„Seznamování LGBT+ seniorů a handicapovaných není jednoduché, ale na lásku není pozdě nikdy,“ říká Kristýna Mertlová

Najít správného partnera pro život není jednoduché pro nikoho. O to víc je to těžší, pokud patříte do LGBT+ komunity a jste senior, případně máte nějaký handicap. Své o tom ví i Kristýna Mertlová, která se seznamováním těchto skupin lidí profesionálně zabývá.

V čem je seznamování seniorů stejného pohlaví specifické?

Seznamování v pozdějším věku je samo o sobě daleko specifičtější a v mnohém i náročnější než třeba ve věku kolem třicítky. Máte značně omezenější možnosti seznámení, okruh přátel se většinou roky až desetiletí nemění, navíc velmi často rozpad předchozího vztahu, ať už v případě rozchodu či dokonce úmrtí partnera, člověka zasáhne natolik, že řadu let není schopen nový vztah navázat, mnohdy na něj ani pomyslet. Dochází také k upevnění vlastních stereotypů, zvyků a jejich náhlá změna v okamžiku navázání nového vztahu může být nepředstavitelná. Otázka společného bydlení, odlišných biorytmů, ale třeba i dětí, vnoučat a času s nimi stráveného vstupuje do seznamování velmi zásadním způsobem a výrazně ho ovlivňuje a znesnadňuje.

To samé platí pro seznamování seniorů stejného pohlaví. Vedle všech uvedených „složitostí“ tito lidé řeší ještě téma, které mnozí vnímají jako obrovské tabu a které v době jejich dospívání a prvních partnerství bylo absolutně zapovězené. Je potřeba si také uvědomit, že u spousty z nich je homosexualita třeba stále nepřiznaná, neví o ní jejich děti, rodiny a o to je pak složitější do takového vztahu vstoupit. Výhodou dnešní doby ale je, že i senioři dnes zcela běžně, navzdory obecnému povědomí, velmi dobře pracují s internetem a využívají internetové seznamky. Když jsme v rámci našich interních analýz s manželem zkoumali české online seznamky, zjistili jsme, že největší zastoupení na nich má věková kategorie 50+.

Jak ale říkáte, mnoho LGBT+ seniorů má pravděpodobně tendenci se skrývat, vzhledem k tomu, co zažívali v dřívějších dobách, kdy nemohli tak jednoduše vyjít se svou orientací navenek?

Bohužel tomu tak je. Lidé mají často tendenci svou homosexualitu tajit, mnohdy i před svými nejbližšími, kteří by s jejím přijetím třeba vůbec nemuseli mít problém. Zde však naneštěstí hodně platí výchova a „společenská masáž doby“, ve které lidé vyrostli, a logicky si tato „pravidla“ zvnitřnili, takže nejednou bojují i sami se sebou. Vnímají, že je přitahuje stejné pohlaví, ale také mají pocit, že je to něco nevhodného a nehodícího se. Navíc si často říkají, že přece v jejich věku „už je na lásku pozdě“, takže proč něco zkoušet, měnit či začínat. A to je ta největší chyba. Z našich rozsáhlých zkušeností, kdy v seznamkách běžně zastupujeme klienty 60 i 70+ víme, že na lásku prostě není pozdě nikdy!

Jak moc jsou tedy homosexuální senioři otevřeni příležitostem k seznámení?

Z našich zkušeností mnohem méně než senioři heterosexuální, a to právě z výše popsaných důvodů. Velký problém však spatřuji v hrozně malém prezentování tématu lásky v pozdějším věku ve společnosti obecně. Média se zaměřují na odkládání rodičovství, tedy seznamování třicátníků a čtyřicátníků a složitosti seznamování maminek samoživitelek, ale o potřebách a lásce „seniorů“ se všeobecně mluví velmi málo. Natož o těch homosexuálních. A to vnímám jako zásadní problém. Je potřeba nebát se otevírat tato „tabu“ a hovořit o tom, že vzhledem ke zvyšování průměrné délky života opravdu nic nekončí v padesáti, naopak může život teprve začínat a láska, vztahy, ale i sex jsou prostě oblasti, které k tomu patří. Ačkoliv si to spousta z nás s lidmi po šedesátce nespojuje a vnímáme je pouze skrze role pečujících babiček či akčních dědečků.

Je splněný sen podílet se na proměně módní krajiny, říká první transgender modelka z obálky prestižního magazínu Vogue11. 8. 2021

Lze říct, že se seznamování v tomto směru posunulo alespoň trochu kupředu?

