
Chceš se dnes se mnou vyspat? Lady Marmelade slaví 20 let. Vyzdvihuje ženskou sexualitu a pospolitost, zpěvačky se ale nemohly vystát
Sexuálně sugestivní otázka „Voulez-vous coucher avec moi?“ stejně jako celá píseň Lady Marmelade vzešla z pera dvojice autorů, Boba Creweho a Kenyho Nolana. Samotný text byl pak inspirován Creweho zkušenostmi s prostitutkami v oblasti New Orleans. Když píseň v roce 1974 nahrála americká dívčí skupina Labelle (aniž by zpěvačka Patti LaBelle věděla, co ve francouzštině zpívá…), stala se hitem. Na týden se zařadila do Hot 100 prestižní hitparády Billboard a také vévodila národní hitparádě v Kanadě. V roce 2021 byla dokonce právě tato původní nahrávka zařazena také do databáze americké Kongresové knihovny, resp. do jejího hudebního registru, a to jako „kulturně, historicky a umělecky významná.“
Ačkoliv po nahrávce skupiny Labelle vznikla ještě celá řada coverů, tím, který dosáhl podobného – resp. ještě většího – úspěchu byl až ten, který se v roce 2001 stal součástí soundtracku k muzikálu Moulin Rouge. Lady Marmelade v podání Christiny Aguilery, Pink, Myi a rapperky Lil´ Kim bodovala nejen v hitparádě Billboard (kde se udržela pět týdnů), ale stala se jedničkou i ve Velké Británii. A říkala také mnohé o tom, jaká je síla žen…
Boj o (sexuální) moc
I když se to možná na první pohled nezdá, Lady Marmelade je píseň o ženách a o tom, jak získávají zpět svou sílu jako sexuální bytosti. Konkrétně videoklip, v němž všechny zpěvačky (i v souladu s námětem muzikálu Moulin Rouge odehrávajícím se na přelomu 19. a 20. století v době francouzské dekadence, čemuž vizuál odpovídá) vystupují v luxusním spodním prádle a podvazcích, se stal virálním hitem snad ještě dříve, než byl pojem „virální hit“ znám.
A jak poznamenala sama Aguilera, „my všechny jsme do písně i klipu přinesly něco jedinečného. Zpráva, kterou jsme vysílaly, byla dle mého názoru úžasná – protože každá žena se přeci chce cítit dobře ve své vlastní kůži. A každá žena chce ovládat svou vlastní sexualitu, bez ohledu na to, zda si u toho chce – anebo nechce – obléci korzet.“ Zpěvačka zároveň v této souvislosti zmínila, že pokud svou sexualitu ženy projevovaly a ovládaly v minulosti, byly nelichotivě onálepkovány a také zahanbeny. A přesně tento pohled dle jejího názoru píseň i videoklip zcela obrací.
„Natáčení videoklipu bylo velmi posilující, protože ženy jsou obvykle postaveny proti sobě, zejména v oblasti zábavy,“ uvedla pak v rozhovoru pro Cosmopolitan další ze čtveřice zpěvaček, Mya. Dle ní se Lady Marmelade stala „hymnou pro posílení postavení žen dneška“ a režie videoklipu přispěla k tomu, že všechny zpěvačky mohly vyzařovat také svůj odvážný přístup k tomu, jak být sexuální bytostí. Nutno ale říci, že zase tak velká idylka zmiňovaná spolupráce nebyla, ženy se totiž proti sobě dokážou postavit klidně i samy...
Aguilera vs. Pink
Atmosféra při natáčení klipu o ženské síle a pospolitosti byla všemožná, jen ne zrovna přátelská. Nejen hlavní choreografka Tina Landon totiž následně veřejně potvrdila to, co mnozí tušili – že mezi Christinou Aguilerou a Pink panovalo velké napětí. Během natáčení v Los Angeles to tak na place mezi oběma zpěvačkami doslova vřelo. Pink také přiznala, že nevraživost mezi ní a kolegyní vznikla ještě dříve, než stihly nazpívat první tón, a to vinou výkonného ředitele nahrávací společnosti Christiny Aguilery, který se na plac dostavil s ultimativním sdělením, že pasáže s největším hlasovým rozsahem bude zpívat právě jeho svěřenkyně.
Je však třeba dodat, že i když v době nahrávání/natáčení Lady Marmelade nebyly Aguilera a Pink zrovna kamarádky, časem se mnohé změnilo – a to i díky tomu, že obě zpěvačky se před kamerami potkaly jako porotkyně talentové soutěže The Voice. Díky tomu se lépe poznaly a uzavřely „příměří“. A tak by se vlastně dalo říci, že to, v co doufala jedna z koproducentek klipu, Missy Elliot, se podařilo. Ve svém ohlédnutí dvacet let zpět totiž uvedla, že záměrem bylo předvést každou jednu z dam z Moulin Rouge a „spojit jejich různé dovednosti a osobnosti do skutečné oslavy rozmanitosti, talentu a ženské jednoty.“ Když navíc celá čtveřice vystoupila na předávání cen Grammy (v roce 2002), a to v doprovodu původní interpretky, Patti LaBelle, jako by se kruh „ženské spolupráce“ uzavřel.
A v čem přesně vězí základní podstata úspěchu Lady Marmelade, která má na Youtube 385 milionů zhlédnutí a na Spotify patří k nejvíce poslouchaným nahrávkám? Christina Aguilera má vysvětlení: „Rozhodně je tu důvod, proč se Lady Marmelade stala hitem – ta píseň je totiž zatraceně dobrá. Když ji posloucháte, nutně se musíte cítit dobře. Navíc – i když přesně nevíte, co vlastně říkáte, komu by se nelíbilo zpívat s námi ´Gitchie, gitchie, ya-ya, da-da´?“