„Manželství pro gaye a lesby v Česku vidím nejpozději za tři roky. Současná Sněmovna neudělala svoji práci,“ říká Czeslaw Walek ze Jsme fér

Poslanecká sněmovna minulý týden poslala do druhého čtení zákon o manželství pro gay a lesbické páry. Od předložení novely usilovala iniciativa Jsme fér celých 1052 dní o to, aby o ní poslanci hlasovali. Úspěch v prvním čtení má velkou symbolickou hodnotu, ovšem poslanci stejným způsobem podpořili i protinávrh, který chce manželství omezit výhradně na muže a ženu. Šéf iniciativy Jsme fér Czeslaw Walek se s námi podělil o to, jak jeho tým prožíval vývoj posledních dnů a jak se připravuje na nadcházející volby.

Čekali jste, že se tato Sněmovna ještě vrátí k projednávání zákona o manželství pro všechny, nebo to pro vás bylo překvapení?

Snažili jsme se, aby byl zákon zařazen na program schůze. Bylo nám zároveň jasné, že i když dojde k hlasování, bude mizivá šance legislativní proces dokončit. Ale i tak by pro nás byl výsledek hlasování důležitým indikátorem a vyvrcholením našeho několikaletého snažení.

Upřímně řečeno, po posledním pokusu z března, kdy se o manželství ve Sněmovně diskutovalo čtyři minuty (poslanci do programu zařadili pevný bod – diskuzi k otravě řeky Bečvy, takže na diskuzi o manželství nezbyl čas – pozn. red.), jsme v podstatě ztratili naději. Ono to dá strašnou práci přesvědčit poslance, aby zákon vůbec do programu zařadili. Takže nás poslankyně Barbora Kořanová (ANO) opravdu překvapila, když nám zavolala, že má 50 podpisů potřebných pro svolání mimořádné schůze. To jsme vůbec nečekali.

Odkud tým Jsme fér celé jednání sledoval?

Pronajali jsme si kancelář v Byznysovém a vzdělávacím centru Sněmovní 7. Pro tým to byl velký okamžik. Ale kvůli covidu jsme nemohli být všichni spolu. Na místě nás bylo jen osm, všichni jsme měli čerstvě udělané testy, seděli jsme v respirátorech. Někteří členové a členky týmu dění sledovali online. Bylo to trošku smutné, protože jsme k sobě do štábu nemohli pozvat naše podporovatele a celý spolek Prague Pride, jak jsme to dělali při předchozích sněmovních diskuzích před začátkem pandemie.

Jak významný krok posunutí zákona do druhého čtení je?

Z hlediska ČR je to symbolicky velmi významný krok. Tím, že se o manželství hlasovalo a že prošlo, padla určitá mentální bariéra nejen v této, ale i v budoucí Sněmovně. Zároveň kdyby manželství do druhého čtení neprošlo, bylo by to tragické pro nás teď i pro budoucnost. Uvědomme si, že pokusy o hlasování o změnách registrovaného partnerství nebo pak o manželství probíhaly už od roku 2006 (tehdy bylo uzákoněno registrované partnerství – pozn. red.). A tohle je poprvé, kdy se o něčem takovém ve Sněmovně skutečně hlasovalo.

Když se díváme na střední Evropu nebo celý Východ, musíme brát v potaz, že ve Slovinsku už manželství pro všechny parlamentem prošlo. Tam přijetí manželství stejnopohlavních párů pokazilo až lidové referendum. Ale myslím si, že LGBT lidé v našem regionu nyní potřebovali novou naději. A hlasování českých poslanců a poslankyň je pro ně signál, že ne všechno je v této části světa jen špatně.  

Úspěch začíná v posteli. Proč je kvalitní postel tím nejlepším, co pro sebe můžete pořídit? Zjistěte více o aktuálním trendu, kterému propadnete po první noci17. 6. 2022

Trochu tu radost kazí, že do druhého čtení jde i lidovecký návrh na vyhrazení manželství pouze muži a ženě…

Když si rozebereme to hlasování, tak reálně se poslanci a poslankyně zachovali alibisticky. Neřekli nám svůj názor. Řada z nich se zdržela hlasování. Oni tvrdí, že i zdržení je podpora zákona. Ale je to skutečně podpora? Ne, není! Takový poslanec prostě nechtěl říct svůj názor.

Co to znamená, když poslali do druhého čtení oba protichůdné návrhy? A pak ještě to, že schválili prodloužení projednávání zákona ve výborech na 80 dnů – kvůli tomu máme fakticky velmi malou šanci, že se tři čtení stihnou do podzimních voleb. To by se musel stát zázrak. Když jsme tři roky čekali na první čtení, pochybuji, že druhé čtení bude na programu 19. července a třetí v září. Buďme realisté.

Podle mě to poslanci a poslankyně udělali proto, aby se manželstvím už nemuseli zabývat. Což je smutné. Naši volení zástupci se zachovali tak, že nic nerozhodli.

Vždycky přijde někdo s námitkou, že teď máme na starosti důležitější věci než nějaké manželství gayů a leseb. Co na tohle odpovíš?

Ten zákon byl předložen před třemi lety. Poslanci měli tři roky na to ho projednat. Že tak dlouho čekali a došlo to do této fáze, je jejich chyba, ne naše. Navíc covid ukázal, že se na LGBT lidi neustále zapomíná. Vláda při zavádění opatření vždy počítala jen s většinou a na menšiny opakovaně zapomínala. V řadě případů jsme se museli bránit. Krize tedy ukázala, jak je ten zákon důležitý.

„Pornografie změnila můj pohled na vztahy. Je těžké žít v reálném světě,“ shrnuje svůj milostný život muž z Prahy24. 8. 2022

Co teď Jsme fér chystá dál?

V tuto chvíli se zabýváme tím, jak zákon podpořit při projednávání ve výborech Sněmovny. Ale zároveň předpokládáme, že nemusí do voleb projít, takže se připravujeme i na komunikaci před volbami. Uděláme znovu velký průzkum mezi stranami a jednotlivými kandidáty a kandidátkami o jejich postoji k manželství pro gay a lesbické páry. Plánujeme sérii předvolebních diskuzí o manželství po celé republice. Budeme lidi vyzývat, ať přemýšlí, koho volí. Protože nakonec je to především o tom, kdo sedí ve Sněmovně. Když se podíváme na rozbor, kolik mužů a kolik žen hlasovalo ve čtvrtek pro manželství, uvidíme diametrální rozdíl. Jen kdyby se do Sněmovny dostalo víc žen, situace by byla jiná.  

Iniciativu Jsme fér řídíš už čtyři roky. Jak se to náročné období promítlo do tvého vztahu s tvým manželem?

Jsme stále spolu a kveteme. Ale je to pro vztah stresující. Chudák Willem si se mnou prošel různé fáze kampaně, od nadějných po ty depresivní. Obrovsky mě vždy podporuje. Ale také ví, že po uzákonění manželství končím s LGBT aktivismem. Takže teď se modlíme, ať to není ještě na dlouho. (smích) Dávám tomu maximálně tři roky.

Zdroj: Bohdana Rambousková