Jaromír Jágr olajkoval LGBT+ logo Philadephia Flyers a některým fanouškům se to nelíbí. Jenže i nad NHL vychází duha

Tým americké NHL Philadephia Flyers si v pondělí změnil profilový obrázek na Facebooku. Svoje logo Letci z Filadelfie ukázali v duhových barvách i s kombinací růžovo-modré, která symbolizuje transgender hnutí. Přestože podpora LGBT není ani v týmu Philadephia Flyers, ani v celé NHL ničím novým, barevná profilovka vzbudila vlnu emocí. V komentářích se k ní pozitivně vyjádřil i Jaromír Jágr a mnohým tím vytřel zrak.

Většina Jágrových fanoušků má radost

Jaromír Jágr krátce hrál v dresu Philadephia Flyers v sezóně 2011–2012, kdy se do NHL vrátil z angažmá v Rusku. Duhovou profilovku okomentoval beze slov, jen ikonkou vztyčeného palce a silácky zatnutého bicepsu. I tak Jágrovo lakonické zapojení do diskuze vzbudilo 1800 reakcí od fanoušků a fanynek. Přestože jich téměř 1500 bylo pozitivních, vyskytli se milovníci chlapáckého hokeje, které podpora LGBT rozezlila nebo rozplakala (plačících smajlíků bylo 129).

V diskuzi pod Jágrovou reakcí fanoušci překřtili hokejový tým na Philadephia Gayers, někdo se podivoval, proč si logo přebarvili do tak zmrzlinových barev, a zazněla i domněnka, že se Flyers zbláznili a rovnou můžou hrát v růžových šatičkách. Diskuze se však účastnili i fanoušci, kteří se orientují v současném světě, takže růžové šatičky dostaly odpověď: „Co je na tom tak hrozného? Co Vám vadí na podpoře LGBT komunity? Je rok 2021, a ne padesátý léta.“ A musel zaznít obligátní český argument: „Ať si každý klátí, koho chce, ale nemusí se to tlačit do sportu… Je to stejná pakárna jako to dementní klekání.“ Dál už se Češi ztratili v kontextu, když američtí účastníci diskuze vytáhli policistu klečícího na Georgi Floydovi.

Negativně přijala duhové logo i část domácích amerických fanoušků. Podobně jako ti čeští jsou přesvědčeni, že hokej je hokej a má zůstat jen u šarvátek na ledu a vyražených zubů. Žádné společenské přesahy.

NHL dosud nemá jediného vyoutovaného hráče

Je fakt, že hokeji se daří udržovat si agresivní image. Žádná známka slabosti v něm nemá místo. Dostatek mužnosti je pro hráče stejně důležitý jako síla a rychlost na ledě. Je to dáno i tím, jak vysoké nároky tento sport na hráče klade – nejde jen o drsné bitky, které se odehrávají na ploše i na lavičce, ale i o vysoký počet zápasů, až několikanásobný ve srovnání s tím, co odehrají třeba fotbalisté. Takže i když se postavení LGBT lidí v široké společnosti postupně zlepšuje, do hokejových šaten žádná jinakost neproniká. Hokejová sláva zůstává vyhrazena toxické maskulinitě.

Hokej tedy dodnes urputně odolává coming outům hráčů i členů podpůrných týmů. Zatímco v dalších hlavních severoamerických sportech – fotbale, basketbalu a baseballu – se občas nějaký coming out objeví, hokej je stále čistě hetero. Jediným hráčem, který si dovolil veřejně říct, že je gay, byl v roce 2019 nadějný hokejový junior Yanic Duplessis. Jeho coming out přitáhl celonárodní pozornost a je otázkou, jak si tím Yanic ovlivnil další kariéru. Žádný tým NHL dosud nedraftoval hráče, o němž by se vědělo, že je queer. Nikdo v NHL neudělal coming out ani po odchodu do hokejového důchodu.

Že by opravdu hráli jen heteráci?

V NHL je nějakých 700 hráčů, takže minimálně několik z nich přece čistě statisticky musejí být gayové. Stovky jich již musely Nejvyšší hokejovou ligou za celou její historii projít, ovšem jejich tajemství se jim podařilo udržet v bezpečí.

Řada lidí je přesto přesvědčena, že v NHL žádní gayové nejsou, protože hokejová kultura postavená na toxické maskulinitě je zkrátka odradí. Jiní znalci hokejového prostředí ale tvrdí, že základem hokejové kultury je konformita. Není přijatelné, aby na sebe hráč přitahoval pozornost na úkor celého týmu a narušoval tak jeho šance na vítězství. Proto se gay hráč dobrovolně rozhodne veřejně vystupovat jako hetero.

Aktivista Kryštof Stupka: „Smyslem boje za lidská práva je, aby lidé byli šťastní, včetně LGBTQ+ komunity. Aktivismus je rozhodně potřeba“ (2. část)2. 9. 2021

I nad NHL vychází duha

Časy se ovšem mění. I když si hokej drží image tvrdé chlapské hry, NHL se v poslední době snaží otevírat rozmanitosti. Od roku 2016 je oficiálním partnerem iniciativy You Can Play (I ty můžeš hrát), jejímž spoluzakladatelem je vyhledavač talentů právě pro Philadephia Flyers Patrick Burke, jehož otec je gay aktivista a zesnulý bratr, také hráč hokeje, byl gay.

NHL sama založila inciativu Hockey is for Everyone (Hokej je pro každého), která využívá celosvětového vlivu této hokejové ligy k tomu, aby vytvořila přátelské prostředí pro hráče, jejich rodiny i fanoušky bez ohledu na jejich barvu pleti, vyznání, národnost, gender, věk, sexuální orientaci, postižení nebo socio-ekonomický status. Žádný hráč se přesto dosud nevyoutoval. Ale v poslední době se někteří z nich veřejně postavili proti homofobním nadávkám nebo se dokonce zúčastnili Pride průvodů na podporu LGBT lidí.  

Zdroj: Bohdana Rambousková