IKEA i letos podpoří Mezinárodní den proti homofobii IDAHOT a přispěje na provoz poradny S barvou ven

I letos IKEA podpoří Mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii (IDAHOT), který připadá na 17. května. U svých obchodních domů vyvěsí tzv. vlajku pokroku a zisk z prodeje duhové tašky STORSTOMMA věnuje LGBT+ online poradně S barvou ven. IKEA Česká republika se také stala partnerem nového dokumentárního filmu Zákon lásky o snaze prosadit manželství párů stejného pohlaví. Ve svých obchodních domech rovněž vytvoří dočasné ukázkové pokoje s názvem Bez rozdílu.

Vyvěšením vlajky pokroku chce IKEA poukázat na potřebu zahrnout do komunity LGBT+ mnoho identit. Vlajku pokroku navrhl v roce 2018 umělec Daniel Quasar. Vlajka obsahuje černé a hnědé pruhy, které představují barevné komunity LGBT+, stejně jako pruhy růžové, světle modré a bílé, které zase symbolizují transgenderovou komunitu. Barvy tak ilustrují větší různorodost a inkluzi.

Dejv Kastl: „Přijde mi, že většina kluků hledá jen krátkodobý románek“13. 4. 2021

Diskriminace může být všudypřítomná

„Je důležité uvědomit si, že sexuální orientace a gender nejsou jedinými součástmi identity člověka, na kterých záleží. Někteří lidé mohou čelit další diskriminaci kvůli své rase, etnickému původu, sociální vrstvě, vyznání nebo například fyzickým a duševním schopnostem. Pro nás je vyvěšení vlajky pokroku a vytvoření speciálních ukázkových pokojů více než symbolické. Víme, že je před námi ještě kus cesty, aby se se všemi lidmi v LGBT+ komunitě zacházelo stejným způsobem a necítili se být odříznutí,“ říká Roman Bojko, manažer pro rovnost, diverzitu a inkluzi IKEA Česká republika.

IKEA letos v Česku druhým rokem v řadě prodává duhovou tašku STORSTOMMA. Zisk z prodeje věnuje LGBT+ online poradně Sbarvouven.cz, která pomáhá klientům a klientkám s coming outem, hledáním vlastní identity a zvládnutím strachu z odmítnutí rodinou či přáteli. „Online poradnu S barvou ven jsme podpořili už i loni, kdy duhová taška STORSTOMMA dorazila poprvé i do našich obchodních domů v Česku. Prodalo se jí zhruba 8 500 kusů a poradně jsme věnovali téměř 130 tisíc korun,“ doplňuje Roman Bojko.

IKEA se také stala hrdým partnerem časosběrného dokumentu Zákon lásky od režisérky Barbory Chalupové. Finančně podpořila dokončení filmu a věnovala 300 kusů tašek STORSTOMMA do crowdfundingové kampaně. Příběh se věnuje otázce sňatků osob stejného pohlaví a premiéru bude mít 21. května na festivalu Jeden svět.

MasterChef Roman Staša pokřtil svou kuchařku. Na oslavě nechyběli porotci soutěže MasterChef, Marek Ztracený, ale i redaktor LUI Jan Witek, který je spoluautorem knihy28. 5. 2021

Zákazníci IKEA mohou svou podporu komunitě vyjádřit i díky novému krytu na reproduktor ENEBY, který navrhl jeden z LGBT+ zaměstnanců IKEA v Japonsku. Vzal dva přenosné reproduktory ENEBY a polepil je tenkými pruhy látky nejrůznějších barev. Díky tomu mají reproduktory nejen krásné kryty v duhových barvách, ale vyjadřují také jasný a hrdý postoj. Duhový kryt ENEBY se prodává na 33 trzích včetně Česka.

Další informace najdete na webu IKEA.cz. Tématu se podrobně věnuje i nový díl IKEA Podcastu.