Samozřejmě, že od revoluce se seznamování v tomto směru posunulo kupředu, a věřím, že díky specializovaným seznamkách dramaticky. Nicméně pořád je to strašně málo a je potřeba na tom intenzivně pracovat. Hlavní je si uvědomit, že se lidé staršího věku, kteří hledají lásku a jsou navíc homosexuální, potýkají s ohromným množstvím překážek, zejména těch mentálních ve své vlastní hlavě. Velmi často tak potřebují pomoc a někoho, kdo je podpoří a ujistí, že jejich potřeby a představy jsou zcela „normální“ a že takových lidí je mnohem více. Potřebují někoho, kdo je třeba navzájem představí nebo jim aspoň pomůže s tím, jak si správně nastavit profil nebo vyhledávání. A přesně kvůli těmto „specifickým potřebám“ jsme již před více než 4 roky vytvořili online seznamku TvojeLáska, abychom díky specializovaným vztahovým koučům a dalším odborníkům zcela zdarma lidem nejen s tímto vším aktivně pomáhali.

Je pravda, že to není pouze o seniorech… Jaké další skupiny homosexuálních lidí je obtížné spolu seznámit?

Osobně se obávám, že každá jenom trochu specifická skupina obyvatel má seznamování obtížnější. Platí to zejména pro osoby se zdravotním postižením, kteří jsou jednou z dalších hlavních cílových skupin naší seznamky. Obecně se tito lidé často potýkají se složitostmi a omezeními spojenými s jejich handicapem, které dělá seznamování výrazně složitější. A pokud do toho řeší ještě „omezenější výběr“ v případě homosexuální orientace, snadno podléhají dojmu, že seznámit se s někým je nemožné. S takovými příběhy se bohužel osobně setkáváme v rámci naší seznamky, kdy se tito klienti obrací na naše vztahové kouče s prosbou o pomoc. Tyto obtížné podmínky nás vlastně kdysi dovedly k myšlence nutnosti zapojení odborníků na seznamování do pomoci lidem se specifickými potřebami, protože jsme absolutně přesvědčeni, že každý člověk má právo na lásku.

Jak konkrétně můžou těmto lidem odborníci pomoct?

Většina těchto lidí má velice specifické seznamovací potřeby. Přiznejme si, že logicky hledají někoho ze značně omezeného množství protějšků. A proto, aby takového člověka dokázali najít, jsme tady my. Nejprve jim samozřejmě pomáhá unikátní algoritmus, který ukazuje, jak velkou shodu na základě jejich nastavení s daným uživatelem mají, nicméně právě kvůli značné specifičnosti a početní omezenosti je nejlepší, když uživateli pomůže přímo vztahový kouč.

Protože seznamku provozujeme pro klienty zcela zdarma, a tedy ji s manželem dotujeme, vzhledem ke skromnému rozpočtu jsou některé možnosti algoritmu běžným uživatelům skryty, ale naši odborníci k nim přístup mají anebo díky přehledu dokážou ručně pro daného klienta vytipovat vhodné protějšky. Stejně tak běžně pomáháme zejména u starších uživatelů, kteří již z „randění“ lehce vypadli, zorganizovat první rande tak, aby jim bylo co nejpříjemněji, ztratili obavy a zbavili se nervozity a díky tomu mohlo rande vyjít. Naše seznamka nicméně obecně staví na individuálním přístupu, takže každému klientovi pomáháme jinak. Někdo potřebuje podpořit v oblasti sebevědomí, někdo jiný jen neví, jak si správně a „lákavě“ vyplnit profil, jakou vybrat fotku atd.

Kristýna se seznamování věnuje již dlouhou řádku let
Foto: se souhlasem Kristýny Mertlové

Jak se vytváří takový jedinečný algoritmus pro lidi, kteří se na portál TvojeLáska přihlásí?

Můj manžel, se kterým jsme v ČR před sedmi lety založili jedinečnou seznamovací agenturu pro náročné klienty Date2k se zcela individuálním přístupem, jako doktor matematiky rok analyzoval běžící párovací algoritmy na světových seznamkách zejména v USA. Následně je upravil pro Českou republiku. Když jsme pak v roce 2016 potkali Michala Sněhotu, který se sám potýká s vážným zdravotním handicapem, zjistili jsme, že v Česku úplně chybí seznamka zaměřená právě na lidi se specifickými potřebami, kteří to mají také velmi složité, ale nemohou si dovolit individuální služby naší agentury. Proto jsme se společně rozhodli vytvořit online seznamku, kam přeneseme naše zkušenosti a manželův lety ověřený algoritmus párování. Takto ve zkratce vznikla TvojeLáska.

