovat, jakou změnou prochází…

Změna pohlaví je téma, které i dnes, ve 21. století, stále budí vášně. I když věda již dospěla k závěru, že se skutečně nejedná o problém, který je možné „vyléčit“ (ve smyslu snah o změnu vlastního cítění tak, aby se člověk sám se sebou „smířil“), a jedinou možností v případě trans lidí je skutečně změna pohlaví, napříč světem se liší podmínky, které se k tzv. tranzici pojí. Zatímco tedy v některých zemích (včetně Česka) je podmínkou pro formální uznání změny pohlaví i odstranění reprodukčních orgánů, v jiných již uznali, že se jedná o zcela zbytečný operační zásah. Totéž ovšem rozhodně nelze říci o dalších zákrocích, které naopak významně přispívají k osobnímu komfortu trans lidí – a jedním z nich je (v případě trans mužů) odstranění prsou. Právě tento zákrok již podstoupil i Elliot Page, který nejenže o něm prohlásil, že mu doslova „zachránil život“, ale dokonce se pochlubil i fotkou. „Je to pro mě všechno tak neuvěřitelné nové, mám pocit, že jsem nebyl sám sebou od mých deseti let. Učím se nosit trička, ručník kolem pasu…a dotýkání se mého hrudníku ve mně poprvé vyvolává pocit, že se cítím být ve vlastním těle,“ uvedl.

Petr Zed (28): „V online seznamkách nevidím problém. Je to skvělý způsob, jak najít partnera nebo přátele“14. 6. 2021

Tranzice jako záchrana života

To, že se člověk cítí ve vlastním těle nesvůj, a také vnímá, že jeho tělo fyzicky neodpovídá tomu, kým se cítí být, je samozřejmě problém, který má na lidský život řadu negativních dopadů. Zatímco v minulosti byla transsexualita považována za formu sexuální device, dnes se již tento patologizující diskurs podařilo odstranit, a to včetně označení „porucha pohlavní identity“. A změnil se také přístup k trans lidem – minimálně v určité části světa se změny pohlaví staly součástí běžné (medicínské) praxe, díky čemuž mohlo velké množství lidí, kteří se s nesouladem biologického pohlaví s tím reálně pociťovaným potýkali, začít žít plnohodnotný život. Nezřídka se přitom právě související hormonální léčba a operativní zákroky pro ně staly nejen novým začátkem, ale vlastně i řešením vleklých a často také závažných psychických problémů. Ostatně, jak v rozhovoru s moderátorkou Oprah Winfrey uvedl i Page, „chci, aby lidé věděli, že změna pohlaví nejenže mi život změnila, ale i zachránila. Jsem navíc přesvědčen, že mnoho lidí jako já to cítí úplně stejně.“

Elliot Page o tom, že se rozhodl projít změnou pohlaví, informoval na konci loňského roku – oficiální prohlášení začalo být záhy označováno jako zlomový moment pro trans komunitu v Hollywoodu. Herec, který se ve světě showbyznysu prosadil ještě jako Ellen Page, následně v rozhovoru pro magazín Time uvedl, že v souvislosti s oznámením, že se cítí být mužem, očekával vyjádření podpory a lásky a také obrovské množství nenávisti a transfobie. „Přesně to se pak v zásadě stalo,“ doplnil s tím, že svého rozhodnutí zveřejnit informaci o své tranzici ani v nejmenším nelituje. Naopak – jeho cílem je být příkladem pro všechny dospívající, kteří přožívají to, co on v době puberty. „Puberta byla totální peklo,“ prohlásil Page a také doplnil, že se v podstatě celý život cítil ve svém těle nepohodlně.  „Moje privilegia mi umožnila, abych se dokázal se vším vypořádat, a dnes jsem tam, kde jsem. Rád bych využil těchto svých privilegií a všech platforem k tomu, abych mohl pomoci tak, jak mohu,“ vysvětlil herec, jehož cílem nyní je na svém vlastním příkladu ukazovat, že trans lidé jsou skuteční a jakékoliv zpochybňování jejich existence jen působí všem, jichž se téma týká, další bolest.

Málo ženská, lesba a nakonec muž

Jak opakovaně herec zavzpomínal, již od dětství se matky ptal, jestli někdy bude moci být chlapcem, právě kvůli herecké kariéře, kterou zahájil již v 11 letech, šla ale otázka identity do jisté míry stranou. V době, kdy byl herec fyzicky ještě ženou a zároveň se mu dostávalo velké pozornosti v souvislosti s rolí ve snímku Juno (jako Ellen Page byl za tento svůj herecký výkon dokonce v roce 2007 nominován na Oscara), se také dle vlastních slov potýkal s tím, jak množství redakcí věnovalo pozornost tomu, že působí „nežensky“. Následně Page zaujal/a i ve filmu Počátek (2010), kde se objevil/a po boku Leonarda DiCapria. Když pak v roce 2014 Page vystoupil/a na konferenci o životě LGBT mládeže, přihlásil/a se k lesbické orientaci a o čtyři roky později uzavřel/a sňatek s partnerkou Emmou Portner. S ní – vzhledem k okolnostem – již pár netvoří, Portner však Elliotovi vyjádřila při tranzici svou plnou podporu.

Ačkoliv Page se vzhledem k herecké kariéře cítil/a být pod tlakem z hlediska vlastní identity, z reakcí na tranzici je zřejmé, že doba se skutečně změnila. Page totiž – ještě jako žena – hrála v seriálu Umbrella Academy z produkce Netflixu a ztvárňovala postavu Vanyi Hargreeves. Ta je přitom heterosexuální ženou se superchopnostmi (celý seriál je o rodině superhrdinů). Ačkoliv podle některých by role měla být přeobsazena, lidsko-právní skupina GLAAD zaměřující se na zastoupení LGBT lidí v médiích ve svém vyjádření uvedla, že „trans herci mohou hrát trans i cisgender postavy.“ A Netflix se k nově nastalé situaci postavil čelem, ve třetí sérii seriálu tedy Page scházet nebude – a jak sám v dané souvislosti uvedl, fanoušci budou rozhodně vývojem děje překvapeni.

Španělský student přišel do školy v sukni a byl vyloučen. Nyní sukně nosí učitelé v celé zemi, v rámci nového hnutí bojují za rovnost9. 6. 2021

Změna pohlaví dnes již není ničím zrovna neobvyklým – přesto se k ní pojí celá řada předsudků. Jen řada pozitivních příkladů pak podobné smýšlení může změnit. Což mimochodem dokládá i proces, jakým prošlo přijetí lidí s minoritní sexuální orientací. Zatímco ale lesby a gayové se postupně objevují nejen ve filmech a seriálech (jako postavy) a narůstá také počet reálných LGBT lidí, kteří v showbyznysu působí, což v důsledku vede i k jejich pozitivní reprezentaci a zvýšení jejich akceptace, trans komunita je zatím na počátku cesty. I proto je krok Elliota Page nepochybně jedním z těch, který může mít docela široký – a velmi pozitivní – dopad. A možná, že se i pro některé stane superhrdinou zcela reálným a pozemským.