Tomio Okamura lže. Humornou koláž vydává za skutečnost a podněcuje nenávist vůči LGBT. Jeho příznivci mu bohužel věří

Kdyby mě jako malého kluka adoptoval stejnopohlavní pár, tak radši skočím z okna. To je tvrzení, jímž poslanec Tomio Okamura (SPD) korunoval diskuzi o manželství gay a lesbických párů, kterou Sněmovna vedla ve čtvrtek 29. dubna. Výrok svou hloupostí aspiroval na zpracování tvůrcem digitálního humoru TMBK. Satirickou montáž však Okamura už několik dní ukazuje svým stoupencům jako útok LGBT lidí na jeho osobu.

Výsměšné reakce přišly okamžitě

„Můžu vám říci, že kdyby mě jako malého kluka, který se nemůže bránit a nikdo neposlouchá jeho názor, adoptoval stejnopohlavní pár, tak radši skočím z okna,“ sdělil Tomio Okamura svým kolegům a kolegyním v Poslanecké sněmovně. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. A jak to tak bývá, většina z nich si z pana Okamury dělala legraci.

Reflex ve své rubrice fake news o skutečných událostech Divoký kačer ještě ten den zveřejnil článek o tom, že se Tomia Okamuru pokusili v jeho kanceláři, kde právě rozdával takzvané bany na svém Facebooku, adoptovat dva homosexuálové.

Na instagramovém profilu TMBK digitálního tvůrce Tomáše Břínka se objevila koláž, na níž je křídou obkreslená silueta lidské postavy na chodníku přes budovou Sněmovny. Vedle ní leží cedulka s Okamurovým jménem. Internet se koláží dobře bavil a šířila se všemi směry.

Tomio Okamura těží politický kapitál z výhružek

Zatímco většina lidí chápala, že se jedná o koláž a nikdo z okna neskočil, ba na chodníku před Sněmovnou není ani křídová silueta člověka, Tomio Okamura koláž sdílel s manipulativním popiskem: „Dnes před Sněmovnou – nenávist homosexualistických aktivistů v praxi jen za to, že jsem řekl, že chci mít maminku a tatínka.“ Fórek vydává za skutečnost a na bolestínské vlně oběti se úspěšně veze již několik dní.

Jeho příznivci jsou rozezleni a vyjadřují svému vůdci podporu. Okamura šikovně přilévá olej do ohně v podobě screenshotu dvou zpráv, v nichž mu dva anonymní profily vyhrožují násilím. V roli oběti se mu líbí tolik, že tento screenshot vkládá do diskuzí pod všemi svými příspěvky, jichž má na facebookovém profilu hned několik denně.

Vtip, který se přímo nabízel

Autor koláže Tomáš Břínek jednání sněmovny přímo nesledoval, Okamurův výrok se k němu dostal přes ze sociální sítě. Nápad se siluetou člověka na chodníku ho napadl hned, jak to četl. „Byl to spontánní nápad. Nejdřív jsem si říkal, že bych to udělal přímo na místě jako instalaci, ale na to jsem byl moc línej, takže jsem to vyphotoshopoval,“ směje se umělec.

Je vůbec dobré dělat satiru, když si ji glosovaný politik dokáže ohnout podle svých potřeb a zneužít ve svůj prospěch? „Spousta lidí mi říkala, ať nekrmím trolla. Ale na druhou stranu spousta lidí na tom vidí, jak on lže. Tady to bylo vidět jasně, že si to vycucal z prstu,“ komentuje Břínek to, že Okamura grafickou montáž vydává jako něco, co se skutečně stalo. Umělec sám manželství pro všechny podporuje a na Okamurově facebookové stránce už má ban.

Úplná otočka během sedmi let

V roce 2013 Tomio Okamura na svém facebookovém profilu zveřejnil postoj, který se od jeho současného diametrálně liší: „Uznávám, že mít dva milující táty je pro dítě lepší než být ‚sám‘ v padesátihlavé smečce, bez člověka, který vás přitulí a pohladí. To je pak strašné. Vím, o čem mluvím, sám jsem v dětském domově s Mašťově u Podbořan v dětství vyrůstal.“ Tři roky předtím, ještě jako viceprezident Asociace cestovních kanceláří a agentur, si pochvaloval, že Česko jako gay-friendly země láká LGBT turisty – a jejich peníze.  

Tomio Okamura8. 1. 2012

Dnes je ovšem v jiné roli a v té je výhodnější prezentovat jiný postoj. I když úplně proti LGBT lidem brojit nemůže, protože jeho bratr Osamu je veřejně vyoutovaný gay a proti němu se vymezit nechce. Proto Tomio Okamura v prohlášení 1. května sáhl ke klasickým floskulím, že proti homosexuálům ani registrovanému partnerství nic nemá, a dokonce je ochoten „práva homosexuálních párů rozšířit o ty návrhy, které jsou rozumným řešením jejich problémů a potřeb“. Příznačně ovšem hraje kartu nenávisti a štváčství, když opakovaně upozorňuje na výhružky smrtí, které mu údajně chodí od „homosexualistických aktivistů“. Označuje se za oběť „neskutečné agrese“ a je prý zvědavý, „jestli se homosexualistické organizace veřejně distancují od těchto odporných výhružek násilím“.

Obáváme se, pane Okamuro, že na to vám všichni kašlou. Nikdo se nebude špinit hrou, kterou rozehráváte. Naopak by bylo dobré, kdybyste se sám zamyslel nad tím, jak hrozně vaše slova pronesená na půdě Poslanecké sněmovny dopadala na LGBT lidi, kteří se kvůli homofobnímu chování svého okolí bojí coming outu, nenávidí sami sebe, trpí depresemi a možná zvažují i sebevraždu.

Zdroj: Bohdana Rambousková