Bradley Cooper čelí podezření, že je gay. Nic si z toho ale nedělá a v novém filmovém projektu ztvární slavného gay skladatele

Platí za idol žen a sex appealu má na rozdávání. Přesto herec Bradley Cooper ve své kariéře již mnohokrát pomrkával směrem k LGBT komunitě, když před kamerami ztvárnil gaye. Jasné queer čtení si pak nelze odpustit ani v případě posledního filmového hitu A Star is Born, v němž sice Cooper hraje postavu heterosexuální, avšak nelze přehlížet fakt, že se jedná o snímek s významným LGBT přesahem. I když tedy možná také kvůli nakloněnosti herce k LGBT komunitě někteří spekulují o jeho sexuální orientaci, Coopera nic takového rozhodně netrápí. To pak potvrzuje i fakt, že aktuálně začíná natáčet životopisný snímek o skladateli Leonardu Bernsteinovi, jehož zájem o muže byl veřejným tajemstvím…

Bradley Cooper se dnes řadí do nejvyšší herecké ligy, na filmových plátnech se přitom objevuje již více jak dvacet let. Kariéru totiž zahájil v roce 1999 malou rolí v seriálovém hitu Sex ve městě, o tři roky později získal vedlejší roli také v seriálu Alias. Zatímco již v roce 2011 byl časopisem People vyhlášen „Nejvíce sexy mužem“, na první velký herecký úspěch si musel ještě rok počkat. Právě v roce 2012 totiž za svou roli ve snímku Terapie láskou získal nominaci na Oscara.  Ačkoliv je herec obecně považován za ženský sex idol, v jeho herecké (a následně i režisérské/scenáristické) kariéře se objevilo několik rolí, které do tohoto ranku rozhodně nezapadají – i Cooper totiž (podobě jako někteří další jeho „odvážní“ heterosexuální kolegové) v minulosti ztvárňoval gay postavy.

Rádi byste si dopřáli výlet jako vystřižený z dob slavné aristokracie? Možností je celá řada!28. 7. 2021

Ačkoliv herec v mládí absolvoval katolickou školu, liberální smýšlení mu zjevně nikdy nescházelo. Již v roce 2001 tedy přijal roli ve snímku Léto k nepřežití, kde hrál gaye – což v dané době bylo pro heterosexuálního herce docela riskantní.

Také ve snímku Na sv. Valentýna z roku 2010 hraje Cooper gaye a gay scény si zopakoval také v roce 2015 v seriálovém remaku Léta k nepřežití. A jak mj. prozradil, pokoušel se získat i roli v životopisném dramatu o gay politikovi Harveym Milkovi, v němž měl zájem hrát jeho partnera Scotta Smithe (v konkurzu ale nakonec zvítězil James Franco).

Queer poselství A Star is Born

Největší pozornosti se však Cooperovi dostalo v souvislosti s remakem snímku A Star is Born. Ačkoliv v něm hraje heterosexuálního veterána Jacksona Maina, který mj. propadl lásce k alkoholu, LGBT téma filmem prostupuje jako v žádné z jeho předchozích verzí. Talentovanou zpěvačku Ally (Lady Gaga) totiž Main (Cooper) objeví v drag baru (v baru, kde vystupují drag queens, tedy muži převlečení za ženy). Sama Lady Gaga pak v jednom z rozhovorů se smíchem přiznala, že Cooper byl make-upem drag queens (ve snímku vystupovali účastníci světově známé show RuPaul´s Drag Race) doslova fascinován. „Ta Bradleyho zvědavost byla naprosto úžasná. Vzpomínám si, že jsme spolu vedli dlouhou debatu o tom, jak zakrýt obočí a namalovat ho jinde, ale také o dalších mnoha detailech,“ zavzpomínala zpěvačka. Herec a režisér přitom mj. prozradil, že s dragem (tedy převlékáním se za ženu) má sám jistou zkušenost, v šatech a paruce totiž jednou vyrazil na Halloweenskou party. „Pamatuji si, jak jsem s kolegyní Amy Poehler chodil po New Yorku a skutečně jsem se cítil jako žena. Bylo ale velmi těžké najít vhodné boty mojí velikosti,“ dodal v této souvislosti se smíchem Cooper.

Zdroj: Giphy

V každém případě je ale účast Lady Gaga v Cooperově filmovém hitu také určitým spojením s LGBT komunitou, jelikož Gaga platí za nezpochybnitelnou gay ikonu. Ostatně – stejně jako její předchůdkyně, které role Ally ztvárnily dříve. Přesto je ale Cooperova verze A Star is Born považována za tu „nejvíce gay“ v řadě (i když se samozřejmě nadále jedná o heterosexuální romanci).

První zpracování daného námětu z padesátých let totiž sice režijně uchopil gay, ale samozřejmě žádné narážky na LGBT témata film neobsahuje.  Judy Garland, která tehdy roli nadějné zpěvačky ztvárnila, však byla (a vlastně je i dnes) gayi milována. Prakticky totéž je pak možné říci také o Barbře Streisand, která se téže role jako Garland ujala jako druhá v pořadí. V této verzi se však již odkazy na gay kulturu objevují, a to minimálně díky velkolepé scénografii a také kostýmům inspirovaným post-hippie érou, konkrétní LGBT postavy ale i zde schází. To zpracování pod Cooperovým vedením je gay de facto ze své podstaty a prakticky polovina filmu je poměrně jasným dialogem s gay kulturou.

Zdroj: Giphy

Cooper jako Bernstein

Cooper tedy obecně s LGBT tématy rozhodně problém nemá. A zjevně se nebojí ztvárňovat gaye před kamerou ani dnes. Loni totiž potvrdil, že se v připravovaném filmovém projektu Netflixu, na němž se podílí i jako tvůrce, ujme role skladatele Leonarda Bernsteina. Ten sice veřejně vystupoval jako heterosexuál, přesto měl vztahy jak se ženami, tak i muži, resp. bylo v podstatě veřejným tajemstvím, že je gay. Bernsteinova manželka Felicia Montealegre pak přímo uvedla, že před uzavřením sňatku věděla, že si bere gaye – i tak ale jejich manželství vydrželo 25 let a když po rozvodu Montealegre onemocněla rakovinou, skladatel o ni do poslední chvíle pečoval… (je také zajímavé, že existovala ještě jedna natáčecí verze, v níž měl Bernsteina ztvárnit Jake Gyllenhaal, další heterosexuální herec, jehož kariéru role gaye v romanci Zkrocená hora – na rozdíl od Coopera, který gaye zatím hrál jen v úlohách vedlejších – přímo nastartovala).

Devadesátky v novém hávu aneb Hvězda Zlaté mládeže Renato Salerno vydává singl Červený koberce10. 8. 2021

Možná i vzhledem k výše řečenému a také kvůli své otevřenosti bývá tedy Cooper nezřídka „podezříván“ z toho, že svými četnými romantickými aférkami se známými herečkami a modelkami jen maskuje to, že je sám gay. Z toho si ale herec nic nedělá, a dokonce na toto téma opakovaně i vtipkuje. Sám přitom patří k zastáncům LGBT komunity a již více jak před dekádou veřejně vystupoval právě na podporu práv LGBT lidí a přijetí možnosti uzavírat stejnopohlavní manželství v USA. Zda se role „skrytého gaye“ Bernsteina neobrátí proti němu, bychom měli vidět již na jaře 2022…