Talk show Ellen DeGeneres po 19 letech skončí. Moderátorka, jejíž televizní coming out se vepsal do LGBT historie, asi zamíří na Netflix

Psal se rok 1997 a již tehdy populární komička Ellen DeGeneres „šokovala“ Ameriku prohlášením, že je lesba. Její coming out byl přitom v dané době skutečně malou revolucí, která ji (ale i její kolegy) do jisté míry připravila o popularitu i práci. Přesto se dnes ikonická moderátorka dokázala znovu dostat do záře reflektorů a od roku 2003 let uvádí jednu z nejpopulárnějších amerických talk show – The Ellen DeGeneres Show. Její 19. sezona ale bude tou poslední.

Show Ellen DeGeneres se stala podobně legendární jako její moderátorka. Ve více jak třech tisících odvysílaných epizodách se objevil nejen prakticky každý, kdo zrovna něco znamenal, ale také množství těch, kdo jednoduše měli svým příběhem co říct. Vzhledem k loňskému zákulisnímu skandálu a tvrzením, že ve štábu rozhodně nepanuje tak přátelské prostředí, jak by se mohlo zdát, ale sledovanost show začala padat. A Ellen se nakonec rozhodla, že svou smlouvu s televizní společností již neprodlouží. Její talk show tak příští rok, po dlouhých 19 letech, definitivně skončí.

Snickers ve Španělsku po obvinění z homofobie stahuje televizní reklamu10. 8. 2021

„Vždy důvěřuji svému instinktu – a ten mi řekl, že je čas show ukončit,“ uvedla 63letá moderátorka s tím, že když před dvěma lety podepisovala smlouvu na další tři roky, již podvědomě tušila, že to budou tři roky poslední. Přesto se samozřejmě nelze ubránit možné spojitosti se skandálem týkajícím se toxického pracovního prostředí, jenž pronikl loni na veřejnost a způsobil také odliv diváků. To ale Ellen vyvrací s tím, že kdyby chtěla show ukončit právě proto, udělala by to již letos. „Bylo to pro mě zničující – začalo to útoky na mě a útoky na vše, za čím si stojím a v co věřím. Jsem laskavý člověk a ráda dělám lidem radost. Opravdu jsem přemýšlela, že se už nevrátím,“ vyjádřila se tak k celé kauze. A vysvětlila, že důvodem jejího odchodu je jednoduše fakt, že cítí, že je již správný čas na to odejít. „V roce 1997 jsem věděla, že je čas na coming out před celým světem a na to, žít svou pravdu. Tehdy se mi zdál sen o tom, že pták vyletěl z klece a osvobodil se – potřeboval se dostat z té klece ven,“ prohlásila moderátorka v narážce na to, jak se rozhodla oznámit, že je lesba. A ačkoliv to možná zní nepatrně pateticky, s humorem sobě vlastním záhy dodala, že se jí nedávno zdálo něco podobného. „Měla jsem zase sen, k mému oknu přiletěl pták, krásný pták s jasně červeným peřím, a zašeptal: ´pořád ještě můžeš spolupracovat s Netflixem´. A to bylo to znamení, na které jsem čekala.“

Coming out, který se vepsal do historie

Coming out Ellen DeGeneres je dnes naprosto legendární. Aby ne – jednalo se o krok plánovaný a také velmi utajovaný. Již v roce 1996 komička sezvala celý tvůrčí tým sitcomu Ellen, v němž ztvárňovala hlavní roli Ellen Morgan, k sobě domů, a kolegům představila svůj plán – tedy, že nejprve svou odlišnou orientaci všem oznámí postava seriálová a následně i sama reálná Ellen. Tvůrci seriálu nakonec kývli a v podstatě celou čtvrtou sezonu postupně skrze drobné narážky pracovali na přípravě půdy na to, aby v jejím závěru mohla Ellen vystoupit před diváky a říci jim, jak se věci mají.

Výkonný producent 4. série Mark Driscoll pak zpětně vzpomínal, jak nervozita a vzrušení celého štábu rostla s přibližující se inkriminovanou „coming outovou“ epizodou. „Diváci Ellen milovali, byla sladká a také naprosto dokonalá k tomu, aby rozptýlila všechny stereotypní představy, jak by mohla vypadat lesba,“ uvedl také. A je fakt, že do Ellenina coming outu se otevření LGBTQ lidé v showbyznysu příliš výrazně neprojevovali, nemluvě o tom, že drtivá většina LGBTQ postav na televizních obrazovkách byla zachycována v ne zrovna pozitivním světle – obvykle čelily různým tragickým událostem, čemuž pak odpovídal také jejich (nejčastěji stejně tragický) osud.

