Říkat baculkám, že jsou krásné, je její pracovní náplň. „Mnoha lidem chybí především sebeláska,“ popisuje podnikatelka Bohdana
Rozhovor
Zdroj: Foto: se souhlasem Bohdany Kurkové
<Path>

Říkat baculkám, že jsou krásné, je její pracovní náplň. „Mnoha lidem chybí především sebeláska,“ popisuje podnikatelka Bohdana

Bohdana Kurková je maminkou a samoživitelkou, která se rozhodla postavit se na vlastní nohy. Dnes vlastní a provozuje doslova obchod s emocemi, který nabízí módu pro plnoštíhlé ženy. Ačkoliv má hlavní sídlo v Ostravě, sjíždí se k ní zákaznice z celého Česka a Slovenska a za svou činnost dokonce získala i ocenění. Nevlastní totiž obyčejný obchod, ale své zákaznice především učí najít v sobě sebelásku. Bohdana chce světu ukázat, že každá žena může být šik a hezky upravená bez ohledu na její konfekční velikost. Důležité myšlenky, které v rozhovoru níže zaznívají, je však možné aplikovat úplně na každého.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
9. 4. 2021

Proč jste se rozhodla, že budete tvořit módu a co vás k tomu motivovalo?

Odmalička jsem byla plus-size a už když mi bylo zhruba 16 let, začaly se mi líbit docela „zvláštní“ věci. Líbila se mi extravagantní móda a docela mě mrzelo, že jsou baculky často jako šedé myšky, ale chápala jsem je, protože všechny ty ženy, které vidíte v časopisech a na billboardech, působí naprosto bezchybně.

Problém je také v tom, že baculkám často nesedí móda, která je vidět na figurínách v běžných obchodech. Proto jsem už v mládí začala něco málo šít, ale to bylo to jediné, co jsem měla s módou společného. Později mě osud zavál do jedné oděvní firmy, kde jsem dělala obchodní ředitelku. Poprvé jsem tak k tomuto oboru přičichla i profesně. Nakonec jsem se rozhodla, dělat módu tzv. „po svém“ a rozjela jsem vlastní značku, která nabízí 95 % autorských věcí.

Jak jste říkala, spousta plus-size lidí působí jako „šedé myšky“ a nějakým způsobem na ně působí nátlak společnosti, který vědomě, ale i nevědomě určuje, jak by měli „hezcí lidé“ vypadat. Všude jsou štíhlé modelky a modelové těch „nejlepších“ tvarů a křivek. Vy jste s tím nebojovala?

Největší boj jsem paradoxně vedla sama se sebou. Toužila jsem být štíhlá, ale na druhou stranu jsem rozhodně neměla problém najít si kluka. Bylo to spíše o mé vnitřní nespokojenosti, která pramenila z toho, co na nás skáče z různých ženských časopisů a médií. A podle mě to tak má i spousta dalších žen, na které jsou často kladeny obrovské nároky.

Občas je to možná i nechtěná chyba rodičů. Mám několik kamarádek a všechny máme stejně staré děti. V partě našich dětí byla i jedna baculatá holčička. Když si holky chtěly hrát na princezny, její máma ji pořád říkala, že se to k ní nehodí a sama ji tak nějak připomínala, že není moc hezká, ale ta malá holčička přitom také chtěla být princeznou. Je jasné, že si následky chování své maminky ponese s sebou až do dospělosti. Přitom za mě můžu říct, že jí to jako princezně moc slušelo.

<Path> „Obětí kyberútoku se dnes může stát kdokoliv,“ varuje Jakub Ptáčník, bezpečnostní expert banky MONETA. Nač si dát pozor?Zdroj: Redakce

Kdy jste se odhodlala a tzv. jste se na to vykašlala?

U mě to bylo až kolem čtyřicítky. Do té doby jsem měla často ten pocit, který maminka vyvolávala v té malé holčičce, že se mi sice něco líbí, ale nevím, jestli bych si to měla dovolit. Je velká škoda, že většina boubelatých žen často nosí beztvaré a tmavé věci, aby vše zakryly. Já si tak paradoxně až v pozdějším věku dovoluju nosit oblečení a barvy, které jsem například ve 20 letech vůbec nenosila.

Jak jste v sobě našla sebelásku, která je k tomuto odhodlání potřeba?

Byla jsem baculatá odmalinka a po nějaké době jsem si uvědomila, že není na co čekat. Asi to sám znáte, že si občas řeknete: „Až zhubnu. Až tohle a tamhleto…“ Ne! Zkrátka jsem se smířila s tím, že asi nikdy nebudu štíhlá. Ale jsem si jistá, že krásně upravená baculka vypadá opravdu dobře, každý se za ní rád podívá a díky tomu se zvyšuje i její sebevědomí. Já můžu říct, že se dnes sama sobě opravdu líbím. Možná to zní trochu nafrněně, ale je to tak. Je potřeba občas odložit stranou takovou tu českou skromnost. Mnoho žen se často odsouvá až na poslední místo, ale je potřeba si občas dopřát a celý život se pak otočí o 360 stupňů.

To je určitě věc, kterou zažila spousta žen, které přijdou k vám do butiku, nemyslíte?

Přesně tak. A moc mě těší, když k nám přijdou s nadšením, že konečně našly obchod pro sebe. Je pravda, že hezké věci většinou končí ve velikosti 42, takže když k nám přijde žena, která má velikost 44, překvapuje mě, když říká, že na sebe nemůže najít nic hezkého. Přitom velikost 44 je za nás stále malá velikost. Samozřejmě v některých obchodech najdou i větší velikosti, ale postrádají to zázemí a podporu prodavačky, kterou mají u nás. Proto k nám jezdí i ženy z Čech a ze Slovenska. Můžou u nás být, jak dlouho chtějí, a často tady stráví třeba i čtyři hodiny a jsou opravdu spokojené. Často nás právě ženy z Čech bombardují, abychom i u nich udělaly pobočku.

