V neděli si Česko připomene mezinárodní vzpomínkový den na oběti AIDS. Několik významných budov zazáří červeným světlem

Každoročně třetí květnovou neděli, letos 16. května, vzpomínáme na oběti nemoci AIDS – International AIDS Candlelight Memorial Day. Celý svět, a také Česká a Slovenská republika, si oběti AIDS připomíná Světlem pro AIDS. V České republice se letos rozsvítí budovy v Praze, Brně, Olomouci, Zlíně, Děčíně, Ústí nad Labem, Chrudimi a Plzni, na Slovensku v Bratislavě. Červené světlo se stane nejenom připomínkou obětí AIDS, ale hlavně upozorněním, že HIV je stále velkým problémem, i když jsme na něj v posledním covidovém roce možná zapomněli.

Většina lidí v posledním roce věnuje svou pozornost boji s covidem. Jenže HIV stále existuje a bez důrazných kroků nezmizí. V České republice došlo v roce 2020 v porovnání s rokem 2019 k nárůstu HIV pozitivních případů o 251. Aktuální data Státního zdravotního ústavu ukazují, že k 31. 3. 2021 v ČR žilo celkem 3892 HIV pozitivních lidí, což je o 248 lidí více, než k 31. 3. 2020 (3 644 HIV+). I nadále jsou nejpočetnější skupinou muži mající sex s muži, dále heterosexuální muži/ženy a injekční uživatelé drog.

Jak je na tom Slovensko? Podle dat Úradu veřejného zdravotníctva SR bylo na Slovensku k 31. 12. 2020 celkem 1059 HIV pozitivních lidí, za rok 2020 přibylo 110 nových případů, což je historicky nejvyšší nárůst v jednom kalendářním roce. V čem jsou pandemie HIV a koronaviru podobné? Psali jsme ZDE.

Světlo pro AIDS v neděli, 16. 5. 2021, ve 20:00 červeně nasvítí 16 budov v Praze, Brně, Olomouci, Zlíně, Děčíně, Ústí nad Labem, Plzni, Chrudimi a Bratislavě. „V posledním roce společnost věnovala svou pozornost boji s covid-19 a na další závažné nemoci, včetně HIV, se trochu zapomnělo. Lidé méně vyhledávali preventivní lékařskou péči a klesnul také počet HIV testů. Díky nedostatečnému testování a preventivní péči počet HIV pozitivních v ČR a SR začal významně stoupat. Bohužel, HIV sám nezmizí a zůstává pro společnost stále velkým problémem,“ říká Jiří Pavlát, ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc a doplňuje: „Akce Světlo pro AIDS slouží nejenom jako symbolická připomínka obětí AIDS, ale také jako upozornění na problém stigmatizace HIV pozitivních a rostoucí počet případů HIV.“  

Česká společnost AIDS pomoc, což je nezisková organizace působící v oblasti prevence HIV, která již 30 let poskytuje podporu lidem žijícím s HIV a mimo jiné poskytuje bezplatné a anonymní testování na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C a internetové a telefonní poradenství, pořádá projekt Světlo pro AIDS v České republice již osmým rokem a na Slovensku pátým rokem. Celosvětovým mottem akce je „Vzpomínáme – Bojujeme – Žijeme navzdory HIV“. Motto vyzývá k zamyšlení a zavázání se ke spolupráci na cestě k ukončení epidemie AIDS. Červená je nejenom barva světla, ale také barva stužky, která se stala symbolem podpory HIV pozitivních a AIDS nemocných.

Fitness influencerkou v sedmdesáti – příběh seniorky, jejíž kondici nemá ani řada třicátníků, inspiruje miliony lidí po celém světě16. 8. 2021

Zapojte se do osvěty v rámci fotosoutěže 

Pro ty, kteří se alespoň symbolicky chtějí zapojit do aktivit spojených se Světlem pro AIDS a svou fotografií upozornit, že HIV nadále představuje velký problém, je v rámci vzpomínkového dne na oběti AIDS uspořádána fotosoutěž. Stačí vyfotit jakoukoliv červeně nasvícenou budovou (nebo sebe před touto budovou) z jakéhokoliv města ze seznamu níže a fotografii vložit do komentáře k Facebookovému postu České společnosti AIDS pomoc. Přidejte hashtagy #aidspomoc #svetloproaids #candlelightmemorial2021 a hashtag s městem nasvíceného objektu (např. #praha) a snímek nezapomeňte nahrát do středy, 19. 5. 2021. Nejlepší fotografie budou vyhlášeny v týdnu od 24. 5. 2021 na sociálních sítích České společnosti AIDS pomoc. Vyhrát můžete preventivní balíček a diplom.

Seznam měst a červeně nasvícených budov:

Praha

 • Tančící dům
 • Žižkovská věž
 • OC Nový Smíchov
 • Westfield Chodov
 • Petřínská rozhledna
 • Ministerstvo zdravotnictví ČR

Plzeň

 • Divadlo J. K. Tyla

Děčín

 • Centrum Pivovar Děčín

Ústí nad Labem

 • Kostel nanebevzetí panny Marie

Chrudim

 • Muzeum loutkařských kultur

Brno

 • Filmová fakulta JAMU

Olomouc

 • Galerie Šantovka

Zlín

 • Mrakodrap „Jedenadvacítka“

Bratislava

 • Slovenské národné divadlo, nová budova
 • Centrum umenia NOVÁ CVERNOVKA
 • YMCA
Mezinárodní vzpomínkový den na oběti AIDS připadá na 16. května
Foto: ČSAP
Zdroj: Jan Witek, ČSAP