Dříve muži hrdě nosili růžovou a boty na podpatku. A nikomu to nevadilo. Pak ale přišel zásadní zlom. Jak se zavedené představy v čase mění?

Dodržování genderových norem bývá obvykle vyžadováno s jednoduchým zdůvodněním, že se to tak přece dělalo vždycky. Není důvod věci měnit. Ale opravdu vždycky nosili kluci modrou a holky růžovou? Opravdu se šatičky věky věků oblékaly jen děvčátkům a muži nikdy nenosili podpatky nebo trvalou? Pohled do nedávné historie ukazuje, že spousta zažitých pravidel není dána přírodou. Lidé si je sami vymysleli a jednou za čas je napadne je prostě změnit.

Dědo, kde jsi na té fotce ty?

Taky znáte fotky z počátku století, na kterých jsou malé děti oblečené v bílých šatičkách bez ohledu na to, zda jsou to chlapci nebo dívky? Důvodů, proč ještě před sto lety vypadaly všechny děti jako holčičky, je několik. S šatičkami bylo snazší měnit látkové pleny a učit dítě chodit na nočník. Malé děti navíc byly brány jaksi bezpohlavně a nebyla potřeba u nich v tak útlém věku rozlišovat pohlaví.  

Dětská móda dlouhá století vůbec neexistovala. Chlapečci a holčičky nosili prostě jen menší verze oblečení pro dospělé. Úplně malým dětem byla rezervována bílá – ta se dala snadno vyčistit silným bělidlem, které by barvy poničilo. Dnes si nedokážeme představit, že by děti neměly rozmanitý šatník plný veselých barev a vzorů. Barevné oblečení pro děti ovšem existuje teprve od půlky 19. století. Tehdy bylo ještě jedno, kterému pohlaví jakou barvu oblečete. Dokonce byla tendence dávat chlapcům růžovou a děvčatům světle modrou. Růžovou totiž lidé vnímali úplně obráceně než dnes – byla považována za výraznější barvu, a proto se hodila pro temperamentnější a silnější chlapce, zatímco unylá bledě modrá sedla k jemné nátuře dívek.

Postcovid, nebo pohlavně přenosná choroba? Mladík z Prahy se nyní stydí před svými spolužáky22. 6. 2022

A pak se unylost přesunula do růžové

Kdy se vnímání těchto dvou barev proměnilo? Po druhé světové válce, kdy začala masová výroba zboží, a společnost začala bohatnout a spotřebovávat. Důvodů, proč růžovou vyfasovaly dívky, zaznívá několik. Například protože růžovým trojúhelníkem nacisté označovali gaye. Růžová tak prý dostala punc zženštilosti a tento význam se vžil natolik, že si muži nemohli růžovou již dál ponechat. Symbol růžového trojúhelníku následně přejalo LGBT hnutí.

Spojení růžové s ženskostí bývá ovšem přisuzováno také manželce amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera. Na jeho inauguraci v roce 1952 si Mamie Eisenhowerová oblékla bohatou růžovou róbu posetou dvěma tisíci třpytivých kamínků. To bylo něco nevídaného po válečných letech, kdy se nosilo střídmé oblečení v nevýrazných barvách. Mamie růžovou milovala a často se objevovala v novinách. Společnost si postupně zvykla, že růžovou teď zkrátka nosí ženy.

Rozdělení barev podle pohlaví rozhodně šlo na ruku obchodníkům. Když se jako první dítě narodí holčička, nakoupíte růžovou výbavu. A když se pak narodí kluk, nemůže po starší sestře věci prostě zdědit. Rodiče musí jít a všechno koupit znova, jen v jiné barvě.

Penis — Vzestupy a pády nejuctívanější části mužského těla9. 3. 2018

Čí podpatky to klapou palácem?

Boty na vysokém podpatku jsou dalším příkladem věci, kterou dnes vnímáme jako výsadně ženskou, ale dříve stejně výsadně náležela mužům. Vysoký podpatek nosili jezdci při jízdě na koni. Zabraňoval totiž tomu, aby noha vyklouzla ze třmenu. Šlechticové pak tento druh obuvi přenesli do každodenního života. Říká se, že na zavedení bot na vysokém podpatku do běžné pánské módy měl velký podíl Napoleon – ze zjevných důvodů.

Na původní účel vysokých podpatků dnes v mužské obuvi odkazují už jen kovbojské boty. Jinak jsme si zvykli na to, že zatímco je ženská noha v lodičce krásná, mužská působí směšně. S těmito zabetonovanými stereotypy pak musejí bojovat lidé jako Mark Bryan, který si k pánskému vršku rád obléká dámský spodek – sukni a lodičky na jehlách. S jeho nohama si to rozhodně může dovolit. Ženy mu vzhled i chůzi obvykle chválí, muži se na něj dívají s velkým podezřením.

Komu sluší sukně a komu kalhoty

Ženy se pánských kalhot zmocnily už na konci 19. století, i když nejdřív jen pro jízdu na velocipédu. Po Václaváku se první ženy v kalhotových sukních ke zděšení kolemjdoucích prošly v roce 1911. Společnost si už dávno zvykla na to, že ženskému tělu sluší šaty i kalhotový kostým. Muži začali s oblékáním toho, co má patřit do ženského šatníku, mnohem později a nesměleji. A dodnes si tak nějak nejsme obecně jisti, jestli je halenka s fiží nebo volánová sukně na mužském těle ok.

Olympijský plavec plete „oteplouchy“, v nichž bude každý penis neustále v teple. Jak ale toto speciální „prádlo“ vůbec vzniklo?10. 5. 2022

David Bowie se v modrých dámských šatech od módního návrháře Michaela Fishe objevil na přebalu svého alba The Man Who Sold the World už v roce 1971. A vypadá to, že si pořídil i hezkou trvalou, která v plné síle vstoupila do pánské módy až v 80. letech. Člověk nemusí myslet hned na Kissáky, i Pavol Habera z Teamu nosil nadýchanou hřívu, která by si nezadala ani s účesy tehdejších hollywoodských hereček.

A pamatujete si zápletku ve filmu Discopříběh z roku 1987, kde si hlavní hrdina oholil hlavu a otec ho za to vyhodil z domu? Ve stejné době vystupovala na západních pódiích s oholenou hlavou irská zpěvačka Sinéad O’Connor. No a o třicet let později je holá hlava zcela přijatelným účesem pro obě pohlaví. Tento styl se dokonce před časem stal trendem mezi uživatelkami Instagramu.

His-story nám tyto věci zatajuje

Ale vraťme se zpět k historii. Jak to, že o vystřídání významu růžové a modré barvy v průběhu 20. století nevíme? Proč jsme ve škole neslyšeli o vysokých podpatcích na mužských nohou? History je totiž his story – dějiny viděné mužskýma očima. Proto se v dějepise učíme data bitev, detaily o použitých zbraních a taktikách, jména vítězů. Až bude dějepis i her story, dozvíme se víc o tehdejších způsobech vedení domácnosti, výchově dětí, péči o zdraví a taky módě. Asi to bude i zábavnější.

Zdroj: Bohdana Rambousková