Ono si někdo může říct, že jde přece jen o „obyčejnou módu“, ale jak se říká, šaty dělají člověka a hezké oblečení může změnit všechny aspekty života, protože když se člověk cítí dobře, ovlivní ho to například i v práci, ve vztahu a celkově v životě.

V hlavě má se svými kolegyněmi spoustu dalších nápadů a plánují pořádat i své vlastní kulturní akce
Foto: se souhlasem Bohdany Kurkové

Co by se dle vás z toho obecného pohledu mělo změnit, když tady vidíte vaše zákaznice, které jsou často dojaté z toho, co pro ně děláte?

Určitě bych všem doporučila, aby se měli víc rádi a rozhodně to není myšleno pouze pro baculaté lidi. Není to jednoduché vybudovat lásku sám k sobě, ale je potřeba začít právě sám u sebe. Dle mého pomůže už jen úsměv a narovnání se. Když je někdo shrbený a neusměje se, je to známka toho, že je jeho sebevědomí nějakým způsobem poškozeno.

Jednou jsme u nás měli krásnou paní, pódiovou zpěvačku, ale když se tato žena podívala do zrcadla, úplně se nenáviděla a každý kus oblečení ze sebe strhávala. Bylo psychicky náročné ji pozorovat, jak moc se nemá ráda. Nakonec ale i ona odcházela spokojená. Z toho máme vždy velkou radost.

Tím chci říct, že sebeláska a úsměv lidem často chybí a poznáváme to dnes a denně díky našim zákaznicím. Může za to výchova, ale často i společnost. Přitom obyčejným milým chováním jednoho k druhému v každodenním životě určitě nemůžeme nic pokazit. 

<Path> FOTOGALERIE: Mizející končetiny, ohýbací zdi a těla ze dvou kusů. Dalších deset kiksů profesionálních grafikůZdroj:

A co partner? Může mít také vliv na nízké sebevědomí?

Nešťastná volba partnera je určitě velkým problémem. Známe zákaznice, které mají špatné zkušenosti s partnery a hluboce je to poznamenalo. Je to potom začarovaný kruh. Najít svobodu, mít se rád a být rád tím, kým jsem, je těžké, ale vše je to o vnitřním pocitu a člověk to do sebe musí zkrátka „navrtat“. Snažíme se v tomto směru ženám pomoci. A vypadá to, že se nám to zatím daří.

Na druhou stranu musím říct, že se nám docela rozmohlo, že k nám chodí i páry společně. My pánům vždy říkáme, že jsou jako Richard Gere a jejich Pretty Women jim dělají módní přehlídku. (smích) Jde vidět, že často i muži chtějí své paní něco dopřát. Kolikrát je sem ti muži musí doslova dotáhnout a my pak dotyčné například řekneme, že má krásné nohy, ptáme se, proč je pořád schovává a muži jen prohlásí, že konečně jí to řekl i někdo jiný. A to je opravdu moc krásné zjištění, že hodní a galantní muži ještě stále nevymřeli.

Jedna věc je, že výsledkem vaší práce je spousta spokojených žen, ale vy jste dokonce získala cenu podnikatelky roku, je to tak?

Ano. Je to skvělé a je to velký úspěch. Já jsem tomu skoro nevěřila. Přihlásila jsem se poslední den, kdy to bylo možné, a pak jsem to pustila z hlavy, protože jsem onemocněla koronavirem. Pak mi přišla zpráva, že jsem mezi prvními pěti, ale že je potřeba natočit video. Rychle jsme na poslední chvíli s kolegyněmi natočily video, má dcera ho sestříhala a poslaly jsme ho. Nakonec jsem se umístila na druhém místě. Jediné, co mě mrzí, že neproběhl nádherný galavečer, který tuto soutěž vždy doprovází. Byl kvůli pandemii koronaviru zrušen. Obecně se těším, až to skončí a my zase budeme moci naplnit naše zákaznice sebevědomím.

Zdroj: Jan Witek

Populární
články

Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
„Moje manželka zemřela na rakovinu žaludku. Něco nemohla strávit. Myslím, že jsem to byl já,“ říká muž v otevřeném rozhovoru
LIDÉ

„Moje manželka zemřela na rakovinu žaludku. Něco nemohla strávit. Myslím, že jsem to byl já,“ říká muž v otevřeném rozhovoru

Autor: Irena Piloušková
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Bojíte se globálního blackoutu? V dnešní době to sice těžce uškodí, ale nezničí
LIDÉ

Blackout: Co se stane, když vypadne globálně elektřina? Hezké to nebude, ale apokalypsu nečekejte

Autor: Michal Černý
Dlouhodobý pocit osamělosti se řadí ke stejným nebezpečím jako je kouření. Přesto je ještě velmi málo prozkoumaným jevem
TĚLO & MYSL

Cítíte osamělost? Nepropadejte depresi a raději začněte lovit bobříky, nebo se zavřete do tmy

Autor: Michal Černý
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Máte změřeno, jak moc se váš penis zvětší při erekci? Určete si, jestli máte „masáka“, nebo „krváka“
TĚLO & MYSL

Máte „krváka“ nebo „masáka“? Dva typy penisů teď mají oficiální definici. Pánové, můžete se přeměřit, do škatulek se ale vejde málokdo

Autor: Martin Lyko
Jak dlouho by měl trvat sex?
HOT!

„A není to málo?“ Víme, jak dlouho by měl trvat „průměrný sex“ a kolikrát jej „průměrně“ mít

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop