Záhada obliby ostrých jídel mezi muži odhalena – (předstíraná) láska k chilly souvisí s budováním obrazu „ostrého muže“

Pokrmy ostré jako břitva – přesně takové jídlo údajně muži milují. Nebo se tak minimálně tváří. Jak se ale ukazuje, reálně to s oblibou chilly a podobných „žhnoucích chuťovek“ v případě mužské populace nebude zase tak horké, jak se může zdát – za vším totiž stojí snaha být správný dominantní muž…

Možná to z vlastní zkušenosti (jste-li muži) znáte – jako by ostré jídlo bylo výzvou. A tak do pokrmů „překlápíte“ kila chilly a sami sebe se snažíte přesvědčit, že jste „ostří hoši“, které ani extrémní dávka kapsaicinu (aktivní složka chilly, která mu dodává na ostrosti) rozhodně nepoloží. Inu, možná ne – jen daný pokrm pozbyde na jakékoliv chuti a vaše ústa doslova sežehne. I přesto si minimálně někteří vychutnávají alespoň jistý pocit „nadřazenosti“ plynoucí z toho, že pusu v plamenech (na rozdíl od jiných) přežijí.

Ruská LGBT rodina vystoupila v reklamě, po vlně nenávisti raději uprchla ze země5. 8. 2021

Z ostré chuti jako by se stal kult – ten lze ovšem docela dobře objasnit pomocí vědy. V roce 2014 totiž výzkumníci z univerzity v Grenoblu dospěli k závěru, že láska k ostrým jídlům souvisí s rysy dominantních mužů. Dalo by se tedy říci, že problém je vyřešen, jenže situaci poněkud zkomplikoval výzkum publikovaný o rok později. Ten totiž sice prokázal, že muži mnohem častěji než ženy tvrdí, jak jim ostré jídlo chutná, reálně si ale superpálivé pokrmy vychutnávají mnohem méně, než tvrdí. A dokonce právě v tomto aspektu skutečného „vychutnávání si ostrosti“ ženy muže předčily. Asi nejvíce překvapivé je ale vysvětlení celé situace – již od malička jsou totiž dívky vedeny ke zcela jinému vztahu k jídlu než chlapci.

Ženské a mužské jídlo?

O různých genderových rozdílech (tedy rozdílech plynoucích z odlišnosti pohlaví) toho již bylo napsáno mnohé. Ať se nám to líbí, nebo ne, již od malička jsme vychováváni ve společnosti, která má o rolích žen a mužů jasnou představu – a právě tomu přizpůsobuje i výchovu. Chlapci jsou podporováni v tom, aby byli silní, neprojevovali emoce a uměli případně užít i fyzickou sílu. Dívky jsou naopak obvykle stavěny do role pasivní, pečovatelské. A jak se ukazuje, pohlaví podmiňuje také odlišný přístup k jídlu. Zatímco chlapci jsou povzbuzováni k tomu, aby náležitě jedli (protože jedině tak porostou a budou silní…), dívky jsou nenápadně podporovány v tom, aby před jídlem a svou chutí upřednostňovaly dietu a vzhled. Studie již dokonce prokázaly, že na prvním rande si muži obvykle objednávají větší a masité pokrmy, kdežto ženy preferují jídla lehká, dietní (třeba salát…) – údajně proto, aby působily elegantně a žensky. Takže zatímco muži konzumují na image jídlo ostré, ženy prakticky totéž dělají s pokrmy dietními...

Zdroj: Giphy

Kořeněné jídlo jako znak mužství

Silní muži toho hodně zvládnou, a to včetně pocitu, že jejich ústa jako by byla v plamenech. Ovšem ani spojení mezi zálibou v ostrých pokrmech a vyjadřováním mužnosti nemá obecnou platnost – údajně se odvíjí od konkrétní lokality. Pokrmů, které z mužů dělají muže, totiž existuje celá řada, odlišují se však kulturu od kultury (např. s americkými muži je spojována láska ke steakům, na Jamajce je s mužstvím spojována kozí polévka, která dle legend působí jako afrodiziakum). Podle Jonathana Nunna, gastro publicisty a experta na mezinárodní kuchyni, je ovšem zajímavé zejména to, že „spojení pikantnosti a ostrosti pokrmů s maskulinitou je mechanismem, který je nejčastější v zemích, kde vládne chladnější klima.“ Např. v Itálii či Španělsku, kde je kořeněné jídlo vlastně součástí národní kuchyně, jsou muži v tom, jaká je jejich reálná tolerance ostrosti, mnohem upřímnější.

Zdroj: Giphy

Ukaž, že jsi (ostrý) chlap

Právě snaha projevit pořádnou dávku mužství pak souvisí také s tím, proč muži mají tendenci neustále posunovat své chuťové hranice. A vlastně to vše mí spojitost i s tím, že pořádná ostrost pokrmu je považována za výzvu – pokud ji muži zdolají, jako by tím dokázali svou mužskou hodnotu. Jak navíc naznačil výzkum mezi údajnými milovníky chilly papriček, ti, kteří tvrdí, jak si jejich ostrost užívají, v obecné rovině více inklinují k riskování a jednoduše touží po vzrušení a umí si (kromě chilly) více vychutnávat život. Výsledky studie s názvem „Někdo to rád horké“ navíc poukazují i na to, že chuť riskovat (a konzumovat více ostrého) souvisí s hladinou testosteronu. „Tento hormon podněcuje muže k hledání vzrušení a nových pocitů, což je vede k častější snaze o stimulaci a přijímání vyššího rizika,“ uvádí jeden z vědců, Laurent Begue, který se na výzkumu podílel, s tím, že čím vyšší hladinu testosteronu muži vykazují, tím roste i jejich snaha dokazovat svou mužnost navenek.

SOUTĚŽ: Vyhrajte soukromou plavbu Čertovkou s Prague Boats12. 8. 2021

Pořád je tu ale i otázka odlišného přístupu k jídlu vzhledem k pohlaví, a to i ve vztahu k motivaci konzumovat ostré pokrmy – a také v tomto případě se mezi pohlavími ukazuje jasná dělicí linie. Právě vzrušení stojí za tím, proč chilly konzumují ženy. To v případě mužů je motivací „odměna“, která má podobu ocenění a obdivu ze strany okolí. „Pro ženy neexistuje žádný společenský status, který by se pojil s konzumací jakkoliv ostré chilly papričky, kdežto pro muže ano,“ myslí si profesor John Hayes, který se specializuje na vědu o potravinách. 

Samozřejmě, že objednání si (a následná konzumace) proklatě ostrého pokrmu z muže neudělá toho nejmužnějšího ze všech. Ovšem jak upozorňují vědci, minimálně lze uvažovat o tom, že muži mají touhu se právě takto prezentovat. Paradoxně tedy to, zda člověk (muž) má, nebo nemá rád ostré jídlo, o něm v podstatě nic moc nevypovídá – mnohem více však prozrazuje snaha dávat lásku k ostrému pořádně hlasitě (a viditelně) na odiv…