Nadějná česká zpěvačka Annabelle: „Nikdy se nevzdávejte svých snů. Osobně sním o tom, že mě jednou pozná celý svět“

Annabelle je nadějná česká zpěvačka s osobitým projevem, jejíž hudba se v poslední době dere na povrch na všech různých platformách. Důkazem je třeba nominace v Hudebních cenách Evropy 2, ale i rostoucí čísla posluchačů z celého světa. „Jednou bych ráda přebírala Grammy,“ říká Annabelle v rozhovoru pro magazín LUI.

V současné době zaznamenáváš jeden úspěch za druhým, jak ses vlastně k hudbě dostala?

Už odmalička jsem chtěla být zpěvačkou, sledovala jsem nejrůznější klipy a napodobovala je. Jako malá jsem dostala dětský mikrofon, se kterým jsem pořádala koncerty pro svou rodinu, takže asi všem bylo docela jasné, co ze mě bude. Hrozně ráda jsem se předváděla a podle mě jsem musela být často už docela otravná, ale milovala jsem pozornost. Směřuji k tomu celý život a zároveň mi život nějakým způsobem dává znamení, že je to správná cesta, protože se setkávám s pozitivními ohlasy.

Tvůj zpěv je velmi zajímavý, studovala jsi konzervatoř?

Naštěstí jsem žádnou klasickou konzervatoř nestudovala. Myslím si, že kdyby ano, zpívala bych úplně jinak.

Jakože by konzervatoř osekala tvou kreativitu?

Určitě ano. Dvakrát jsem se sice na konzervatoř hlásila, ale nepřijali mě. Dnes jsem za to ráda. Nechci se nikoho dotknout, ale na konzervatoři často jen vymodelují určitý typ zpěvaček a většinou pak všechny zpívají hodně podobně. Samozřejmě záleží na učiteli a přístupu, ale mám pocit, že lidem tyto školy často seberou vlastní kouzlo a osobitost.

Dle tebe je tedy nejlepší postupovat vlastní cestou?

Ano. Jak už jsem zmínila, jsem moc ráda, že věci, které jsem tehdy brala jako neúspěch, což bylo třeba mé nepřijetí na konzervatoř, ale i odmítnutí ve sboru, kde mě po roce nechtěli v hlavní skupině a řekli mi, že nejsem moc dobrá a že musím do základní skupiny, mi nakonec pomohly. Díky tomu dnes nejsem nijak „vymodelovaná“ a „tuctová“, což je ve finále dobře.

Kdy jsi svou lásku k hudbě začala přetvářet v profesionálnější kariéru?

V období, kdy jsem ještě měla kapelu. Měli jsme opravdu ambiciózního kytaristu a já jsem sama o sobě také hodně ambiciózní, takže jsme do toho začali hodně šlapat. Postupně jsem začala mít čím dál tím větší chuť hrát na akcích, na kterých hrají známé a úspěšné kapely. Po čase jsem však přišla na to, že nefunguju moc dobře v týmu a myslím si, že mé ego bohužel nezvládá další ega, takže jsem pochopila, že se musím vydat svou vlastní cestou.

 

Asi dva roky zpátky jsem se rozhodla, že se chci hudbou živit a samozřejmě jsem si uvědomila, že na tom musím dost zamakat. Ještě dříve jsem totiž pracovala pro Universal Music jako asistentka a viděla jsem, jak to funguje, jelikož Universal Music je největší hudební vydavatelství v Česku. Pozorovala jsem, jaké jsou možnosti a kam až se může člověk dostat. Dříve jsem to moc neviděla, protože jsem se pohybovala spíše v komunitě alternativní hudby, ale najednou se mi otevřely oči a uvědomila jsem si, že se můžu stát stejně známou zpěvačkou jako ty, které jsem znala z rádia.

Začala jsem na tom hodně pracovat a objevovaly se první úspěchy. Vydala jsem první píseň, která byla hned jednou z nejhranějších na rádiu Evropa 2 a držela se tam asi půl roku. Přitom jsem dva měsíce před tím bojovala, aby ji vůbec nasadili, a Evropa 2 nad tím dost váhala, jelikož mě a producenta songu neznali. Nakonec jej nasadili a velmi dobře jim fungoval. Pak mi vyšel další singl, který „vyskočil“ vysoko na Spotify a já si stále víc a víc uvědomovala, že čím víc do toho šlapu, tím víc se to vrací.

V souvislosti s egem, které jsi zmínila, jsem se navíc někde dočetl, že jsi svérázná a možná i trochu přidrzlá žena? Můžeš to potvrdit?

To jsem se dočetla také a chvíli jsem o tom přemýšlela, protože už mi to řeklo více lidí, ale pokud ano, určitě nikdy ne záměrně. Aniž bych se kdykoliv chtěla někoho dotknout, můžu jako přidrzlá působit. Ale svérázná určitě jsem, protože si věřím a snažím se jít si za svým cílem. Když nad tím teď tak přemýšlím, moje máma je z Ruska a tam jsou docela temperamentní a svérázné ženy. Zároveň si uvědomuju, že vyjít s mou mámou bylo občas náročné a myslím, že jsem tuto její náturu trochu zdědila. Něco na tom asi bude.