Ellenin coming out měl být tedy velká věc – i proto byly všechny scénáře vytištěny na speciálním tmavém papíře, aby nebylo možné je kopírovat, každý ze štábu navíc po skončení natáčení musel před ochodem domů všechny texty odevzdat. Ačkoliv o tom, že Ellen je lesba, se v Americe hojně spekulovalo, z „odhalení veřejného tajemství“ se podle Bruce Handyho, dopisovatele časopisu Time, který jako jediný dostal v souvislosti s plánovaným prohlášením možnost pořídit s Ellen předem rozhovor, stala celonárodní záležitost.

Sama klíčová epizoda, v níž se objevila Laura Dern jako lesba Susan – objekt Ellenina milostného zájmu, a také Oprah Winfrey (do její slavné talk show zamířila Ellen záhy, již sama za sebe, a dokonce v doprovodu tehdejší partnerky Anne Heche) v roli Elleniny terapeutky, pak nepochybně vstoupila do televizní historie. „Oprah seděla pár centimetrů od obrazovky, když sledovala zpětně své natočené scény s Ellen. Začala plakat a pak jen poznamenala, že je nesmírně hrdá, že toho může být součástí,“ vzpomíná Dava Savel, výkonná producentka show. Ovšem ve stěžejní scéně na letišti, kde do reproduktoru Ellen právě směrem k Susan pronáší větu, že je lesba, samozřejmě nescházela ani potřebná dávka příznačného humoru, když Ellen narazila do mikrofonu. Ačkoliv to vše může znít jako jedna pořádně velká jízda, to, co Ellen rozpoutala, bohužel zpočátku nijak pozitivně nevypadalo.

„Reakce vůči Ellen byla rychlá a intenzivní,“ vzpomíná pak Handy s tím, že televize obdržela po odvysílání epizody nespočet rozzlobených dopisů od diváků, kteří Ellenin coming out označovali za nepřijatelnou propagaci homosexuality. Někteří o Ellen začali hovořit jako o „Ellen Degenerate“ a herci a štáb dokonce začali dostávat výhružky násilím i smrtí. Před každým natáčením tak plac kontrolovali speciální technici, zda na místě nejsou umístěny výbušniny. Jak následně přiznala Oprah Winfrey, nenávistnou poštu dostávala i ona, a Laura Dern v rozhovoru v roce 2007 uvedla, že po odvysílání epizody, v níž hrála lesbu, byla okamžitě Hollywoodem zatracena. „Najednou jsem neměla žádnou práci, bylo to děsivé. Ale té mimořádné zkušenosti a příležitosti nelituji,“ shrnula.

Ellenin coming out jako cesta k nové televizní realitě

Epizoda tedy měla poměrně drtivý dopad, na druhou stranu nelze opomíjet ani fakt, že do studia začaly chodit děkovné dopisy od LGBT lidí, které Ellen inspirovala. Sama Ellen pak v roce 2015 vzpomínala, že také ona dostala řadu dopisů právě od LGBT lidí, kdy někteří jí i psali, že její krok jim zabránil spáchat sebevraždu. Ačkoliv tedy Ellenina coming outová epizoda u mainstreamového publika propadla, své diváky si našla – nemluvě o tom, že získala řadu ocenění a následně byla zařazena na seznam stovky nejlepších seriálových epizod v televizní historii. Přesto docela brzy Ellenin sitcom zrušili – protože sledovanost strmě klesla. Podle Savel bylo důvodem to, že diváci jednoduše nebyli ještě připraveni vídat v hlavní roli seriálu lesbu.

ASMR videa divákům navozují velmi libé pocity. Díky lockdownu vznikl nový žánr – návštěva u lékaře, při níž si vychutnáte osobní přístup a pocit bezpečí28. 8. 2021

Jen o pouhý rok a půl později se ale na obrazovkách poprvé objevili Will & Grace (sitcom, který poprvé postavil na gay postavách celý děj) a v roce 2010 se hitem staly sitcom Modern Family (součástí je gay pár vychovávající dítě) a také seriál Glee, kde pozitivně vyobrazené gay postavy také nescházely. Ellen jako by svým coming outem před kamerami vydláždila cestu dalším pořadům se stálými LGBTQ postavami, kterých byly podle statistiky GLAAD o deset let později  již více jak dvě stovky.

Ani samotné Ellen však netrvalo dlouho, aby se z kompletního zavržení vzpamatovala. Její talk show se stala fenoménem, který si dokázal udržet sledovanost po dlouhých (zatím) 18 let a sesbíral nespočet ocenění. A příští rok skončí. Možná je to osobní rozhodnutí Ellen a možná se zákulisními půtkami skutečně nesouvisí. Bez ohledu na to, zda je na skandálu něco pravdy, či nikoliv, sama Ellen se stala živoucí legendou. A vzhledem k tomu, že již žertuje o tom, že na Netflixu je prostoru stále dost, vůbec nelze vyloučit, že se právě na této platformě třeba brzy objeví s novým projektem…