Připravit kávu jako z kavárny může být hračka. Moderní kávovary kávu pomelou a mléko našlehají tak, že cappuccino už z ruky nedáte

Není to tak dávno, kdy k rutině mnoha z nás patřila ranní káva cestou do práce. Dopolední káva na pracovní schůzce. Nebo odpolední káva s přáteli. Různých podniků, kde bylo možné vychutnat si vynikající kávu, bylo nespočet, a tak mnozí ani neuvažovali o tom, že by si domů pořídili kávovar. Minimálně ne takový, který dokáže kávová zrna pomlít a také našlehat mléčnou pěnu. Jenže rok uzavření v domácnostech a nutnost omezení provozu restaurací a kaváren „odvedly svou práci“, a tak se kvalitní kávovar na kuchyňské lince stal pro mnohé nezbytností. A pravdou je, že dnes se již na trhu objevují takové „stroje“, které připraví v domácích podmínkách podobně výtečné espresso jako profi kávovary, které ožívají pod rukama zkušených baristů.

Pokud bychom se měli zaměřit na nejpopulárnější značky kávovarů, nepochybně by mezi nimi nesměla scházet ani německá značka KRUPS. Ačkoliv na trh vstupovala již před více jako 100 lety, soustředila se nejprve na produkci vah (což s ohledem na pověstnou německou přesnost asi nepřekvapí). Ovšem preciznost zpracování se firma nakonec rozhodla zúročit i na trhu s dalšími domácími spotřebiči od elektrického mixéru přes mlýnek na kávu až po první ikonický elektrický kávovar ONKO, který byl představen již v roce 1961...

Gayové, kteří nesnáší zženštilé gaye, mají problém sami se sebou. Jsou nešťastní kvůli přijaté homofobii, potvrzuje výzkum6. 4. 2021

S ohledem na výše řečené tedy není divu, že s takovouto historií dnes kávovary KRUPS patří mezi ty nejlépe hodnocené a velmi populární. Od roku 1961 ale uplynula spousta let, během nichž se nejen zdokonalovala technologie vlastní produkce kávovarů, ale zvyšovaly se také nároky zákazníků – milovníků kávy.

Mnohým z nich dnes již nestačí klasické kávovary Nespresso (za jejichž produkcí také značka KRUPS stojí), ale touží po vlastní „domácí kavárně“. A přesně tento požadavek naplňuje i nejnovější přírůstek do KRUPS rodiny, plnoautomatický kávovar z řady KRUPS Intuition EA87, který se s celým procesem přípravy kávy vypořádá bez jakékoliv větší námahy. 

Základem výtečné kávy je (kromě samotného výběru zrn) samozřejmě správné namletí – přesně to v případě kávovaru KRUPS Intuition EA87 zajistí integrovaný mlýnek s možností nastavení pěti stupňů hrubosti, díky čemuž bude intenzita chuti přesně dle gusta každého jednotlivého uživatele.

Zatímco pro espresso je základem bohatá crema, správné cappuccino, ale i latté dělá jemná mléčná pěna. Při její výrobě byli někteří v domácích podmínkách donedávna odkázáni na externí šlehače mléka, plnoautomatické kávovary, včetně toho z produkce KRUPS, si ale již poradí naprosto samy. Stačí jen propojit trubičku na mléko s tzv. blokem One Touch Cappucino a její druhý konec umístit přímo do nádoby s mlékem. Pak již jen nezbývá než výsledný kávový nápoj náležitě odekorovat, např. skořicí nebo čokoládou (ti odvážnější a především šikovnější ale mohou s našlehaným mlékem klidně vyzkoušet i latté art).

Jelikož ruku v ruce s přípravou kávy jdou i design a technologie, samotný kávovar je vizuálně zpracován tak, že na kuchyňské lince rozhodně nebude dělat ostudu. Díky barevnému dotykovému displeji je navíc ovládání naprosto intuitivní. V menu kávovaru nejenže je přednastavena příprava až 15 různých nápojů, ale každý si může do paměti přístroje uložit až sedm vlastních nápojů dle individuálních chuťových preferencí (odvíjí se vždy od konkrétního modelu). Díky tomu je příprava kávy přesně dle chuti naprostou hračkou, totéž lze ale říci také o údržbě kávovaru. Ten totiž disponuje funkcí AutoClean a po každé přípravě kávy provede vnitřní čištění, což nejenže zvyšuje životnost přístroje, ale zároveň i snižuje nutnost údržby ze strany uživatelů.

Šéfkuchař Filip Sajler: Gastronomie se změnila. Kromě špičkové přípravy je jídlo potřeba i správně zachladit a dostat k zákazníkovi19. 2. 2021

Celá řada kávovarů KRUPS Intuition Preference je pak dostupná hned v několika barevných provedeních, v bílém, antracitovém i černém, skvěle tedy zapadne prakticky do jakéhokoliv interiéru. Model v černé barvě (EA 873) je navíc vybaven designovanou nádobou na mléko. Pokud jste tedy doposud trendu „domácí kavárny“ nepodlehli, nyní je nejvyšší čas. S prvními jarními paprsky se totiž i posezení na balkoně s vynikající kávou může změnit v nezapomenutelný zážitek.