
Skrytý příběh za gay love story Zkrocená hora – role gay páru odmítla řada hollywoodských hvězd od diCapria až po Pitta a Damona
Zkrocená hora byla nepochybně snímkem, díky němuž mnozí ti, kteří by za normálních okolností o film, jehož zápletkou je gay love story, ani okem nezavadili, po něm začali alespoň pomrkávat. Z hlediska tržeb ve výši téměř 180 milionů dolarů by však bylo možné říci, že diváci přímo toužili vidět v kinech i gay příběh. A rozhodně se tento snímek Anga Leeho stal stěžejním milníkem v queer kinematografii.
Bez ohledu na sílu námětu (který nemá smysl více rozebírat, jelikož kromě toho, že je notoricky znám, již byl analyzován ze všech možných úhlů pohledu) však od počátku bylo předmětem diskusí herecké obsazení. Pro Heatha Ledgera byla role prakticky první velkou hereckou příležitostí, ačkoliv určité povědomí o něm již diváci měli (hlavní roli dříve získal v komedii Deset důvodů, proč tě nenávidím, hrál i ve velkofilmu Patriot) a v roce 2003 také získal od australského magazínu GQ titul „Muž roku“. Jake Gyllenhaal na sebe větší pozornost upoutal sice ještě před Zkrocenou horou, a to prostřednictvím snímku Den poté, ani v jednom z případů se ale rozhodně nejednalo o herce, kteří by v dané době patřili mezi „první ligu“.
Jak přitom přiznal Gus Van Sant, který měl – ještě před angažováním režiséra Anga Leeho – o produkci filmu zájem, v roce 2005 si byl vědom toho, že potřebuje silné – slavné obsazení. „Naše představy ale úplně selhaly. Oslovili jsme Leonarda diCapria, Brada Pitta, Ryana Philipa. Všichni řekli ne. Ano, všichni tito mladí gentlemani v té době projekt z různých důvodů odmítli,“ uvedl přímo. A to potvrdila následně také Diana Ossana, která původní povídku Annie Proulx pro filmové ztvárnění adaptovala. „Bylo velmi obtížné Zkrocenou horu herecky obsadit, a to právě vzhledem k tomu, o čem byla. Nebylo vůbec možné počítat s herci, jako jsou třeba Matt Damon, Joaquin Phoenix, Mark Wahlberg či Edward Norton,“ shrnula další jména tehdy již slavných heterosexuálních herců, kteří nechtěli své kariéry spojit právě s rolí v gay romanci. Vedle toho Ossana také dodala, že v roce 2005 byla v Hollywoodu pouze hrstka herců, kteří se ke své odlišné orientaci otevřeně hlásili. V době vzniku filmu tedy nikoho ani v nejmenším nepobuřovalo, že hlavní postavy hrají herci, kteří jsou heterosexuální – problém s obsazením těchto rolí totiž spočíval v něčem úplně jiném. Tedy v tom, že role gayů mohou kariéru heterosexuálních herců zničit…
Zdroj: Giphy
Že dnes je výběr herců do snímků s LGBT náměty tancem po tenkém ledě, již asi mnozí vědí. Je tedy rozhodně namístě zkusit se ohlédnout do roku 2005, ale vlastně i do roku 2015. Když byl tedy deset let od premiéry Zkrocené hory Jake Gyllenhaal dotázán, zda si myslí, že se již „vnímané riziko spojené se ztvárněním gay postav nějak posunulo,“ jeho odpověď by dnešní bojovníky za „rovné příležitosti před kamerou“ nejspíš zvedla ze židle. Herec totiž prohlásil, že dle jeho názoru se změnilo mnohé, což dovysvětlil způsobem, s nímž by dnes minimálně někteří mohli mít docela problém. „Myslím si, že hrát roli a žít život jsou dvě zcela odlišné věci. Myslím, že vyprávění a všechny různé příběhy jsou tím, co dělá hraní tak skvělým. Proto jsem byl opravdu hrdý na Zkrocenou horu a na vše, co bylo v této souvislosti řečeno,“ shrnul přímo. A nutno dodat, že právě role ve Zkrocené hoře vystřelila oba herce na špici světové popularity, a to i vzhledem k tomu, že jak Ledger, tak i Gyllenhaal byli za své herecké výkony nominováni na Oscara.
Je tedy až úsměvné, že za dalších pár let se opět mnohé změnilo. Riziko spojené se ztvárněním gay postav heterosexuálními herci je tu totiž zpět. Důvody jsou sice naprosto odlišné, ale zdá se, že s každým krokem kupředu – když už nepřichází přímo dva kroky zpět – dochází k úkroku. Tu nalevo, tu napravo…
Zdroj: Giphy
Ledgerovu kariéru (život) sice ukončila tragédie, ještě předtím ale v roli Jokera mohl prokázat, jak talentovaným hercem je. A ani Gyllenhaalovi role kovboje Jacka Twista ve Zkrocené hoře rozhodně neublížila. „Ta role mi otevřela spoustu dveří, bylo to šílené a bylo to úžasné. Moje kariéra se následně rozběhla mnoha směry, ale Zkrocená hora je mnohem větší než já a Heath. Ten film není náš, stal se filmem všech,“ shrnul herec. Ten sice v několika rozhovorech také přiznal, že především intimní gay scény byly pro něj i Ledgera určitým překročením hranice komfortu, ovšem oba si byli vědomi toho, že příběh má hluboký přesah a pro LGBT komunitu je významný. Jak navíc Gyllenhaal také uvedl, s přijetím LGBT lidí neměl nikdy žádný problém, resp. na odlišné orientaci nespatřoval nic zvláštního ani jako dítě. „Chodil jsem na první stupeň základní školy – a právě tehdy mi rodiče řekli, že někteří mí učitelé jsou gayové. Moji rodiče byli velmi progresivní – a jejich výchova také. Takže jsem jinou orientaci vnímal jako úplnou samozřejmost. A myslím, že dnes to tak snad mají všechny mladé generace. Což ale nic neubírá na důležitosti boji za vlastní identitu a to, co identita znamená. Boj za identitu je ale – bez ohledu na její konkrétní výklad – vlastně bojem všech.“
A nakonec se role Jacka Twista pro Gyllenhaala nestala ani tou první a poslední rolí z ranku LGBT v kariéře. V roce 2019 totiž zaujal ve snímku Velvet Buzzsaw, v němž ztvárnil excentrického bisexuálního kritika umění. „Není to zrovna pozitivní LGBTQ postava, musím všechny varovat, že je to spíše satira. Ale během hraní pro mě byla velmi zajímavá představa, že gay najednou projeví zájem o ženy – ani ne však kvůli intimitě, ale proto, že s tou konkrétní ženou ho pojí společný zájem,“ vysvětlil podstatu vztahu s hereckou kolegyní Rene Russo, která mu ve filmu sekunduje. Role gaye v roce 2005 však pro něj byla (v pozitivním slova smyslu) kritickým bodem v jeho kariéře. Dnes je v mnoha případech možné o heterosexuálních hercích, kteří se LGBTQ (zejména však gay/les a trans) rolí ujmou, říct totéž. Ovšem ve smyslu negativním. Lynč na sebe totiž nezřídka nenechá dlouho čekat. Jako by si mnozí neuvědomovali to, co tak pregnantně Gyllenhaal vystihl – že žít život a hrát roli jsou dvě zcela odlišné věci…