Jaké jsou nejčastější argumenty odpůrců manželství pro gay a lesbické páry? A jak můžete schválení novely zákona pomoct vy?

Prvního dubna to bylo dvacet let, co Nizozemsko jako první země světa povolilo manželství pro gaye a lesby. Od té doby se tam vzalo 20 tisíc párů stejného pohlaví a většina z nich v manželství dodnes šťastně setrvává. K Nizozemsku se již připojilo dalších 28 zemí po celém světě. Česko mezi nimi zatím není. Pojďme se podívat na nejčastější argumentační fauly, které u nás zaznívají z úst odpůrců.

Gayové a lesby se už berou v 29 zemích

Byl to krásný vstup do nového tisíciletí. Nizozemsko se stalo první zemí světa, jejíž parlament schválil manželství pro gay a lesbické páry. V den, kdy zákon vstoupil v platnost, uzavřely sňatek tři gay dvojice a jeden lesbický pár. Jeden z mužů již zemřel, všechny ostatní páry si dodnes užívají spokojený manželský život. 

Nizozemci nebyli žádní velcí optimisté. Poslancům, kteří zákon předložili, prý řada lidí tvrdila, že Nizozemsko bude s manželstvím pro všechny první a zároveň taky poslední zemí na světě. Předpověď se nevyplnila a dnes sňatky gay a lesbickým párům povoluje 29 zemí. K České republice se manželství přiblížilo na dosah ruky – zavedlo ho Německo i Rakousko. Tomu, aby se Česko stalo první mezi postkomunistickými zeměmi, brání malé množství velmi hlasitých odpůrců, jimž se z celé záležitosti podařilo udělat nepohodlné politické téma. Jaké argumenty používají?

Tradiční rodinu ohrožují rozvody, ne gayové a lesby

Klasickou námitkou proti manželství gay a lesbických párů je, že ohrozí tradiční rodinu. Není zaznamenáno, kdo s tímto nesmyslem přišel jako první, nicméně se traduje již dlouho a vzniklo k němu i pěkných pár memů. Zatím nikdo z odpůrců nevysvětlil, jak konkrétně by lidé stejného pohlaví mohli založením vlastních rodin ty heterosexuální rodiny ohrožovat. A tak dosud největším známým nebezpečím pro rodiny složené z muže a ženy zůstává rozvod.

V žádné ze zemí, které manželství párů stejného pohlaví již povolují, nepřestalo heterosexuální manželství ani tradiční rodina existovat. Proč by ji taky gayové a lesby chtěli ničit? Vždyť se v ní sami narodili a vyrostli. Jak říká iniciativa Jsme fér usilující o zavedení manželství pro všechny v Česku: „My na tradiční rodinu neútočíme. Považujeme ji za dobrý rodinný model. Pouze říkáme, že to není jediný funkční model rodiny. I dvě ženy nebo dva muži mohou být dobrými partnery a rodiči.“

Toyota Camry – manažerský vůz, který stojí za svezení26. 1. 2021

Nastal čas změnit pokrytectví osvojovacího řízení

Ponechme stranou, že manželství a rodičovství jsou dvě různé věci. Lidé se neberou jen proto, aby se množili. Konají se sňatky seniorů i lidí, kteří děti mít nemohou nebo nechtějí. Odpůrci manželství pro všechny používají děti jako argument často a rádi. Nechtějí stejnopohlavním párům povolit adopce dětí a tvrdí, že správní rodiče jsou ti biologičtí. A že nesmíme porušovat právo dítěte znát své biologické rodiče.

Adopce dětí heterosexuálními páry, které u nás dávno běží, jsou ovšem důkazem, že i nebiologičtí rodiče mohou být dobrými rodiči. Život v rodině je pro dítě vždy mnohem lepší než život v instituci. Navíc samotný gay nebo lesba si děti mohou osvojit již dnes. Nesmějí to pouze učinit jako pár. Přijde vám to absurdní? Samozřejmě! Partnerská dvojice prochází celým úředním řízením spolu, podmínky a předepsaná školení musí absolvovat jako pár, ale nakonec je osvojenému dítěti do dokumentů zapsán pouze jeden rodič. U adopcí heterosexuálními páry je samozřejmě automaticky a bez výhrad zapsán muž i žena.

Duhové děti rostou jako z vody. A děti z tradičních rodin taky

Dalším falešným argumentem proti manželství pro všechny je obava o to, že děti v rodinách se dvěma matkami či dvěma otci prospívají hůř než děti v „tradičních“ rodinách. Jenže 95 % významných studií už dávno prokázalo, že děti z duhových rodin se rozvíjejí úplně stejně jako ty ostatní. S tím souhlasí nejen řada českých expertů a expertek, ale i zahraničních odborných společností jako např. Americká psychologická asociace nebo Australská psychologická společnost. Nedávná studie z Nizozemska dokonce došla k závěru, že děti z duhových rodin se ve škole učí lépe, ups!

Dejte si hlavně pozor, až na vás někdo vytáhne studii Marka Regneruse. Tento spisek měl dokázat, že zdravý vývoj dětí gay a lesbických rodičů je ohrožen. Jenže jeho autor byl aktivním podporovatelem kampaně proti LGBT. A jeho „studii“ zaplatil konzervativní think tank Witherspoon Institute. Vědecký časopis Social Science Research, který tuto studii původně vydal, se následně omluvil za nedostatečnou redakční práci. Dva nezávislí odborníci, jimž studii postoupil k posouzení, její závěry zcela vyvrátili.

Přírodní péče o rty s dávkou luxusu – balzám věhlasné značky je určen pro každého a pomůže s problémy, jež způsobují roušky23. 2. 2021

Manželství pro všechny svět na hlavu nepostaví

Někdy v souvislosti v manželstvím pro všechny zaznívají obavy, že s sebou přinese další radikální změny – jako například zrušení mužského a ženského pohlaví, zavedení třetího pohlaví, nekontrolovaný rozmach náhradního mateřství nebo třeba svatby ženicha s kusem kamene, který našel u cesty a zalíbil se mu. Novela, jež už roky čeká v parlamentu na hlasování, však řeší pouze zpřístupnění manželství stejnopohlavním párům. Nemá ambice vyjadřovat se ani k genderu, ani třeba k surogaci. Vlastně jde o velmi konzervativní snahu umožnit gayům a lesbám zavázat se slibem v dobrém i ve zlém a prožít poklidný život u rodinného krbu.

Manželství pro všechny v Česku podle průzkumů podporuje 67 % obyvatel. Je proto smutné, že poslanci a poslankyně se tomuto tématu vyhýbají. Poslední projednávání ve Sněmovně, které se událo letos v březnu, když zákon došel automaticky na řadu, trvalo celé čtyři minuty. Sněmovna si raději do programu předřadila diskuzi o vyšetřování otravy Bečvy a nepohodlného tématu se zbavila. Tento parlament nám už manželství nepřinese, na podzim jsou volby. Ten příští by ale mohl, jen je do něj potřeba navolit ty správné lidi.

Zdroj: Bohdana Rambousková