Každý jeden uživatel má zcela individuální nastavení algoritmu přesně dle svých preferencí a očekávání. S manželem neustále pracujeme na zpřesňování algoritmu pomocí analýzy vývoje preferencí uživatelů, a tak se algoritmus v průběhu času vyvíjí a upravuje. Díky neuvěřitelnému množství statistických dat, detailním anonymizovaným rozborům jednotlivých uživatelů a jejich preferencí, jsme také dokázali vytvořit světově unikátní analýzu seznamovacího potenciálu LOVEREPORT, která dokáže zcela automaticky a zdarma vyhodnotit vaše šance na „seznamovacím trhu“. Aktuálně funguje pro heterosexuály, nicméně s ohledem na zvyšující se počet homosexuálních uživatelů, a tím pádem i dat, se ji chystáme přeprogramovat také pro homosexuály.

Myslíte, že v době pandemie koronaviru je pro homosexuální seniory a lidi s handicapem ještě složitější najít partnera?

Koronavirová krize velmi tvrdě dopadla na seznamování obecně a nezáleží na tom, zda se jedná o seniory, mladé lidi plánující založení rodiny nebo lidi s handicapem, a je úplně jedno, zda s homosexuální či heterosexuální orientací. Pro všechny platí – nebo nyní doufejme spíše platilo, že je potřeba aktivně doplňovat omezené seznamovací možnosti pomocí sociálních sítí nebo seznamek. 

Ve sněmovně o tři hlasy neprošel návrh, který by umožnil registrovaným partnerům stát se pěstouny9. 8. 2021

Co všechno musí vaši klienti pro úspěšné seznámení udělat?

Tipy a triky anebo nějaká „zlatá pravidla seznamování“, jak tomu osobně říkám já, jsou stále stejná a platí pro všechny. Nejprve je potřeba si uvědomit, že se skutečně chci seznámit, a ujasnit si, jak si vlastně vůbec stojím, zda mám uzavřenou vztahovou minulost a jasno v tom, co nabízím, a kde jsou mé silné a pro seznamování ideální stránky. Právě toto by měl zhodnotit náš unikátní LOVEREPORT, který si může každý udělat zcela zdarma, aby věděl, jak je na tom.

Pokud už vím, že se skutečně chci seznamovat, znám své předchozí chyby, vím, proč to v minulosti nevyšlo, stejně jako to, co chci nyní jinak, respektive co skutečně hledám a nabízím, pak je čas se otevřít. Nebát se o tom začít hovořit se svými blízkými, kamarády, ale i třeba kolegy v práci. Nebát se přiznat: „Hele, já jsem single a chci to změnit. Někoho hledám.“ Nikdy nevíte, kdo toho pravého či tu pravou pro vás zná a představí vás, anebo vám třeba jenom poradí, co děláte špatně, že váš účes už prostě vyšel z módy a že děláte něco, co může druhé odrazovat atd.

Třetí pravidlo je být aktivní. Nestačí si říkat, jak bych se chtěl/chtěla seznámit, ale musím „vyrazit do akce“. V dnešní omezené době bohužel asi mnoho pozvání na večírek, vernisáž nebo sraz po maturitě nedostaneme, stejně jako neplatí běžně doporučované hledání nových koníčků – kurz jazyka, nový kolektivní nebo hromadný sport či společné cestování s partou. Ale opět se můžete – a vřele to nyní doporučuji – zaregistrovat na nějaké seznamce. Jen vždy dobře vybírejte, aby měla skutečně prioritu lidi seznamovat, a nikoliv z nich jen tahat peníze – třeba pomocí podvodných stahování peněz z karet každý měsíc. Až takovou najdete, je nutné být aktivní. Nestačí na seznamku jen tak jednou týdně přijít, zkontrolovat zprávy a zase odejít. Musíte aktivně a pravidelně nejméně jednou denně protějškům odpovídat, nebát se a klidně je aktivně oslovovat a zajímat se.

Máte nějaký konkrétní a zajímavý příklad seznámení těchto skupin lidí?

Příběhů úspěšného seznámení máme za dobu naší seznamovací praxe stovky. Vtipné jsou případy, kdy jsme dali dohromady lidi, kteří se už dávno znali, ale nevěděli o sobě, že jsou single a někoho hledají. Dokonce několikrát dal náš algoritmus dohromady rozvedené manžele, byť ne vždy to oba ocenili. Ale já osobně mám nejraději ty nejjednodušší případy a vlastně ty nejlehčí, kdy klientům jen lehce pomůžeme s prezentací a ukážeme možné vhodné protějšky, se kterými by si mohli sednout. Zbytek necháme na nich a ono to prostě vyjde. Není to určitě nejzajímavější, ale bývá to to nejlepší. Nakonec všichni naši klienti u nás nehledají pobavení, ale opravdovou lásku.

Zdroj: Jan Witek, Kristýna Mertlová