Dokážete nad paletou barevných odstínů trávit celé hodiny? Z těchto instagramových profilů se vám podlomí kolena18. 3. 2021

Na druhou stranu je pravda, že svéráznost a ostré lokty jsou v hudebním průmyslu potřeba, aby ses někam probojovala…

To rozhodně! Určitě je potřeba hodně síly i k přesvědčení sebe sama. Do toho musíš přesvědčit i všechny ostatní, aby tě podpořili. To vyžaduje určitou dávku cílevědomosti a charisma. Obojí se snažím posilovat, protože je to pouze o tréninku. Ještě před dvěma lety jsem byla docela podělaná a moc jsem si nevěřila a nevěděla jsem, jak obstojím mezi všemi těmi hustými lidmi na scéně, ale v tomto mi hodně pomohl můj přítel, když mě občas poučil. Vždy říkal, ať se seberu a dal mi jakousi „verbální facku“, abych nefňukala a snažila se. Navíc jsem si přisvojila větu „Fake It Till You Make it“, protože i ta má něco do sebe.

Troufám si říct, že tvé cíle budou asi obrovské?

Jsou obrovské a myslím si, že je skvělé dávat si přemrštěné cíle, protože pak člověk dosáhne i těch, které jsou lehce pod nimi, což už samo o sobě může být obrovský cíl. Upřímně si v hlavě kolikrát představuju přebírání hudební ceny Grammy, nebo mou návštěvu v talkshow Ellen DeGeneres. Jsou to sny, které jsem nikdy předtím nepovažovala za realistické, ale po jisté době jsem si řekla, že musím, abych k nim byla alespoň vedena.

Snažím se prorazit v zahraničí a nedávno mě podepsali v Universal Music, takže společně vymýšlíme způsoby, jak to zrealizovat, ale je to náročné. Mnohá jednání nevyznívají zrovna pozitivně a říkají mi, že nemám velkou šanci, ale tím se rozhodně nenechám skolit. Stejně ze začátku reagovala i moje máma, která samozřejmě nechtěla, abych se živila muzikou a pořád mi říkala, že se to povede jen malému procentu umělců. To samé říkal i její přítel. Nakonec uznali, že se to fakticky někam hýbe. Kdyby všichni lidé k věcem přistupovali tak, že nejsou možné, nikdo by nikam nedošel a nikdo by nic nevydal. Takže se nepřestanu snažit. Právě víra, že to vyjde, člověka nějakým způsobem drží a já to cítím a jsem v tomto ohledu trochu „ezo“.

To znamená, že česká tvorba pro tebe úplně není?

Úplně to nezavrhuji a přemýšlím o tom, že bych si ráda vyzkoušela nějakou spolupráci s českým raperem, protože mě český rap hodně baví a dle mého je u nás na hodně vysoké úrovni. Ale má energie rozhodně více směřuje do zahraničí.

Mirka Dobešová bojuje osm let o rekonstrukci obličeje. „Neskolil mě nádor ani nezájem pojišťovny. Koronavirus mě taky nezastaví,“ říká22. 2. 2021

Pokud vím, nějakou dobu jsi žila v Londýně a musím dodat, že máš opravdu perfektní angličtinu. I tuto cestu jsi absolvovala kvůli hudbě?

Je to tak, nicméně za svou angličtinu jsem vděčná především anglické školce, takže jestli má někdo děti, určitě doporučuju, aby je přihlásil do jazykové školky, protože dítě hrozně rychle nasává všechny informace. Dnes mě mrzí, že jsem tenkrát ve školce neměla ještě více jazyků.

Do Anglie jsem odjela proto, že jsem nevěděla, co budu studovat, protože na konzervatoř mě nevzali. Proto jsem se rozhodla, že vyzkouším studium hudby v zahraničí. Původně jsem chtěla jet do Ameriky, kde to však finančně nepřipadalo v úvahu. Británie má taktéž drahé školy, ale ne tak jako v Americe. Londýn je navíc nejbližší světová metropole kultury, takže jsem se tam přesunula, studovala hudbu a pracovala.

Jak bys nazvala svůj hudební styl?

Vlastně ani moc nevím. (smích) Snažím se, aby to byl pop, ale všude, kde o mně píšou, mou tvorbu nazývají jako „alternativní pop“, což je asi fajn, ale já se z alternativy snažím trochu vymanit.

Je zrádné se ptát, v této pro kulturu dost nepříznivé době, ale jaké jsou tvé nejbližší plány?

Ráda bych konečně vystupovala, protože je to jedna z mých nejoblíbenějších aktivit, ale to se teď bohužel moc nedá. Naštěstí máme internet, takže můžu být ve spojení s mými fanoušky alespoň online. Naopak co se týče budování kariéry, je tohle období docela v pohodě a mám čas se nějakým způsobem na vše připravit. V poslední době jsem hodně pracovala na songu MEDICINE, který vyšel v březnu a mám samozřejmě spoustu dalších plánů a budu se snažit, aby se proměnily v realitu, tak mi držte palce!

Nový song zpěvačky Annabelle:

 

Zdroj: Jan Witek