Jak vznikl a pokračuje příběh nejslavnějšího meme světa? Roztržitý přítel jistě ovládl i váš Facebook nebo Instagram

Když španělský fotograf Antonio Guillem v roce 2015 v ulicích města Girona pořídil snímek mladíka, který se otáčí za jinou dívkou, zřejmě netušil, že dává vzniknout nejslavnějšímu internetovému meme světa. Od roku 2017 se fotka doplněná o různé příhodné popisky používá ke komentování všech možných společenských situací.

Z každé situace může být do pár minut meme

Meme je video, obrázek nebo gif, který sdílí velký počet lidí na internetu. Jeho základním smyslem je pobavit a za tím účelem ho uživatelé často různě upravují a pozměňují. Memy dnes tvoří významnou součást obsahu sociálních sítí a asi bychom těžko hledali člověka, který je nemá rád. Spousta událostí z reálného života se okamžitě proměňuje v memy, třeba nedávné trojité zaškobrtnutí amerického prezidenta Bidena na schodech do letadla. Miliony memů například vznikly a nejspíš ještě vzniknou s motivem nevrlé kočky (Grumpy Cat).

No a mezi ty nejrozšířenější patří právě i memy s fotkou, která je ve fotobance opatřena výmluvným popiskem: Nevěrný mladík kráčí se svou přítelkyní a okouzleně se dívá na jinou svůdnou dívku. Meme je tak slavný, že o něm vznikají články a příspěvky na sociálních sítích. Zažilo se jeho označení Roztržitý přítel (Distracted Boyfriend). No schválně, zkuste si ho vygooglit.

Virální hit roku 2017

Poprvé se fotka Roztržitého přítele objevila ve formě internetového memu v roce 2017, když facebooková skupina fanoušků progresivního roku pranýřovala Phila Collinse z kapely Genesis za jeho přílišnou náklonnost k popu. Upravená fotka se dostala na Twitter i Instagram, sklidila tisíce lajků. Lidé se pobavili, ale hit z toho zatím nebyl.

Ta chvíle přišla až o pár měsíců později, kdy se internetem začal šířit meme s mladíkem rozptylovaným socialismem, zatímco kapitalismus zůstává opomenutý stranou. Z Twitteru se legrácka dostala na Facebook, Instagram i Reddit a inspirovala další a další verze memu. Od té chvíle přestalo lidi zajímat, že se jedná o licencovanou fotku z placené fotobanky, za kterou by se mělo platit. Začala se volně šířit a dokonce začala být k dispozici v tzv. generátorech memů, s jejichž pomocí můžete do fotky vložit vlastní texty.

Skvělá mentální zkratka pro popis každé situace

Autor fotky se o vlně memů, kterou nevědomky odstartoval, dozvěděl od svých modelů vystupujících pod jmény Mario a Laura. Jim se jejich snímek s různými popisky začal zobrazovat na sociálních sítích a posílali jim je přátelé. Pětačtyřicetiletý fotograf Antonio Guillem předtím ani nevěděl, co to meme je.

Fotografie se stala šablonou pro vyjádření jakékoli situace, kdy člověk ví, co se od něj očekává, ale láká ho něco úplně jiného. A takových situací je v životě lidském dost a dost. Čechům jako pejskařskému národu se jistě líbil tenhle:

Fotka se dostala i na transparent při protestech po ozbrojeném útoku v jedné z amerických škol v březnu 2018, a dokonce ji začaly používat různé komerční značky k vlastní propagaci.

Přírodní péče o rty s dávkou luxusu – balzám věhlasné značky je určen pro každého a pomůže s problémy, jež způsobují roušky23. 2. 2021

Roztržitý přítel má koronavirus

Zdálo by se, že od vzniku memu uplynul už dlouhý čas a že za tu dobu byl nahrazen novějšími nápady. Ale kdepak. Jakmile se objevila pandemie koronaviru, na sociálních sítích opět naskákaly spousty covidových variací roztržitého přítele. Například se otáčí zády k docházce do práce a zálibně pokukuje po 14denní karanténě pěkně doma, nebo odmítá online výuku a otáčí se za svůdným Netflixem. Vznikly i vzdělávací memy, kdy od důkladného mytí rukou, nošení respirátoru a používání dezinfekce mladíka svádí pokušení nosit starou nepranou roušku.

A samozřejmě je tento meme skvělou příležitostí, jak vyjádřit spokojenost s tím, jak se naše vlády stavějí k řešení pandemie. Tady je příklad Australanů nespokojených se svým politickým vedením a závidících Novému Zélandu jejich báječnou premiérku, která od začátku pandemie dělá promyšlené, efektivní kroky.

Dokáže Čechy současná pandemie přesvědčit o tom, že mít svého psychoterapeuta se vyplatí?26. 1. 2021

Umí se Laura vůbec někdy usmát?

Fotograf Antonio Guillem v rozhovoru pro britský The Guardian prozradil, že focení scénky s roztržitým přítelem přímo na ulici plné lidí bylo poměrně náročné. Na Lauřiny výrazy koukali všichni kolem, takže místo žárlivé scény byly mnohem častější salvy smíchu všech přítomných.

Guillem používá pro fotobankové snímky vždy ty stejné modely, a tak Maria i Lauru můžete vidět ve spoustě dalších hraných scének. Zajímavé ovšem je, že zatímco „roztržitý přítel“ Mario si vždy užívá pozornosti žen, Laura se obvykle mračí. Je otázka, jestli jí zkrátka jdou překvapené a naštvané výrazy líp než obyčejný smích, anebo jestli má fotograf až zvrhlou zálibu v aranžování podivných životních situací. I když je jich ve fotobankách k dispozici celá řada, žádná už asi netrumfne žárlivou scénu vyfocenou v roce 2015 v Gironě.

Zdroj: Bohdana Rambousková